metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Jiráskova alej
Větší foto
Jiráskova alej | foto: Vratislav BlechtaMetro.cz

Ze 160 tisíc nových stromů profituje jen okraj metropole

17. června 2019  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Magistrát chce ozelenit Prahu. Stromy se ale sázejí hlavně na okrajích. „Jsou potřeba na sídlištích,“ radí dendrolog Rudl.

Vedení hlavního města se snaží splnit svůj slib vysadit během svého volebního období milion nových stromů – dubů, lip, habrů či buků. Od začátku letošního roku proto v Praze přibylo 160 tisíc mladých rostlin. Podle dendrologa Aleše Rudla však došlo v naprosté většině případů k zalesnění původní zemědělské půdy na okraji metropole.

Tímto způsobem tak sice díky malým výpěstkům vzniklo téměř 26 hektarů nových lesů, nesplní však kýženou funkci – neochladí rozpálené centrum. „Je dobře, že jsou v hlavním městě vysazovány nové sazenice stromků. Přestože se v případě zalesnění jedná o malé výpěstky, tak do budoucna napomohou zlepšit ovzduší ve městě i obohatí zdejší krajinu. Je však potřebné posílit i množství zeleně v sídelních celcích, kde rozpálené pevné povrchy značně zvyšují okolní teplotu,“ říká Rudl.

Největší nově vzniklé plochy jsou v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi, kde se na ploše devíti hektarů nachází přibližně 89 tisíc nových stromů. Další menší lesy vznikly na území Holyně, Běchovic a ve Kbelích. V těchto horkých dnech je však podle Rudla vidět obrovský rozdíl mezi teplotou na silnicích a parkovištích oproti parkově upraveným plochám. „Při plánování nových výstaveb by měla požadována plocha zeleně mnohem větší, než je dosavadní praxe. Bohužel jsme často svědky zahušťování sídlišť dalšími stavbami namísto výsadeb vzrostlé zeleně,“ míní Rudl.

Anketa Alej roku

  • Letos se hledá nejkrásnější alej nebo stromořadí. Lidé mohou zasílat své nominace do soutěže pořádané spolkem Arnika až do konce října letošního roku.
  • Zájemci mohou nominovat své favority na alejroku.cz s fotografií a krátkým příběhem. O vítězné aleji rozhodne veřejnost v hlasování.
  • V Praze loni zvítězila Jiráskova javorová alej ve Strašnicích (na hlavním snímku).

Nové stromy nechávají radní vysazovat i v parcích. Podle odborníku jde však zatím o zanedbatelné počty. O 186 nových stromů se musely podělit Park u Čeňku, Petřín a Stromovka. Podél Lipanského a Svépravického potoku pak bylo vysázeno necelých tisíc nových dřevin, jež tu utvářejí přirozený biotop. Ačkoliv je tento přírůstek podle dendrologů zatím nedostatečný, radní hlavního města si jejich přírůstek chválí.

„Mám radost, že významně zalesňujeme nejen vnější části Prahy, ale vysazujeme i nové stromy přímo ve městě. Tímto ale nekončíme a v opatřeních pro zelenější Prahu budeme nadále pokračovat,“ slibuje primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Nejčastěji vysazovanými dřevinami jsou v letos v Praze listnaté stromy, a to především dub, lípa, habr, javor nebo buk. Listnaté stromy tvoří 80 až 85 procent nové výsadby, zbytek jsou stromy jehličnaté – zejména borovice nebo modřín.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám