metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Neděle, 25. března 2018. Svátek má Marián.
Velké Bílovice jsou nejen největší vinařskou vesnicí v České republice, ale...
Velké Bílovice jsou nejen největší vinařskou vesnicí v České republice, ale také městem se stále živou lidovou kulturou. | foto: Habánské sklepyMetro.cz

Tipy na tekuté podzimní výlety za vínem i bublinkami

30. října 2017  5:02 Lucie Mottlová Metro.cz
Koštování vám rozzáří sychravé dny.

Na výlety můžete jezdit celý rok. Ty podzimní si můžete ozvláštnit degustačním zážitkem u piva či vína. Velké Bílovice, město lidových tradic a vína
Velké Bílovice jsou nejen největší vinařskou vesnicí v České republice, ale také městem se stále živou lidovou kulturou. Veškeré akce ve městě vyrůstají z lidových tradic a jsou spojené s vínem, kroji a hlavně skvělou hudbou. Ta je v tomto kraji obzvláště hluboko zakořeněna.

Do oblasti Velkých Bílovic se můžete zajet podívat během celého roku, vždy má co nabídnout. Ale v období sklizně vín, kdy je příroda krásně zabarvená podzimem a večer si můžete užít sklenku vína například z Habánských sklepů, je to nejkrásnější.

Bublající Starý Plzenec
Ve Starém Plzenci můžete objevovat krásu sektů rozmanitých vůní a chutí. Čeká zde na vás dvouhodinový program zasvěcení do tajů výroby nejznámějších českých šumivých vín. Prohlídka, oceněná v roce 2016 jako TOP vinařský cíl, je rozdělená do dvou částí. V té první si například prohlédnete původní sklepy z 19. století, ve kterých vznikají lahodná šumivá vína klasickou „šampaňskou“ metodou, uvidíte, jakým způsobem se setřásají kvasinky či jak se sekty odkalují.

Poznáte i moderní „charmatovou“ výrobu sektů, dostanete se přímo do středu dění a budete moci na vlastní oči sledovat, jak bohemka vzniká. Ve druhé části exkurze budete moci ochutnat až pět vzorků z nabídky Bohemia Sektu a s pomocí zkušeného sommeliéra se naučíte poznávat jedinečné vůně a chutě různých sektů.

Na prohlídku se je nutné dopředu objednat prostřednictvím e-mailové adresy centrum@bohemiasekt.cz, podrobnější informace najdete na www.bohemiasekt.cz/cs/prohlidka.

Bzenecké sklepy
Už od středověku se táhne tradiční zpracovávání vín v srdci Moravského Slovácka. Pořádají tu řadu akcí pro veřejnost, například 10. listopadu můžete degustovat vína při svíčkách. Více najdete na www.bzenectivinari.cz nebo na www.sklepni-ulicky.cz.

Poklad z Litovle
Litovli se kvůli její poloze na šesti ramenech řeky Moravy říká hanácké Benátky. Město se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a je oblíbeným turistickým cílem pro zkoumání přírodních krás. Navíc můžete při návštěvě zavítat do hanáckého Pivovaru Litovel.

V několika variantách prohlídky lze nahlédnout do zákulisí výroby místních pivních specialit, navštívit historickou varnu, ležácké sklepy a degustovat rozmanité druhy piva. Návštěvy pivovaru probíhají každý všední den od 10 do 15 hodin po předchozí domluvě. Pro rezervaci kontaktujte pivovar na telefonním čísle 724 776 392 či přes e-mail navratilova@litovel.cz.

Pokud chcete vyzkoušet víc, můžete si tu i uvařit vlastní pivo pod dohledem sládků. Zlatavý mok tu můžete vařit i s přáteli nebo rodinou, maximum je pět osob.

Ve spojitosti s pivem toho však Litovel nabízí ještě více. Díky emeritnímu sládkovi Miroslavu Koutkovi vzniklo Muzeum Litovel, ve kterém můžete obdivovat staré pivovarské stroje, pípy, sudy i jednotlivé druhy ječmene.

Pivní cesta
Pokud chcete vyrazit do menších pivovarů v republice, můžete se inspirovat na webu www.pivnicesta.cz, kde najdete termíny prohlídek desítek pivovarů po celé republice.

Svatý Martin přijede i do Velkých Bílovic

O svatomartinské tradici jsme si povídali s Josefem Svobodou, ředitelem vinic Habánských sklepů. 

Jak vypadá den 11. 11. v Habánských sklepech?
Obvykle si ten den se zaměstnanci okolo oběda společně přiťukneme. Jenže letos jde o sobotu, takže tradici porušíme. V rámci našeho sdružení ve městě Velké Bílovice se také zúčastňujeme oslavy mezi sklepy na náměstíčku svatého Martina, kde proběhne připomenutí svatomartinské historie včetně příjezdu Martina na koni a malého kulturního představení. A také pro přihlížející ochutnávka mladých a svatomartinských vín Velkobílovických vinařů. 

Jak má správně chutnat svatomartinské víno?
Svatomartinské, tedy mladé víno, má chutnat hlavně svěže, s čerstvými chutěmi připomínajícími zejména ovoce nebo květiny. V takto mladém víně ještě mnohdy doznívá chuť hroznů. Je zajímavé, že v relativně krátkém období podzimu je možné zaznamenat to kouzlo proměny hroznů ve víno.

Liší se jeho výroba od běžných vín?
Jedná se zde jen o urychlení postupů, které jsou u výroby vína běžné. Dříve se víno stáčí a čistí od kalových částic.

Jakou odrůdu máte nejraději?
Protože je už chladnější počasí, zahřeje mě více svatomartinské červené. Takový Modrý Portugal je odrůda na mladé víno jako dělaná. Nic komplikovaného, složitého v chuti, ale mladá živost třešní s hladkým taninem je to, co mě na svatomartinském víně baví a očekávám.

Dáváte si i vy jako slavnostní menu Svatomartinskou husu? 
Husu mám rád a bez dobrého svatomartinského si ji v tuto podzimní dobu nedovedu představit. Mladé víno má spoustu jednoduchých, ale o to výraznějších svěžích chutí, a proto se dá pít jen tak. Není potřeba je nutně za každou cenu párovat k jídlu. 

Jaký máte vztah ke Svatomartinskému vínu? 
Je to malá odměna spojená se setkáním přátel a kolegů vinařů po dvouměsíční usilovné práci ve vinicích a ve sklepě, kde si rádi popovídáme o tom, jak to letos dopadlo. Vinaři dělají víno jednou za rok, a to nové je po celoroční práci určitá úleva, že se to podařilo a že je všechno pod kontrolou ve sklepě. Svatomartinské víno a oslavy jsou možností setkat se s blízkými a kamarády a pochlubit se už tím letošním vínem.

Jak dlouho pracujete ve vinohradnictví?
Pocházím z vinařské rodiny. Vinařil už můj děda, s kterým jsem rád chodil do vinice i do sklepu a dnes mám po něm i svůj domácí malý sklep. Otec byl agronom, vinař na statku v Dolních Dunajovicích. Jsem tedy ve vinicích odmalička.

Jak dlouho jste ředitelem vinařství Habánské sklepy?
V nynějším provozu vinařství jsem od r. 1989. Byl jsem zde, když zde ještě mělo sklepní hospodářství místní ZD Velké Bílovice. Byl jsem dále jedním ze zakladatelů společnosti Révovin, která později prošla transformací se společností Bohemia Sekt na nynější Vinařství Habánské sklepy. Ředitel jsem tedy od počátku založení první samostatné společnosti.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak na přesčasy: odpočinek mezi směnami aspoň 11 hodin

Hlídejte si při práci pracovní dobu.
vydáno 24. března 2018  14:45

Tisíce dotazů týkajících se práv občanů ročně řeší společnost Vaše nároky.cz, která mimo jiné pomáhá zaměstnancům řešit finanční spory se zaměstnavateli....  celý článek

Sériová hvězda. Cena pro Peugeot 508

Peugeot 508
vydáno 24. března 2018  11:58

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové...  celý článek

Velikonoce v Techmanii. Tyto svátky jsou věda!

Techmania v Plzni
vydáno 24. března 2018  9:48

V průběhu velikonočních svátků od 29. března do 2. dubna připravilo plzeňské vědecké centrum Techmania speciální doplňkový program. Svátky představí z...  celý článek

Pozor na změnu času, bude kratší noc

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.
vydáno 24. března 2018  6:53

V noci na zítřek začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ osm nočních dálkových...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám