metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Další 1 fotografie v galerii
Medailér Roman Shamilyan. | foto: Archiv Romana ShamilyanaMetro.cz

Medailér předčil i své profesory. Živit se v oboru ale nehodlá

  6:40
Dvacetiletý Roman Shamilyan je vycházející hvězdou mezi českými medailéry. Jeho vítězný návrh pamětní mince u příležitosti výročí Bitvy u Hradce Králové, na kterou Česká národní banka vyhlásila veřejnou soutěž, předčil i návrhy profesorů Vyšší odborné školy medailérské, kde se řemeslu učí.

Proč jste si vybral právě medailérství?

Můj otec je výtvarník, takže jsem se v okruhu tvorby pohyboval od malička. Na střední škole, kde jsem studoval rytí kovů, jsem se poprvé setkal s medailérstvím. Tento obor mi přišel velmi zajímavý, protože se zde vytváří nízký reliéf, což je vlastně takový prostorový obraz.

Co vás na tvorbě mincí baví nejvíce?

Člověk musí zdokonalovat, a to především v oblasti anatomie, architektury, prostorové iluzi či kresbě. V oboru se také nekladou meze kreativitě, což je skvělé.

Váš návrh medaile zvítězil v soutěži na téma Bitva u Hradce Králové.

Je to můj zatím největší úspěch v oboru. Snažím se návrhy vymýšlet netradičně, což se mi vyplatilo. Využil jsem heraldických zvířat Pruska a Rakouska, stran které se v bitvě u Hradce Králové střetly. Tím jsem kompozici pojal velice symbolicky, místo přílišné popisnosti.

Může se prací v mincovnictví člověk uživit?

Jak kdo. Já osobně chci podnikat. Není to proto, že mě práce nebaví, ale právě naopak. Baví mě natolik, že mě ubíjí představa, že budu frkat medaili za medailí, jen proto, abych uživil sebe i rodinu. Úspěch tkví hlavně v neustálém rozvíjení se, jak technickém, tak i mentálním. Každý má svůj názor. Osobně si myslím, že pokud bych byl singl a neměl žádné závazky, tak se tím uživím. Většina medailérů co znám, ale závazky mají, a tak k této činnosti připojili i jinou práci, například jsou učitelé, rytci, zaměstnanci mincoven a další. Převážně ale pracují v podobném oboru.

Jak vzniká taková pamětní mince?

Na sádrový kotouč přenesete kresebný návrh, který si vymyslíte. Na kotouč začnete speciální modelínou tvarovat reliéf podle daného návrhu. Pokud už jste s výsledkem spokojen, uděláte sádrový odlitek vašeho reliéfu. To znamená, že po odlití je motiv do hloubky, tzv. negativ. Pak upravíte detaily a opět odlijete tak, aby byl reliéf opět nahoru, tzv. pozitiv. Pár dalších úprav a model je hotov. Poté se z něj vytvoří poslední odlitek. Ten už ale není ze sádry, nýbrž z pevného pryskyřicového materiálu. Z finálního modelu se pomocí redukčního stroje celá mince zmenší do požadované velikosti a výsledkem bude kovová matrice, z níž se mince bude razit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek