metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. února 2018. Svátek má Patrik.
Nezaměstnanost (ilustrační foto)
Větší foto
Nezaměstnanost (ilustrační foto) | foto: SX

Začarovaný kruh: mladí lidé hůře shánějí práci

1. září 2015  11:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Je to u nás stále problém. Absolventi bývají bez práce. Vysoké školy každoročně produkují novou várku mladých lidí, kteří často bez zkušeností či předchozí praxe zkoušejí své štěstí na trhu práce. Ačkoliv je podle statistik nezaměstnanost mezi absolventy na nízké úrovni, podle Úřadu práce je jejich pozice stále složitá.

Mladých bez práce je asi o čtyři tisíce méně než loni.  • Jejich počet v evidenci uchazečů o zaměstnání klesá. Na optimismus je ale brzy. 
  • Na konci července evidoval Úřad práce 19 775 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. 
  • Celkový počet mladých lidí bez práce pak meziměsíčně vzrostl o 1633, ovšem meziročně o 3973 osob klesl. 
  • Příčinou je klesající počet absolventů obecně. Na celkové nezaměstnanosti se v červnu podíleli čtyřmi procenty, v červenci pak  4,4 procenta. 
  • Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich ke konci července nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladým přes 26 tisíc.

„Mladí lidé se dostávají do začarovaného kruhu, jehož výsledkem je takzvaná ztracená generace, lidé bez pracovních návyků a zkušeností,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní mají absolventi přece jen určitou výhodu. Zaměstnavatel prý v poslední době raději přijme čerstvého absolventa než člověka bez dostatečných schopností nebo s nulovou praxí. „Fenoménem poslední doby je neochota nových zaměstnanců plnit pracovní úkoly a podřídit se nepravidelné docházce,“ dodává Beránková. 

Důležitá je morálka

Podle profesorky Střední odborné školy Drtinova v Praze Pavly Nedomové je nutné studentům vštípit pracovní morálku už na střední. „Žáci se u nás připravují na konkrétní profese, ke kterým si během studia doplňují praxi,“ popisuje Nedomová. „Díky tomu je nezaměstnanost našich absolventů téměř na nule,“ vysvětluje Nedomová.

Podle zkušeností Josefa Beránka z České zemědělské univerzity v Praze mají problém najít místo především absolventi úzce zaměřených oborů. „Mají velkou motivaci pracovat v oboru, ale možnosti jsou často jen v zahraničí,“ popisuje Beránek. „Pak dlouho čekají na vhodnou nabídku, jsou neflexibilní a nechtějí dělat kompromisy,“ dodává Beránek. Profesor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls varuje ale i ty, kteří volí obor jen kvůli uplatnění. „Univerzita není jen doškolovací kurz ušitý na míru podle přání zaměstnavatele,“ upozorňuje Hindls.Komentáře

Hlavní zprávy

Kafe v tramvaji i v letadle, pořád jste ale v centru Prahy

Provozní Pavlína v kavárně Ježkovy voči v ulici Ve Smečkách.
vydáno 19. února 2018  5:55

Pár schodů dolů a jste v kavárně plné netradičního posezení. Tedy aspoň na kavárnu.  celý článek

Enrique Iglesias přidal druhý koncert

Enrique Iglesias
vydáno 18. února 2018  15:15

Španělský zpěvák Enrique Iglesias, který v Praze vystoupí v úterý 8. května, v den svých narozenin, se rozhodl svým fanouškům nadělit další neuvěřitelný...  celý článek

Tahle ponorka není pro starý

Herec Javier Bardem v ponorce.
vydáno 18. února 2018  13:13

Devětačtyřicetiletý biolog John Hocevar z amerického Washingtonu se námořních expedic účastní už 13 let. Je pilotem ponorky organizace Greenpeace i...  celý článek

LC pelce do pekelce

Lexus LC
vydáno 18. února 2018  11:51

Pořád to jde. Lexus dokazuje, že i v dnešní době lze sériově vyrábět kupé, co je zároveň sexy a k tomu tak bestiální. Nové LC má 500 koní a inspirovaly ho...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám