metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Větší foto
domácí práce, ilustrace | foto: Shutterstock

Ženy se starají více než muži, a to i v době pandemie koronaviru

  18:00
Šedivá teorie, zelená praxe. Ačkoli se muži zapojují do chodu rodiny, některé činnosti jsou stále „tradiční“.

Nakupovat chodí společně, ale když se za nimi zavřou dveře bytu, rozhodí si role podle toho, jestli jsou muž či žena. Nábytkářská firma IKEA vyzpovídala zákazníky (a zákaznice) a došla k zajímavým výsledkům. Máme sice už hodně otců na mateřské, je víc rozvedených rodin, kdy jsou děti ve střídavé péči, ale domácí práce jsou striktně vyčleněné podle pohlaví. „Je to v poho,“ myslí si většinou muži 

„Až jednašedesát procent žen cítí, že pracovní podmínky nejsou spravedlivě nastavené pro obě pohlaví,“ říká výzkum. Poznámka se týká jak profesního života žen, tak rodinného. 

„Zjistili jsme, že pracující ženy stráví další zhruba čtyři hodiny péčí o domácnost a děti, což je asi o hodinu více, než domácnosti věnují muži,“ komentuje některé závěry Roman Bojko, manažer nábytkářské společnosti pro oblast rovnosti. 

O penězích společně

  • I když nevydělávají stejně, v partnerském vztahu probírají žena a muž náklady na domácnost dohromady.
  • Zhruba dvě třetiny Čechů, kteří žijí ve společné domácnosti, považují za společný i ten účet, který je psaný jen na jednoho z partnerů.
  • Nejčastějším modelem jsou extra účty každého z partnerů a třetí, společný, kam posílají dohodnutou částku.

Jak ale respondenti průzkumu potvrdili, více než polovina dotazovaných mužů si myslí, že rovnováha v povinnostech a starostech existuje, zatímco o tomtéž je přesvědčeno méně než čtyřicet procent žen, které tazatelé oslovili. Učí, vaří, pečují a pracují také na dálku Nerovnost se ale momentálně prohlubuje i kvůli epidemii. 

„Ukazuje se, že pandemie v práci nepřiměřeně zasáhla zejména ženy,“ myslí si Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti ManpowerGroup. „Již před pandemií pečovaly o domácnost především ženy, teď se z nich staly i učitelky a také pečovatelky o příbuzné v pokročilém věku, a do toho mnohé ještě pracují z domova na dálku,“ vysvětluje Rezlerová. 

Složitější postavení dokládá i skutečnost, že profese výrazně postižené epidemickou krizí, jsou z velké části doménou právě žen. Třeba hotelnictví, pohostinství a služby.

K pračce mají ženy blíž

  • K žehličce patří takřka výhradně ženy. Žehlení se v rodinách věnují z 85 procent ženy, většina mužů i žen to ale současně považuje za čistě ženskou činnost.
  • Také praní prádla zajišťují v rodinách ve třech čtvrtinách případů ženy, to se týká také například převlékání ložního povlečení.
  • Muži si většinou berou za své vynášení odpadků, zapojují se do mytí nádobí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy