metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Pořadatelé koncertů v Ledárnách Open Air by měli omezit hlasitost. | foto: Ledárny Open Air

Zvýšil se opět hluk z koncertů? Napište e-mail radní, vyzývají autoři petice

  20:21
„My máme silný refrén jak hovado,“ zpívají v jedné ze svých písní Horkýže slíže. Rocková kapela ze Slovenska v srpnu vystoupí v bývalých branických ledárnách v Praze 4. Ne každý se ale na vystoupení těší. Třeba někteří obyvatelé Braníka, Barrandova nebo Hodkoviček si už druhou letní sezonu na hluk z koncertů u Vltavy stěžují.

V červnu se město s pořadateli festivalu Ledárny Open Air dohodlo na dodržovaní několika pravidel. Radní Hana Kordová Marvanová například po pořadatelích chtěla, ať omezí maximální hlasitost koncertů nebo délku vystoupení. V červenci se v ledárnách koncerty nekonaly. Celá kauza tak trochu spala. V srpnu se ale muzika na břeh Vltavy vrátila. A ozvaly se místní, že hlasitost úterního koncertu opět vzrostla k té před zmiňovanou dohodou.

Dva dny před prvním srpnovým koncertem odeslala iniciativa Hluk z Prahy 4 svým členům žádost, ve kterém vyzývá, ať lidé napíší radní Kordové Marvanové e-mail v případě, že je bude koncert rušit. „Podle stížností určuje míru rušení a podle toho věc (ne)řeší,“ stojí mimo jiné ve výzvě iniciativy. Ta proti hluku z koncertů vytvořila už loni petici, kterou podepsaly stovky lidí.

Deník Metro oslovil i přímo radní. Ta hlasy, které tvrdí, že úterní koncert opět duněl nad rámec dohody, také zaznamenala. „Celkem mi od úterý přišlo e-mailem pět stížností,“ uvedla Kordová Marvanová.

Podle ní komunikace města s pořadateli festivalu rozhodně neskončila. „Od firmy, která měřila hluk přímo v místě koncertu, mám informace, že hlasitost v úterý nepřekročila smluvenou mez. Hluk se ale měřil ještě na dalších pěti místech v okolí. Data z nich nám zmiňovaná firma dodá v pondělí. V sobotu se v bývalých ledárnách koná další koncert, takže budeme mít zprávu o hlasitosti hned ze dvou akcí,“ upřesnila radní.

Další výzva

Iniciativa Hluk z Prahy 4 vytvořila v červnu další petici.

  • “Kvůli novele zákona o ochraně veřejného zdraví z roku 2015 byla regulace venkovní hudební produkce z tohoto zákona vyjmuta. Hygienické stanice již nekontrolují zdroj mnohdy velmi obtěžujícího hluku. To způsobilo boom různých hudebních festivalů,“ stojí mimo jiné v petici, která žádá změnu legislativy.

Data z měření z dalších koncertů by pak měla firma dodávat hned druhý den. „Pořadatelé festivalu vědí, že pokud by porušili dohodu a hluk by překročil domluvenou hranici, tak to budeme na magistrátu řešit,“ avizuje radní. Už včera Kordová Marvanová podle svých slov pořadatele kontaktovala a upozornila je, že úterní koncert opět doprovázely stížnosti na hluk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek