metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Větší foto
Líbí? | foto: Alex Monhart

Ze zavrhovaného výstřelku našich otců je již dva roky hit

  16:58
Za comeback dříve vysmívaného módního doplňku mohou retrofandové i návrháři.

Kamarád na život i na smrt, přes dvacet let starý trend, který se neměl nikdy vrátit, tátovská taška z ranku ponožek v sandálech a nátělníku zastrčeného do vytažených tepláků či jen praktická malá kabelka vhodná pro každého. Tak se hovoří o ledvince, pohodlné připínací taštičce, kterou měl alespoň jednou za život připnutou kolem pasu každý z nás. Před zhruba dvěma lety však oslavila tato taštička módní comeback a od té doby si stále drží popularitu napříč generacemi.

„Fenomén ledvinek se v masovém měřítku projevil v loňském roce a letos a ještě nějakou dobu potrvá. Takže se můžeme těšit, že nejrůznější barvy a velikosti teď budeme potkávat téměř všude. Vychází to především z toho, že velké módní trendy se u nás chytí nejvíce vždy tak dva až tři roky se zpožděním. Nejdřív se podobné trendy projeví u milovníků módy a influencerů (lidí, kteří udávají trend – pozn. red.), teprve až pak dojde na širší masy,“ říká pro deník Metro ředitel módního serveru zoot.cz Lukáš Uhl.

Historie ledvinek. Dříve se používala jako kapsář i lékárnička

  • Ledvinka se údajně poprvé používala v Americe. Místní domorodci prý místo kapes používali kapsičku z kůže, která se dala nosit okolo pasu. 
  • Podobná taška, zvaná sporran, je součástí skotského národního kroje. Nosí se na kiltu, který postrádá kvůli svému střihu kapsy.
  • Předchůdce dnešní ledvinky je také vak, jejž si v patnáctém století věšeli Francouzi kolem pasu. Říkalo se mu chatelaine. 
  • V šedesátých letech začali horští záchranáři používat speciální pásy. Na nich byla umístěna pouzdra, ve kterých byla zabudovaná lékárnička. K popularizaci ledvinek tak nepomohli jen skejťáci, ale také lyžaři, turisté i další sportovci.
  • Ledvinku nosí i hollywoodské celebrity, například herečka Anne Hathaway, herec a zpěvák Jared Leto nebo modelka a herečka, která si zahrála například ve třetích Transformers, Rosie Huntington-Whiteley.
  • Ledvinka je tak retro, že se tento pojem dostal i do jejího anglického překladu. Ledvinka se totiž nepřekládá jako kidney (doslova znamená ledvina), ale jako retro pack, tedy retro taštička.

Podle některých prodejců je za úspěchem ledvinek především jejich praktičnost, jiní ukazují směrem k vyznavačům retro, takzvané vintage módy, kteří malé batůžky opět dostali do hledáčku módních značek. „Češi jsou tak nějak obecně milovníci batohů, což je už pak k ledvinkám jen nepatrný skok. Hlavně jde o praktickou záležitost, mít volné ruce. Jen pro představu, prodeje ledvinek rostou v tuto chvíli meziročně o desítky procent,“ dodává Uhl.

Pomohli i skejťáci
Na popularitu ledvinek mají svůj vlastní názor také zástupci ikonické značky Converse pro český trh. Podle nich ledvinky v tuzemsku masově rozšířili vyznavači skateboardingu. „Popularita ledvinek u nás vzrostla zejména v SK8 komunitě, v porovnání s některými dalšími zeměmi, jako je například Polsko, kde je ledvinka obecně opět populárním modním doplňkem i mimo tuto komunitu. Skejťáci ji většinou nosí místo batohu přes rameno zavěšenou právě na hrudníku, oblíbené jsou spíše rozměrově větší. Populární je například klasika v černé barvě,“ míní zástupci legendární značky Converse.

Doplněk, po kterém se zaprášilo
Na popularitě ledvinek se úspěšně veze také poměrně mladá firma na výrobu českých konopných tenisek Bohempia. Zde před časem vyrobili několik ledvinek pouze jako doplňkový produkt. Když se po nich ve skladu zaprášilo, začali je vyrábět ve velkém.

„Původně jsme jen chtěli maximálně zužitkovat vyrobený konopný materiál na tenisky a vymysleli tak použití na ledvinky. Důvodů jejich opětovné popularity bude asi víc, ale určitě jsou podle nás oblíbené také proto, že nejsou drahé a je to hezký a praktický doplněk, který se v posledních letech vrátil na výsluní a v ulicích je vidět čím dál častěji,“ uvádí pro deník Metro Olga Vrbíková z Bohempia. I do jejich prodejničky v pražském Karlíně ale občas dorazí nějaký ten odpůrce tohoto trendu. „Pořád je to výrobek kontroverzní, máme k němu od fanoušků dva typy reakcí – buď jsou nadšení, anebo si klepou na čelo a vůbec to nechápou a nelíbí se jim. Je vtipné ty reakce sledovat,“ usmívá se Vrbíková.

Vítr vane z devadesátek
Společně s ponožkami v sandálech a bílým nátělníkem zastrčeným do širokých džínsů vytažených vysoko do pasu symbolizují ledvinky devadesátá léta. Abyste tehdy během chvíle zahlédli hned několik (většinou stejně vypadajících) ledvinek-taštiček připnutých kolem pasu, stačilo se projít po ulici. Z původně trendy kousku se ledvinka postupně proměnila v synonymum nevkusu a ošuntělosti. Řada mužů ji poté vyměnila za takzvané fotbalistické sportovní taštičky přes rameno. Zatímco z vietnamských tržnic nikdy nezmizela, z obchůdků se postupně zcela vytratila. Trvalo jí to něco kolem dvou dekád, aby se opět vrátila na výsluní. A nejen jí, ale také řadě dalších retrokousků odkazujících k této době.

„Ledvinky, stejně jako například šusťáky, byly jedním z módních fenoménů 90. let. Přestože tehdy mnohé trendy působily spíše úsměvně, tak dnes jsou devadesátky zpět v plné síle,“ nechala se pro deník Metro slyšet designérka Alex Monhart, jejíž batohy a ledvinky lze již dva roky sehnat v „hipsterském obchůdku“ na Letné.

Noste je na hrudníku
Ačkoliv ledvinky, které se nosí dnes, vypadají podobně, jako ty ze starých časů, mění se způsob jejich nošení. Módní obchody i značky napříč českým trhem radí rozhodně je nenosit pevně obepínající pas. Působí totiž mnohem estetičtěji pokud popruh uvolníte a necháte ledvinku lehce viset. Nejlepší je pak taštičku pověsit na rameno či ji přehodit přes hlavu jako batůžek. „Pokud chcete být in, nenoste ledvinku jen klasicky, ale hoďte si ji třeba diagonálně přes hruď,“ radí internetový obchod s oblečením chicshop.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek