metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pátek, 19. října 2018. Svátek má Michaela.
Paterčata gepardů, Zoo Praha
Dalších 36 fotografií v galerii
Paterčata gepardů, Zoo Praha | foto: Zoo PrahaMetro.cz

ANKETA: Tamarín, šakal, tygr nebo vlk? Hlasujte o nejhezčí červnové mládě

1. července 2017  9:24 Lucie Mottlová Metro.cz
Posbírali jsme fotky mláďat z českých zoologických, která se narodila nebo vylezla v červnu z brlohu. Narození mláďat zveřejňují zoo se zpožděním, kdyby došlo k nějakým komplikacím, a tak se k nám fotografie některých mláďat dostanou později. Pod článkem můžete hlasovat v anketě do konce července.

Bizon americký, Zoo Brno
K přírůstkům brněnské zoo patří bizon americký (Bison bison). Malá slečna se narodila samici Satině, otcem je samec Gemini. Brněnská zoo má v současné době celkem šest bizonů, dva samce a čtyři samice. Návštěvníci můžou tato majestátná zvířata vidět u Indiánské vesnice.Fotogalerie

Gepardi, Zoo Praha
Pětice roztomilých mláďat (tři samečci a dvě samičky) přišla na svět 15. května Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u Pavilonu šelem.

Holub černobronzový, Zoo Praha
Dvě mláďata holubů černobronzových se vylíhla 27. a 29. května a až koncem června poprvé opustila hnízdo rodičů. Rodina je v současné době v zázemí. Návštěvníci budou moci vidět tento vzácný druh holuba rodu Henicophaps pocházejícího z Nové Guiney v plánovaném Rákosově pavilonu, kde se bude nacházet expozice jeho domoviny. Jde o vzácný druh, který doposud nebyl v žádné jiné zoologické zahradě na světě úspěšně rozmnožen. Pražská zoo tak získala další cenné chovatelské prvenství.

Jelen bucharský, Zoopark Chomutov
Tři koloušci vzácného asijského jelena bucharského se narodili v polovině května a začátkem června. V evropské plemenné knize jelenů bucharských, kterou vede chomutovský zoopark, bylo na konci roku 2016 evidováno 70 jedinců, chovaných ve dvanácti institucích EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií).

Lemur kata, Zoo Chleby
V Zoo Chleby se narodili lemuři kata. Lemuři dostali své jméno podle římských lemuros - duchů zemřelých, kteří se za noci ozývali pekelným kvílením, křikem a nářky, což v případě kat vystihuje hlasové projevy, nikoli povahu - katy patří k nejhlasitějším primátům a disponují komplexní řadou komunikační „výslovnosti”. Jsou to velmi mírumilovná stvoření, která ve své domovině nezřídka zavítají i do měst. Mají velmi hustou srst, se kterou si neporadí ani elektrické nůžky, ale špatnou termoregulaci, proto ráno vysedávají s roztaženýma rukama a odhaleným břichem, natočeni k vycházejícímu slunci.

Nej mládě v květnu

Podle čtenářů je nejhezčím květnovým mládětem z českých zoo jsou baribalové z Olomouce.

Trvalo pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty.

Trvalo pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty.

Počasí se ustálilo a pro medvíďata baribalů v Olomouci nastal vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami.

Počasí se ustálilo a pro medvíďata baribalů v Olomouci nastal vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami.

Osel domácí, Zoo Děčín
Děčínská zoologická zahrada se raduje z přírůstku v expozici oslů domácích, kde se ve středu 21. června nad ránem narodila krásná oslí slečna. „Porod proběhl v naprostém pořádku. Zkušená matka Eliška ho zvládla na jedničku. Zbarvení zdědila samička po mamince – je tmavě šedá s bílými znaky na hlavě,“ popsala mluvčí zoo Alena Houšková. Mládě se má čile k světu a návštěvníci ho mohou od prvního dne vidět v expozici. K malé osličce přibude již brzy další mládě, březí je totiž i druhá samice Kiri. Porod očekávají ošetřovatelé každým dnem. Hrdým otcem obou mláďat je osel Sam.

Ovce stepní – arkal, Zoopark Chomutov
Skupina ovcí stepních, nazývané též arkalové, se začátkem června rozrostla také o tři mláďata, jednoho samce a dvě samičky. Chomutov je jediná česká zoo, která arakaly chová.

Pásovec kulovitý, Zoo Praha
Malý sameček pásovce kulovitého je se narodil 20. května a váží už 130 g, pro představu jeho matka váží 1 025 g. I jeho narození je úspěchem. Zoo Praha se potomka u pásovců dočkala po pěti letech. V následujících týdnech bude i on k vidění v expozici v Pavilonu goril.

Plameňák, Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se začali líhnout plameňáci kubánští. K dnešnímu dni je na světě osm mláďat, minimálně jednou tolik by se jich mohlo ještě vylíhnout. Tím by zoo mohla překonat rekord v počtu odchovaných mláďat z loňského roku, kdy se podařilo odchovat osm mláďat. První mládě tohoto nejintenzivněji zbarveného plameňáka se vyklubalo 15. června a postupně se líhnou další. Samice plameňáků snášejí jen jedno vejce. V inkubaci vejce i v následné péči o mládě se střídají oba rodiče. Ostravské hejno čítá momentálně 50 jedinců (bez letos vylíhnutých mláďat) – 29 samců a 21 samic. Celkem bylo v této hnízdní sezóně sneseno 29 vajec, z nichž 21 bylo oplozených. Tři vejce byla rozbitá nebo zmizela, pět bylo neoplozených nebo zkažených.

Tamarín bělovousý, Zoo Praha
Nejmladší přírůstek do rodiny tamarínů se narodil 17. června. Tuto drápkatou opici rozmnožila pražská zoo jako první v České republice. Po celém světě žije v zoologických zahradách pouze 20 jedinců tohoto chovatelsky unikátního druhu. Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v Pavilonu goril.

Tygr ussurisjký, Zoo Hodonín
Čtyřčata tygra ussurijského se narodila desetileté tygřici Raje a sedmiletému Igorovi dne 6. června. Jména zatím tři kluci a jedna holka nemají. Jsou to v pořadí druhá mláďata tohoto páru, poprvé Raja porodila dne 31. 5. 2015 dva kluky – Radžu a Šér Chána.

Šakal čabrakový, Zoo Ústí nad Labem
Ústecká zoologická se pochlubila úspěchem při chovu vzácných zvířecích druhů. Tentokráte se jedná o mládě šakala čabrakového, které se narodilo 13. března. „Když jsme zjistili, že samice změnila chování a zdržuje se v noře, poskytli jsme jí naprostý klid,“ popisuje chovatelka Alena Hippmannová. „Přestali jsme vstupovat do výběhu, neprováděli jsme zde ani úklid a dávali jsme jim jen krmení. Také jsme páskami ohradili všechny okolní cesty pro návštěvníky, aby nedošlo k nežádoucímu hluku a vyrušení. Poprvé bylo mládě venku pozorováno 15. dubna ve večerních hodinách, tedy až v jednom měsíci života. Od té doby to bylo jen sporadicky, ale nyní by mělo k opouštění nory docházet stále častěji, mládě bude čím dál víc odvážnější, takže návštěvníci budou moci pozorovat celou rodinku. Více štěstí budou mít asi v pozdnějších odpoledních hodinách,“ dodává chovatelka.

Velbloud dvouhrbý, Zoo Brno
Teprve před pár dny se v Zoo Brno narodilo další mládě velblouda dvouhrbého (Camelus bactrianus). Maminka Bella, pro kterou to byl první porod, zvládla vše na jedničku. Malé velbloudě se má čile k světu a návštěvníci ho uvidí v expozici spolu se zbytkem stáda. V brněnské zoo je to letos už druhé velbloudí mládě, na konci dubna se narodila samička Valerie.

Vlk eurasijský, Zoo Praha
Pět vlčat se narodilo 19. května a nyní již pravidelně opouští noru ve výběhu. Pohlaví mláďat není známé, chovatelé prozatím dopřávají rodině klid a soukromí. Nové přírůstky dostanou svá jména v polovině července, kdy proběhnou jejich křtiny.

Anketa

Jaké mládě je nejhezčí?

Bizon americký, Zoo Brno 6 %
Gepardi, Zoo Praha 12 %
Holub černobronzový, Zoo Praha 4 %
Jelen bucharský, Zoopark Chomutov 4 %
Lemur kata, Zoo Chleby 4 %
Osel domácí, Zoo Děčín 6 %
Ovce stepní – arkal, Zoopark Chomutov 4 %
Pásovec kulovitý, Zoo Praha 5 %
Plameňák, Zoo Ostrava 4 %
Tamarín bělovousý, Zoo Praha 5 %
Tygr ussurisjký, Zoo Hodonín 19 %
Šakal čabrakový, Zoo Ústí 6 %
Velbloud dvouhrbý, Zoo Brno 5 %
Vlk eurasijský, Zoo Praha 9 %


Komentáře

Hlavní zprávy

All Ride Show zve na custom motorky do pražské Továrny

Motorky na výstavě All Ride Show v industriálním prostoru Továrny na Maninách
vydáno 19. října 2018  12:59

Café racery, scramblery nebo choppery: krasavci na dvou kolech.  celý článek

Akvárium jako protiváha televize

Akvárium, designová součást interiéru
vydáno 19. října 2018  11:55

Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.  celý článek

Muže oživil letištní defibrilátor

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách
vydáno 19. října 2018  8:45

Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.  celý článek

Retro frčí, lidé hrají elpíčka i kazety

Retrogramofon
vydáno 19. října 2018  5:55

Nostalgie vrací do hry hudební nosiče, které někteří znají už jen z fotek.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám