metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 20 °C

Čtvrtek 16. května 2024. Svátek má Přemysl

Vesmír má opět o krok blíž. Český kosmonaut jede bojovat na Floridu

  14:00
Z třináctky Čechů je Robin Polden jediný, kdo se v Americe utká se stovkou dalších zájemců o let do vesmíru. Letět ale může jen 22 z nich. Co na Poldena čeká?
Robin Polden letí bojovat na Floridu o let do vesmíru.

Robin Polden letí bojovat na Floridu o let do vesmíru. | foto: Axe Apollo Space Academy

První Čech, který po více než třech desetiletích má šanci podívat se do vesmíru, v pátek odlétá na Floridu. V Kennedyho vesmírném centru se Robin Polden začátkem prosince utká s více než stovkou adeptů z 60 zemí světa, kteří budou bojovat o letenku ve speciálním letounu Lynx Mark II. Samotný let do výšky 103 kilometrů se uskuteční koncem roku 2015, na palubě bude jen dvaadvacet šťastlivců z celého světa, které vybere porota v čele s Buzzem Aldrinem, druhým člověkem na Měsíci.

Jak bude probíhat let

Axe Apollo Space Academy

Soutěž Axe Apollo Space Academy odstartovala letos v lednu. V průběhu několika kol se za Česko kvalifikovalo celkem 13 finalistů, ze kterých pak poustoupil právě Robin Polden. Na něj a další soutěžící teď v Americe čekají tři hlavní disciplíny. Poletí ve speciálním letounu, kde jejich úkolem bude ukázat schopnost rychlých reakcí při akrobatických tricích. Při dalších dvou zkouškách zakusí adepti vesmírného letu stav beztíže při parabolickém letu v upraveném Boeingu 727 a  přetížení v G-Force simulátoru.

Jak bude let probíhat?

Speciální vesmírny letoun vypraví koncem roku 2015 společnost Space Expedition Corporation.

Celková doba letu včetně přípravné fáze bude trvat 60 minut a výherci při ní zažijí stav beztíže a přetížení až 4G.

Na rozdíl od dosud používaných kosmických plavidel, včetně raketoplánů, je letoun Lynx Mark II schopen nezávislého startu i přistání.

Čtyři raketové pohony mohou být během letu kdykoli vypnuty a opět restartovány. Letoun nepotřebuje žádné podpůrné jednorázové rakety, které by se od něj v průběhu letu oddělovaly, jako tomu bylo například u raketoplánů.

Účastník letu vnímá silný tah, který tak dobře znají závodníci Formule 1 a piloti stíhacích letounů. Z krajiny po obou stranách ranveje se stává zeleno-modrá šmouha. Následuje rychlé a velice strmé stoupání. Zhruba okolo jedné minuty po startu dojde k prolomení zvukové bariéry.

Po přibližně 180 vteřinách se rychlost letounu blíží trojnásobku rychlosti zvuku, což je rychlost, které už piloti stíhacího letounu F16 dosáhnou jen zřídka.

Ve výšce téměř 60 km vypíná pilot motory. Začíná parabolická část letu. Na několik minut zažije posádka stav beztíže. Stroj dosahuje maximální výšky 103 km´.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Mám se učit matiku? Odpovědi má hodnotové vzdělávání, jež představuje Michaela Stoilová

vydáno 16. května 2024  5:14

„Náš školský systém je jeden z nejliberálnějších v Evropě – snadno se do něj vejdou školy, které upřednostňují slovní hodnocení před známkami, mají chuť...  celý článek

Raz, dva, tři nebo ban. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

vydáno 15. května 2024  19:59

V centrální Praze už v současnosti téměř přirozené říční břehy nenajdete. Poslední takové místo je u Hergetovy cihelny, kam rádi chodí Pražané i...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek

Hrášek pod zády? Z princezny se stalo Trdlo, české zámky zažily Kanadu

vydáno 15. května 2024  17:52

Přesně za čtrnáct dní vstoupí do kin pohádka Princezna na hrášku a s ní další zbrusu nová česká filmová královská dcera. Některé scény v adaptaci pohádky...  celý článek