metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Další 3 fotografie v galerii
Místo původního altánu vyroste tento nový. | foto: LHMP

Altán v Kunratickém lese obnoví za milion

  18:51
V posledních měsících během epidemie, kdy byly zavřené restaurace, dřevěný altán v lese nedaleko stanice metra Chodov sloužil nejčastěji jako místo mejdanů především mladších lidí. Teď zmizel. Modernější přístřešek ve východní části „Kunraťáku“ bude hotov v červenci.

Největší altán v Kunratickém lese je fuč. Zbyla po něm jen prázdná rozoraná plocha mezi stromy. Na jeho místě nedaleko srubu Gizela v ulici Na Ovčíně jej v těchto dnech začne nahrazovat modernější nástupce. „Staré konstrukce jsou již odstraněny a tento týden by měly začít práce na nové základové desce. Největší kunratický altán byl již delší dobu ve velmi špatném technickém stavu a dávno návštěvníky lesa nelákal k posezení,“ říká pro deník Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Naplno vypukla sezona mláďat

  • Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy letos přijala už skoro 1500 zvířat a z toho bylo 625 mláďat.
  • Mezi malými ptačími pacienty dominují kachny divoké (174). Kromě kachen stanice přijímá už i první malé sýkory (20) a kosy (15), jejich počty ale pravděpodobně teprve budou narůstat.
  • Ze skupiny savčích mláďat jsou letos na jaře nejpočetnější zajíčci (109) a veverky (59), stanice ale už letos pečovala či pečuje i o 14 liščat nebo jedno malé muflonče.

Do konce července nevzhledný přístřešek nahradí nová stavba, jejíž podobu navrhl architektonický ateliér Sféra. „Altán bude respektovat původní půdorys a jeho obvodová konstrukce bude opět ze dřeva. Bude ale mnohem vzdušnější a dovnitř pustí daleko více světla. Celou stavbu zajišťuje naše organizace, dřevěné části včetně vnitřních laviček vyrobí naše truhlárna,“ dodává Fišerová.

Celková cena za obnovu dřevěné stavby činí zhruba jeden milion korun. Zaměstnanci Lesů nyní prosí návštěvníky takzvaného Kunraťáku, aby během stavebních prací dbali v okolí altánu zvýšené pozornosti.

Vizualizace altánu nyní sbírají ohlasy na facebookovém profilu Lesů. Ne všechny jsou ale pozitivní. „Na to, že jsou altány využívané nejčastěji při náhlém příchodu bouře/krupobití, žádná sláva,“ komentoval budoucí podobu uživatel František Příhoda. Řada místních se také obává, že se v„domečku“ brzy zabydlí nezvaní hosté. Starý altán byl totiž oblíbeným místem k přespání problémových osob a často se proto stával cílem policejních kontrol. „Vypadá pěkně, škoda jen, že ho stejně zase rychle obsadí bezďáci,“ maluje čerty na zeď uživatelka Marta Dlouhá.

Lesy hlavního města provozují i záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Zde mají v posledních dnech rušno. Více v boxu.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek