metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Zeman čelil spršce předmětů od demonstrantů. | foto: ČTK

Zeman se na Albertově schoval pod deštník. Červené a vejcím se ale nevyhnul

  15:33
Pískot, nadávky, výzvy k odstoupení a házení nejrůznějších předmětů, včetně vajec. Tak vypadalo přijetí Miloše Zemana na pražském Albertově, kam přijel odhalit pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu.

Stovky odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování pamětní desky, z davu létaly předměty. Vejce zasáhlo i německého prezidenta Joachima Gaucka do hlavy, ale pokračoval v programu. Zeman řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. 

Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem. V projevu polského prezidenta Bronislawa Komorowského přítomní aplaudovali tomu, že chce položit květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla. Potleskem ocenili, když zmínil solidaritu se zeměmi, které chtějí stejně jako středoevropské země na Západ. Uvedl Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Slovenský prezident Andrej Kiska sklidil potlesk, když připomněl Ukrajinu a jejího prezidenta Petra Porošenka.

Zeman se na Albertově zúčastnil odhalení pamětní desky k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989 společně s prezidenty takzvané visegrádské čtyřky a Německa. Na Albertově tehdy začal průvod, který příslušníci SNB tvrdě zastavili na Národní třídě. Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé na Albetově najevo na transparentech, hlasitým pískáním a voláním „Miloše do koše“ nebo „Už jsme tady“. V momentě, kdy prezident vstoupil na pódium, byl slyšet pouze hlasitý pískot a volání Demisi nebo Hanba. Při odhalování pamětní desky lidé na prezidenta křičeli mimo jiné „ Zemane, odstup“. Proti předmětům vyletujícím z davu bránila ochranka Zemana a další prezidenty deštníky.

Miloše do koše

Na transparentech byly mimo jiné nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán, nebo „Miloši drž už pussynku“, který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské kapele Pussy Riot. Skupinka tří mladých dívek pak třímala transparent s nápisem „Miloše do koše“. Obdobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.

Už dopoledne se na Národní třídě sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí. Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Zemana naopak vystoupilo na pražském Klárově několik desítek lidí. Nesli transparenty s hesly jako „Miloši, jsme s tebou“ nebo „Hanba pražské kavárně“. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy