metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Instantní polévka ’68

  7:45
Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené v jižních Čechách. Se vzpomínkami se podělila s deníkem Metro.
Televizor, ilustrace | foto: Shutterstock

V noci jsme slyšeli strašný hluk. Volal kolega, že je okupace. Z arkýře našeho bytu bylo vidět přelétávající Antonovy, bylo vidět i na Karlovo náměstí, na střílející vojáky, kterým Ženevská dohoda zřejmě nic neříkala, když nechtěli pustit do nemocnice sanitku. Ani když později rozstříleli operační sál dětské kliniky na Moráni.

Cestou do práce do Vladislavovy ulice jsem míjela frontu před obchodem s potravinami. Stáli tam samí starší lidé, kteří zažili válku a věděli, co může nastat.

Měšťanskou besedu, naše pracoviště, odkud se odbavovalo vysílání, vojáci hned neodhalili. Vše jsme udělali tak, aby to vypadalo, že nevysíláme. Odpojili jsme doutnavky, přehodily symboly ZAP a VYP, stáhli jas monitorů.

Přes naše pracoviště se vyřizoval například i telefonát prezidentovi republiky Ludvíku Svobodovi, aby řekl pár slov národu.

Pak přišel do místnosti starší ruský voják s jedním mladým „uchem“. Začal nám vypravovat, jak tu byl už v roce 1945. Rozhlížel se kolem, dělali jsme, že máme těžkou pohodu. Jenže jeho napadlo otevřít dveře za panely a viděl, že elektronky, veliké jako žárovky, žhnou. Tak nás definitivně vypnul.

Po budově běhali ozbrojenci jako zběsilí, snažili jsme se jim namluvit, že nahoře, kde byla translační zařízení, je půda a věší se tam prádlo. Ale nenechali se oklamat. Naštěstí se podařilo vysílání přehodit na vysílač Cukrák. Ředitel nás uprosil, ať odejdeme, obával se, že vojáci začnou střílet. Do průjezdu televize vjel právě tank.

Na Václaváku bylo plno lidí, házeli na tanky zápalné lahve. K rozhlasu jsme se nedostali, skončili jsme nakonec zklamaní a frustrovaní ve vinárně v Myslíkově ulici. V dalších dnech jsem třeba roznášela a vylepovala letáky. Když jsem se nakonec vrátila do práce, naštěstí nebylo nic rozbité. Stačilo jen vygruntovat. V kuchyňce zůstala památka na nezvané hosty – instantní polévka v pytlíku s azbukou.

Rok po okupaci, 21. srpen 1969, jsem prožila v Rytířské ulici. Stavěla se tu barikáda z velkých kotoučů na kabely, naši policajti stříleli ostrými. Kamarád mě na poslední chvíli vtáhl do výklenku. Odpoledne jsme se o tom bavili v práci, ale pro některé kolegy si přišli. Tak jsme zjistili, že jsme napojení.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Historické traktory vyrazí na spanilou jízdu obcí

vydáno 26. dubna 2024  14:00

Nejen traktoristé a sběratelé historických strojů, ale i další příznivci zemědělské techniky si přijdou na své na 10. ročníku Bohuňovské traktoriády v...  celý článek