metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
domácí práce, ilustrace | foto: Shutterstock

Ženy se starají více než muži, a to i v době pandemie koronaviru

  18:00
Šedivá teorie, zelená praxe. Ačkoli se muži zapojují do chodu rodiny, některé činnosti jsou stále „tradiční“.

Nakupovat chodí společně, ale když se za nimi zavřou dveře bytu, rozhodí si role podle toho, jestli jsou muž či žena. Nábytkářská firma IKEA vyzpovídala zákazníky (a zákaznice) a došla k zajímavým výsledkům. Máme sice už hodně otců na mateřské, je víc rozvedených rodin, kdy jsou děti ve střídavé péči, ale domácí práce jsou striktně vyčleněné podle pohlaví. „Je to v poho,“ myslí si většinou muži 

„Až jednašedesát procent žen cítí, že pracovní podmínky nejsou spravedlivě nastavené pro obě pohlaví,“ říká výzkum. Poznámka se týká jak profesního života žen, tak rodinného. 

„Zjistili jsme, že pracující ženy stráví další zhruba čtyři hodiny péčí o domácnost a děti, což je asi o hodinu více, než domácnosti věnují muži,“ komentuje některé závěry Roman Bojko, manažer nábytkářské společnosti pro oblast rovnosti. 

O penězích společně

  • I když nevydělávají stejně, v partnerském vztahu probírají žena a muž náklady na domácnost dohromady.
  • Zhruba dvě třetiny Čechů, kteří žijí ve společné domácnosti, považují za společný i ten účet, který je psaný jen na jednoho z partnerů.
  • Nejčastějším modelem jsou extra účty každého z partnerů a třetí, společný, kam posílají dohodnutou částku.

Jak ale respondenti průzkumu potvrdili, více než polovina dotazovaných mužů si myslí, že rovnováha v povinnostech a starostech existuje, zatímco o tomtéž je přesvědčeno méně než čtyřicet procent žen, které tazatelé oslovili. Učí, vaří, pečují a pracují také na dálku Nerovnost se ale momentálně prohlubuje i kvůli epidemii. 

„Ukazuje se, že pandemie v práci nepřiměřeně zasáhla zejména ženy,“ myslí si Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti ManpowerGroup. „Již před pandemií pečovaly o domácnost především ženy, teď se z nich staly i učitelky a také pečovatelky o příbuzné v pokročilém věku, a do toho mnohé ještě pracují z domova na dálku,“ vysvětluje Rezlerová. 

Složitější postavení dokládá i skutečnost, že profese výrazně postižené epidemickou krizí, jsou z velké části doménou právě žen. Třeba hotelnictví, pohostinství a služby.

K pračce mají ženy blíž

  • K žehličce patří takřka výhradně ženy. Žehlení se v rodinách věnují z 85 procent ženy, většina mužů i žen to ale současně považuje za čistě ženskou činnost.
  • Také praní prádla zajišťují v rodinách ve třech čtvrtinách případů ženy, to se týká také například převlékání ložního povlečení.
  • Muži si většinou berou za své vynášení odpadků, zapojují se do mytí nádobí.

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy