metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Pořadatelé koncertů v Ledárnách Open Air by měli omezit hlasitost. | foto: Ledárny Open Air

Zvýšil se opět hluk z koncertů? Napište e-mail radní, vyzývají autoři petice

  20:21
„My máme silný refrén jak hovado,“ zpívají v jedné ze svých písní Horkýže slíže. Rocková kapela ze Slovenska v srpnu vystoupí v bývalých branických ledárnách v Praze 4. Ne každý se ale na vystoupení těší. Třeba někteří obyvatelé Braníka, Barrandova nebo Hodkoviček si už druhou letní sezonu na hluk z koncertů u Vltavy stěžují.

V červnu se město s pořadateli festivalu Ledárny Open Air dohodlo na dodržovaní několika pravidel. Radní Hana Kordová Marvanová například po pořadatelích chtěla, ať omezí maximální hlasitost koncertů nebo délku vystoupení. V červenci se v ledárnách koncerty nekonaly. Celá kauza tak trochu spala. V srpnu se ale muzika na břeh Vltavy vrátila. A ozvaly se místní, že hlasitost úterního koncertu opět vzrostla k té před zmiňovanou dohodou.

Dva dny před prvním srpnovým koncertem odeslala iniciativa Hluk z Prahy 4 svým členům žádost, ve kterém vyzývá, ať lidé napíší radní Kordové Marvanové e-mail v případě, že je bude koncert rušit. „Podle stížností určuje míru rušení a podle toho věc (ne)řeší,“ stojí mimo jiné ve výzvě iniciativy. Ta proti hluku z koncertů vytvořila už loni petici, kterou podepsaly stovky lidí.

Deník Metro oslovil i přímo radní. Ta hlasy, které tvrdí, že úterní koncert opět duněl nad rámec dohody, také zaznamenala. „Celkem mi od úterý přišlo e-mailem pět stížností,“ uvedla Kordová Marvanová.

Podle ní komunikace města s pořadateli festivalu rozhodně neskončila. „Od firmy, která měřila hluk přímo v místě koncertu, mám informace, že hlasitost v úterý nepřekročila smluvenou mez. Hluk se ale měřil ještě na dalších pěti místech v okolí. Data z nich nám zmiňovaná firma dodá v pondělí. V sobotu se v bývalých ledárnách koná další koncert, takže budeme mít zprávu o hlasitosti hned ze dvou akcí,“ upřesnila radní.

Další výzva

Iniciativa Hluk z Prahy 4 vytvořila v červnu další petici.

  • “Kvůli novele zákona o ochraně veřejného zdraví z roku 2015 byla regulace venkovní hudební produkce z tohoto zákona vyjmuta. Hygienické stanice již nekontrolují zdroj mnohdy velmi obtěžujícího hluku. To způsobilo boom různých hudebních festivalů,“ stojí mimo jiné v petici, která žádá změnu legislativy.

Data z měření z dalších koncertů by pak měla firma dodávat hned druhý den. „Pořadatelé festivalu vědí, že pokud by porušili dohodu a hluk by překročil domluvenou hranici, tak to budeme na magistrátu řešit,“ avizuje radní. Už včera Kordová Marvanová podle svých slov pořadatele kontaktovala a upozornila je, že úterní koncert opět doprovázely stížnosti na hluk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek