metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.
Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám. | foto: ČTK

Dejvické školy musely změnit jídelníček, děti měly bagety i pizzu

25. května 2015  17:48 ČTK
Základní a mateřské školy v Dejvicích a Bubenči musely kvůli závadné vodě obsahující zdraví škodlivé bakterie změnit jídelníček a zajistit nezávadnou vodu na pití i mytí rukou.

Podle informací z webových stránek škol někde zvolili studenou kuchyni, například bagety a jogurty, jinde kuchařky připravily dětem i učitelům pizzu. Ve školních jídelnách se objevily jednorázové plastové nádobí a příbory, neboť hygienici zprvu nedoporučovali v kontaminované vodě ani mýt nádobí.

Většina postižených škol požádala rodiče, aby dnes dětem dali s sebou balenou vodu na pití a větší svačinu. Část mateřských škol zase vyzvala rodiče, aby nechali děti doma, pokud mohou.

Děti matek na mateřské školka nepřímala

Základní škola Bílá musela kromě stravy řešit i jiný problém. „Velkou část učitelů postihly střevní potíže,“ řekl ředitel školy Martin Molčík. Polévku a hlavní jídlo dnes ve školní jídelně nahradily bagety a jogurty, i v dalších dnech připraví jídla, která nevyžadují použití vody, například mraženou pizzu.

Mateřská škola Terronská dnes nepřijímala děti matek, které jsou na mateřské dovolené. Ostatní rodiče vedení školky na webu požádalo, aby své potomky nechali doma a pokud je do školky přivedou, tak s balenou pitnou vodou. Školka dnes i zítra zrušila odpolední kroužky keramiky, sportovních her či angličtiny. Mateřská škola v Čínské ulici dnes podávala dětem jen studenou stravu a zrušila akci, při níž měli předškoláci v noci na úterý přespat ve školce.

Voda v oblasti Dejvic a Bubenče obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která způsobuje průjmová onemocnění a další střevní potíže. Mimořádná opatření mají platit minimálně do středy. Závadnou vodu nelze pít ani ji nelze použít při vaření, čištění zubů či mytí rukou a obličeje, dá se v ní prát. Podle posledního doporučení by obyvatelé postižených oblastí měli umyté nádobí opláchnout nezávadnou pitnou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám