metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Praha 1989 | foto: JAN ŠIBÍK

Akce připomínající sametovou revoluci pokračují i po 17. listopadu

  15:14
Pokud o víkendu nestihnete zajít na některou z akcí připomínající třicet let od sametové revoluce nebo ještě toužíte jít na další, budete mít možnost je navštívit také v následujících dnech.

V hlavním městě půjde například o několik výstav. Ode dneška až do 16. února probíhá ve Veletržním paláci expozice 1989, která nabízí fotografie reflektující tento rok. Ode dneška je také přesně na měsíc na Mariánském náměstí instalována volně přístupná panelová výstava snímků fotoreportéra Jana Šibíka nazvaná Praha 1989. V Národním archivu je do 5. prosince k vidění výstava Havel na Hrad – Příběh roku 1989.

Milion chvilek pro demokracii

  • Protivládní demonstrace na pražské Letné se koná už v sobotu. Organizátoři by chtěli navázat na červnovou demonstraci, které se zúčastnily statisíce lidí, a požadovat odstoupení premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Demonstrace začne ve dvě hodiny odpoledne.

Český rozhlas bude od pondělí 18. listopadu po celý týden od Národního muzea vysílat ze speciálního studia, které má den po dni reflektovat události z doby před třiceti lety. Radio Wave připravilo ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR dokumentárně-reportážní sérii Po sametu, kterou bude vysílat od zítřka až do pondělí.

Právě 18. listopadu od 20.00 se uskuteční v Kaštanu talk show 30 let: Skoro včera, a už v dějepisu. O listopadových událostech roku 1989 i současných dnech se vyjádří třeba Josef Rauvolf či Mardoša.

Uzavírky během oslav

  • Po celý víkend budou panovat zvýšená bezpečnostní opatření a v ulicích bude více strážníků a policistů. 
  • V provozu bude bezplatná informační linka 800 100 991. V sobotu od 9 do 21 hodin a v neděli od 8 do 22 hodin.
  • Vzhledem k mnoha akcím v centru Prahy bude dočasně omezen provoz na dalších komunikacích, například na Václavském náměstí, Národní třídě, Albertově a na trase Sametového pochodu. 
  • Dopravní opatření se dotknou i povrchové MHD. 
  • Zítra bude posílen provoz metra v souvislosti se shromážděním na Letné. Další změny najdete na www.dpp.cz

Po celou sobotu 23. listopadu se koná v prostoru39 Kabaret zkázy. Už od 10 hodin zde budou pohádky pro děti. Hlavní program začne večer v 19 hodin. Vstupné vyjde na 230 korun. Lidé, kteří prokážou nějakou občanskou aktivitu, zaplatí jen 60 korun.

Také mimo Prahu lze navštívit akce i po víkendu. Ostravský magistrát připravil ve spolupráci s dalšími téměř 30 ostravskými institucemi program SametOVA!!!, který potrvá ode dneška až do pondělí.

V Náchodě probíhá ode dneška do 12. ledna výstava věnovaná výročí sametové revoluce a Občanskému fóru.

Festival 30 let svobody se koná od zítřka do pondělí v brněnském kině Scala. Probíhají zde filmy, debaty i výstavy.

V sobotu 23. listopadu bude v bývalé rotě pohraničníků v Železné u Bělé ukázka střežení hranice s Německem, signální stěna, ukázky života pohraničníků i zaniklých obcí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek