metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota, 25. května 2019. Svátek má Viola.
Pavel Kubesa
Další 3 fotografie v galerii
Pavel Kubesa | foto: Anna Portešová

„Airbnb nás nezničí. Výstava není kritikou,“ říká kurátor

11. března 2019  6:16 ANNA PORTEŠOVÁ
Problematikou sdílené ekonomiky a pražského bydlení se zabývá nově zahájený projekt Art Apartment v srdci města, který odstartoval začátkem února. Výstava vznikla v galerii NoD, která byla přetvořena uměleckou skupinou Rafani na Airbnb byt. O jejím průběhu hovořil deník Metro s kurátorem výstavy Pavlem Kubesou.

Proč zrovna Airbnb byt a proč v galerii NoD?
Dlouhodobě přemýšlíme nad programem galerie, jakými tématy se chceme zabývat, a už nějakou dobu bylo jasné, že směřujeme ke spolupráci s Rafany. Na jedné schůzce přišli umělci s tím, že by chtěli proměnit galerii na Airbnb byt. Byli velice ostýchaví a mysleli si, že je to nerealizovatelné. Já ale řekl ano, protože se mi to strašně líbilo. S Airbnb mám navíc osobní zkušenosti a je to pro mě téma.

Byt plný umění

Byt plný umění

Co je cílem výstavy?
Podle mě projekt spíš než že by uzavíral jednoznačné stanovisko, otevírá otázky: Co je to sdílené bydlení? Jaké jsou skutečné praxe, kde je původní myšlenka Airbnb, což je mimochodem zkratka pro AirBeds & Breakfast (anglicky nafukovací postel a snídaně). Opravdu to původně byla idea kluků, kteří začali doma nafukovat matrace před blížícím se kongresem v San Franciscu a skutečně sdíleli svoje bydlení. V současnosti už to téměř není o sdílení a je to spíš doplňující portfolio developerů, kteří mají velký kapitál na to, aby dokázali skupovat nemovitosti v centrech měst, pronajímat je a generovat další zisk. Pro nás je smyslem projektu viditelným způsobem přispět do debaty o tom, co je smyslem sdílené ekonomiky.

Takže spíš čekáte, jaké budou ohlasy?
Ano a zároveň je to nástroj ke komunikaci a otevírání celospolečenských témat. Výstava pro nás není souhrnem věcí, které jsou mezi zdmi galerie, ale je to i ta samotná aktivita, kterou děláme kolem. Jsou to přesně tyto rozhovory a diskuse, které budeme organizovat.

O vybavení bytu se postarala umělecká skupina Rafani. Co všechno si návštěvníci v bytě mohou užít?
Vybavení jsou z devadesáti procent rafanské artefakty, ať už jde o grafiky, tisky či plastiky. Bude tam i rafanský stůl – tedy černý stůl s rafanským logem. Samozřejmě jsou tam i věci, které nejsou od Rafanů. Snažili jsme se hodně napodobit design Airbnb bytů tak, jak je známe z cestování. Velkou roli také hraje Ikea.

Byt plný umění

Byt plný umění

Rafani jsou známí zájmem o sociální témata. Jaký je jejich postoj vůči Airbnb?
Jak myšlenka sdílené ekonomiky, tak i myšlenka toho Airbnb konkrétně je zajímavá a do jisté míry přínosná i společensky i ekonomicky. Spousta vynálezů, které jsou zamýšleny dobře, se nakonec otočí a vzniknou z toho ničivé společenské nástroje. Airbnb nás nezničí. Rafanům jde spíš o poukázání na to, jak se centrum Prahy začíná vylidňovat a stává se z něj turistický skanzen. Je velice těžké v tomto prostředí vydržet jako rezident. Pro Rafany jsou ti, kteří to skupují, jakýmsi symbolem rychlého kapitalistického zbohatnutí. Skoupit byt, rýžovat turisty a žít, bez přemýšlení nad společenskými důsledky své podnikatelské aktivity. Výstava je tedy kritická, ale není kritická k samotné platformě, ale spíš k tomu, jak se využívá.

Projekt je první svého druhu na světě a máte téměř plnou rezervaci.
Měli jsme trochu strach, že se nikdo nepřihlásí. Přece jen je tam popis, v němž je hned v první větě psáno, že tento byt je uměleckým projektem skupiny Rafani. V textu jsme se snažili zájemce upozornit, že to není jen tak normální byt. Napsali jsme například o zvýšeném hluku, protože na patře, kde se byt nachází, je kavárna, divadlo a pod námi je obrovský klub.

Máte přehled o tom, kdo si byt pronajal?
Překvapilo nás, že do toho šli Češi, a nejvíc to, že dva české páry, které se ubytovaly, jsou z Brna. To je taková dobrá zpráva pro pražsko-brněnské vztahy. Možná že na to vzniknou nějaké nové vtipy. Jinak jsou to ale lidé z celého světa. Je tam Francie, Čína, Skotsko nebo Itálie.

Byt plný umění

Byt plný umění

Bude možné si byt prohlédnout, i když se člověk neubytuje?
Hosté od nás dostanou speciální kartičku, že se stali jedinečnými účastníky toho programu. Jinak jsme ale přemýšleli nad tím, jestli tam pustit ostatní lidi. Přemýšleli jsme i nad tím, jestli zřídit zvonek, aby eventuální návštěvník zazvonil a domluvil se s nájemci, zda se může podívat. Nakonec jsme to zavrhli, protože by to možná mohlo obtěžovat hosty. Zbývá tedy varianta, že v době, kde se budou měnit turnusy a bude probíhat úklid, o který by se také měli postarat Rafani, zároveň uskutečníme komentovanou prohlídku výstavy. V ten moment by se byt stal galerií a uklízející Rafani jakousi performancí. Nakonec jsme i to zavrhli, ale možná se k tomu ještě vrátíme. Po skončení projektu máme na 11. dubna naplánovanou konferenci, kam pozveme ekonomy, politiky a teoretiky a budeme se bavit o fenoménu Airbnb a obecně o sdílené ekonomice. V rámci toho tam ty lidi poprvé vezmeme. 

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Nevím, jestli lidi osloví čepice a SMS, říká politolog

Volební agitace láká spíš na negativní stránky EU.
vydáno 24. května 2019  5:47

„Nízká volební účast, nezájem o venkov a málo příběhů,“ tak komentuje pro deník Metro kampaň voleb do Evropského parlamentu politolog Jan Kubáček.  celý článek

Organický odpad jako poklad. Zbytků vás zbaví žížaly

Vermikompostér si můžete vyrobit doma.
vydáno 23. května 2019  17:43

Kompost s několika desítkami pilných žížal si jen málokdo představí jako designový doplněk domácnosti. O osvětu se se svou novou výzvou Žiju kompostyl...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám