metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Pavel Kubesa
Další 3 fotografie v galerii
Pavel Kubesa | foto: Anna Portešová

„Airbnb nás nezničí. Výstava není kritikou,“ říká kurátor

11. března 2019  6:16 ANNA PORTEŠOVÁ
Problematikou sdílené ekonomiky a pražského bydlení se zabývá nově zahájený projekt Art Apartment v srdci města, který odstartoval začátkem února. Výstava vznikla v galerii NoD, která byla přetvořena uměleckou skupinou Rafani na Airbnb byt. O jejím průběhu hovořil deník Metro s kurátorem výstavy Pavlem Kubesou.

Proč zrovna Airbnb byt a proč v galerii NoD?
Dlouhodobě přemýšlíme nad programem galerie, jakými tématy se chceme zabývat, a už nějakou dobu bylo jasné, že směřujeme ke spolupráci s Rafany. Na jedné schůzce přišli umělci s tím, že by chtěli proměnit galerii na Airbnb byt. Byli velice ostýchaví a mysleli si, že je to nerealizovatelné. Já ale řekl ano, protože se mi to strašně líbilo. S Airbnb mám navíc osobní zkušenosti a je to pro mě téma.

Byt plný umění

Byt plný umění

Co je cílem výstavy?
Podle mě projekt spíš než že by uzavíral jednoznačné stanovisko, otevírá otázky: Co je to sdílené bydlení? Jaké jsou skutečné praxe, kde je původní myšlenka Airbnb, což je mimochodem zkratka pro AirBeds & Breakfast (anglicky nafukovací postel a snídaně). Opravdu to původně byla idea kluků, kteří začali doma nafukovat matrace před blížícím se kongresem v San Franciscu a skutečně sdíleli svoje bydlení. V současnosti už to téměř není o sdílení a je to spíš doplňující portfolio developerů, kteří mají velký kapitál na to, aby dokázali skupovat nemovitosti v centrech měst, pronajímat je a generovat další zisk. Pro nás je smyslem projektu viditelným způsobem přispět do debaty o tom, co je smyslem sdílené ekonomiky.

Takže spíš čekáte, jaké budou ohlasy?
Ano a zároveň je to nástroj ke komunikaci a otevírání celospolečenských témat. Výstava pro nás není souhrnem věcí, které jsou mezi zdmi galerie, ale je to i ta samotná aktivita, kterou děláme kolem. Jsou to přesně tyto rozhovory a diskuse, které budeme organizovat.

O vybavení bytu se postarala umělecká skupina Rafani. Co všechno si návštěvníci v bytě mohou užít?
Vybavení jsou z devadesáti procent rafanské artefakty, ať už jde o grafiky, tisky či plastiky. Bude tam i rafanský stůl – tedy černý stůl s rafanským logem. Samozřejmě jsou tam i věci, které nejsou od Rafanů. Snažili jsme se hodně napodobit design Airbnb bytů tak, jak je známe z cestování. Velkou roli také hraje Ikea.

Byt plný umění

Byt plný umění

Rafani jsou známí zájmem o sociální témata. Jaký je jejich postoj vůči Airbnb?
Jak myšlenka sdílené ekonomiky, tak i myšlenka toho Airbnb konkrétně je zajímavá a do jisté míry přínosná i společensky i ekonomicky. Spousta vynálezů, které jsou zamýšleny dobře, se nakonec otočí a vzniknou z toho ničivé společenské nástroje. Airbnb nás nezničí. Rafanům jde spíš o poukázání na to, jak se centrum Prahy začíná vylidňovat a stává se z něj turistický skanzen. Je velice těžké v tomto prostředí vydržet jako rezident. Pro Rafany jsou ti, kteří to skupují, jakýmsi symbolem rychlého kapitalistického zbohatnutí. Skoupit byt, rýžovat turisty a žít, bez přemýšlení nad společenskými důsledky své podnikatelské aktivity. Výstava je tedy kritická, ale není kritická k samotné platformě, ale spíš k tomu, jak se využívá.

Projekt je první svého druhu na světě a máte téměř plnou rezervaci.
Měli jsme trochu strach, že se nikdo nepřihlásí. Přece jen je tam popis, v němž je hned v první větě psáno, že tento byt je uměleckým projektem skupiny Rafani. V textu jsme se snažili zájemce upozornit, že to není jen tak normální byt. Napsali jsme například o zvýšeném hluku, protože na patře, kde se byt nachází, je kavárna, divadlo a pod námi je obrovský klub.

Máte přehled o tom, kdo si byt pronajal?
Překvapilo nás, že do toho šli Češi, a nejvíc to, že dva české páry, které se ubytovaly, jsou z Brna. To je taková dobrá zpráva pro pražsko-brněnské vztahy. Možná že na to vzniknou nějaké nové vtipy. Jinak jsou to ale lidé z celého světa. Je tam Francie, Čína, Skotsko nebo Itálie.

Byt plný umění

Byt plný umění

Bude možné si byt prohlédnout, i když se člověk neubytuje?
Hosté od nás dostanou speciální kartičku, že se stali jedinečnými účastníky toho programu. Jinak jsme ale přemýšleli nad tím, jestli tam pustit ostatní lidi. Přemýšleli jsme i nad tím, jestli zřídit zvonek, aby eventuální návštěvník zazvonil a domluvil se s nájemci, zda se může podívat. Nakonec jsme to zavrhli, protože by to možná mohlo obtěžovat hosty. Zbývá tedy varianta, že v době, kde se budou měnit turnusy a bude probíhat úklid, o který by se také měli postarat Rafani, zároveň uskutečníme komentovanou prohlídku výstavy. V ten moment by se byt stal galerií a uklízející Rafani jakousi performancí. Nakonec jsme i to zavrhli, ale možná se k tomu ještě vrátíme. Po skončení projektu máme na 11. dubna naplánovanou konferenci, kam pozveme ekonomy, politiky a teoretiky a budeme se bavit o fenoménu Airbnb a obecně o sdílené ekonomice. V rámci toho tam ty lidi poprvé vezmeme. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám