metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti.
Dalších 8 fotografií v galerii
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti. | foto: Matěj Dereck HardMetro.cz

Knihu s panáčky a Čtvrtníčkem fotograf rozdá do dětských domovů

30. října 2016  8:57 Pavel Urban Metro.cz
Jeho jméno můžete znát hlavně z kreditů fotek z urban scény. Fotí známé umělce a před šesti lety získal cenu Czech Press Photo pro mladé. Teď přišel Matěj Dereck Hard s netradiční fotoknihou - vypráví příběh malých postaviček žijících v ulicích Prahy 5.

Nejraději vzpomíná na focení s Jaromírem Jágrem. „Byl skromný a přátelský. Řekl mi, že jsem nejlepší a nejrychlejší,“ pochlubil se Hard.

Fotogalerie

Už několik let ale tenhle mladík nosil v hlavě nápad vydat fotoknihu pro děti. Nyní si sen splnil. ZUličníci, kteří vyjdou 1. listopadu, jsou inspirováni sérií Matějových fotografií, která nese název Little Reality.

„Jde o miniaturní figurky akčních hrdinů a známých umělců, jako je Iggy Pop či Batman. Měří patnáct centimetrů a fotím je v reálné krajině. Tak jsem si říkal, že bych si chtěl nechat navrhnout také takové panáčky, které si sám vymyslím. Inspirace byla u Evoků ze Star Wars,“ říká autor. O grafický návrh se postaral Matěj Rejl a následně byly 25 centimetrů velké figurky vyrobeny na zakázku z plastu.

Kniha vyjde v nákladu tisíc kusů, asi polovinu dostanou dětské domovy. Hard už pár let spolupracuje s šesti desítkami těchto zařízení po celé republice. Nyní se zjišťuje, kolik kusů budou kde chtít.

Cílová skupina ZUličníků jsou děti od jednoho roku do sedmi let. K předávce dojde na Mikuláše. Druhá polovina nákladu půjde do prodeje přes web zulicnici.cz.

Malé postavičky žijí v ulicích Prahy 5, v příběhu ale figurují i živí herci. Například Petr Čtvrtníček coby vypravěč.

„Petr tam vystupuje v roli profesora, který je znalec ZUličníků. Líbilo se mu, jak jsme ho namaskovali. Přidali jsme mu asi dvacet let. Pokud by bylo nějaké pokračování, tak bychom ho chtěli víc zapojit,“ plánuje Hard.

Ve hře je prodej postaviček, i filmové zpracování. To vše ale záleží na úspěchu knihy. V ní jsou i poučení, aby se děti chovaly ohleduplně k okolí, aby neznečišťovaly přírodu. „Já jsem nebyl v mládí nejvzornější. Měl jsem i drobné problémy se zákonem, ale chybami se člověk učí a teď se snažím lidi motivovat,“ uvádí. Nyní chce Hard se svou tvorbou prorazit do zahraničí. „Láká mě Kalifornie, kde je Mekka mladých umělců, ale třeba i Japonsko,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám