metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 5 °C

Pondělí, 8. března 2021. Svátek má Gabriela.
Pavel Kubesa
Další 3 fotografie v galerii
Pavel Kubesa | foto: Anna Portešová

„Airbnb nás nezničí. Výstava není kritikou,“ říká kurátor

11. března 2019  6:16 ANNA PORTEŠOVÁ
Problematikou sdílené ekonomiky a pražského bydlení se zabývá nově zahájený projekt Art Apartment v srdci města, který odstartoval začátkem února. Výstava vznikla v galerii NoD, která byla přetvořena uměleckou skupinou Rafani na Airbnb byt. O jejím průběhu hovořil deník Metro s kurátorem výstavy Pavlem Kubesou.

Proč zrovna Airbnb byt a proč v galerii NoD?
Dlouhodobě přemýšlíme nad programem galerie, jakými tématy se chceme zabývat, a už nějakou dobu bylo jasné, že směřujeme ke spolupráci s Rafany. Na jedné schůzce přišli umělci s tím, že by chtěli proměnit galerii na Airbnb byt. Byli velice ostýchaví a mysleli si, že je to nerealizovatelné. Já ale řekl ano, protože se mi to strašně líbilo. S Airbnb mám navíc osobní zkušenosti a je to pro mě téma.

Byt plný umění

Byt plný umění

Co je cílem výstavy?
Podle mě projekt spíš než že by uzavíral jednoznačné stanovisko, otevírá otázky: Co je to sdílené bydlení? Jaké jsou skutečné praxe, kde je původní myšlenka Airbnb, což je mimochodem zkratka pro AirBeds & Breakfast (anglicky nafukovací postel a snídaně). Opravdu to původně byla idea kluků, kteří začali doma nafukovat matrace před blížícím se kongresem v San Franciscu a skutečně sdíleli svoje bydlení. V současnosti už to téměř není o sdílení a je to spíš doplňující portfolio developerů, kteří mají velký kapitál na to, aby dokázali skupovat nemovitosti v centrech měst, pronajímat je a generovat další zisk. Pro nás je smyslem projektu viditelným způsobem přispět do debaty o tom, co je smyslem sdílené ekonomiky.

Takže spíš čekáte, jaké budou ohlasy?
Ano a zároveň je to nástroj ke komunikaci a otevírání celospolečenských témat. Výstava pro nás není souhrnem věcí, které jsou mezi zdmi galerie, ale je to i ta samotná aktivita, kterou děláme kolem. Jsou to přesně tyto rozhovory a diskuse, které budeme organizovat.

O vybavení bytu se postarala umělecká skupina Rafani. Co všechno si návštěvníci v bytě mohou užít?
Vybavení jsou z devadesáti procent rafanské artefakty, ať už jde o grafiky, tisky či plastiky. Bude tam i rafanský stůl – tedy černý stůl s rafanským logem. Samozřejmě jsou tam i věci, které nejsou od Rafanů. Snažili jsme se hodně napodobit design Airbnb bytů tak, jak je známe z cestování. Velkou roli také hraje Ikea.

Byt plný umění

Byt plný umění

Rafani jsou známí zájmem o sociální témata. Jaký je jejich postoj vůči Airbnb?
Jak myšlenka sdílené ekonomiky, tak i myšlenka toho Airbnb konkrétně je zajímavá a do jisté míry přínosná i společensky i ekonomicky. Spousta vynálezů, které jsou zamýšleny dobře, se nakonec otočí a vzniknou z toho ničivé společenské nástroje. Airbnb nás nezničí. Rafanům jde spíš o poukázání na to, jak se centrum Prahy začíná vylidňovat a stává se z něj turistický skanzen. Je velice těžké v tomto prostředí vydržet jako rezident. Pro Rafany jsou ti, kteří to skupují, jakýmsi symbolem rychlého kapitalistického zbohatnutí. Skoupit byt, rýžovat turisty a žít, bez přemýšlení nad společenskými důsledky své podnikatelské aktivity. Výstava je tedy kritická, ale není kritická k samotné platformě, ale spíš k tomu, jak se využívá.

Projekt je první svého druhu na světě a máte téměř plnou rezervaci.
Měli jsme trochu strach, že se nikdo nepřihlásí. Přece jen je tam popis, v němž je hned v první větě psáno, že tento byt je uměleckým projektem skupiny Rafani. V textu jsme se snažili zájemce upozornit, že to není jen tak normální byt. Napsali jsme například o zvýšeném hluku, protože na patře, kde se byt nachází, je kavárna, divadlo a pod námi je obrovský klub.

Máte přehled o tom, kdo si byt pronajal?
Překvapilo nás, že do toho šli Češi, a nejvíc to, že dva české páry, které se ubytovaly, jsou z Brna. To je taková dobrá zpráva pro pražsko-brněnské vztahy. Možná že na to vzniknou nějaké nové vtipy. Jinak jsou to ale lidé z celého světa. Je tam Francie, Čína, Skotsko nebo Itálie.

Byt plný umění

Byt plný umění

Bude možné si byt prohlédnout, i když se člověk neubytuje?
Hosté od nás dostanou speciální kartičku, že se stali jedinečnými účastníky toho programu. Jinak jsme ale přemýšleli nad tím, jestli tam pustit ostatní lidi. Přemýšleli jsme i nad tím, jestli zřídit zvonek, aby eventuální návštěvník zazvonil a domluvil se s nájemci, zda se může podívat. Nakonec jsme to zavrhli, protože by to možná mohlo obtěžovat hosty. Zbývá tedy varianta, že v době, kde se budou měnit turnusy a bude probíhat úklid, o který by se také měli postarat Rafani, zároveň uskutečníme komentovanou prohlídku výstavy. V ten moment by se byt stal galerií a uklízející Rafani jakousi performancí. Nakonec jsme i to zavrhli, ale možná se k tomu ještě vrátíme. Po skončení projektu máme na 11. dubna naplánovanou konferenci, kam pozveme ekonomy, politiky a teoretiky a budeme se bavit o fenoménu Airbnb a obecně o sdílené ekonomice. V rámci toho tam ty lidi poprvé vezmeme. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče.
vydáno 8. března 2021  5:13

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V...  celý článek

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám