metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Další 3 fotografie v galerii
Místo původního altánu vyroste tento nový. | foto: LHMP

Altán v Kunratickém lese obnoví za milion

  18:51
V posledních měsících během epidemie, kdy byly zavřené restaurace, dřevěný altán v lese nedaleko stanice metra Chodov sloužil nejčastěji jako místo mejdanů především mladších lidí. Teď zmizel. Modernější přístřešek ve východní části „Kunraťáku“ bude hotov v červenci.

Největší altán v Kunratickém lese je fuč. Zbyla po něm jen prázdná rozoraná plocha mezi stromy. Na jeho místě nedaleko srubu Gizela v ulici Na Ovčíně jej v těchto dnech začne nahrazovat modernější nástupce. „Staré konstrukce jsou již odstraněny a tento týden by měly začít práce na nové základové desce. Největší kunratický altán byl již delší dobu ve velmi špatném technickém stavu a dávno návštěvníky lesa nelákal k posezení,“ říká pro deník Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Naplno vypukla sezona mláďat

  • Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy letos přijala už skoro 1500 zvířat a z toho bylo 625 mláďat.
  • Mezi malými ptačími pacienty dominují kachny divoké (174). Kromě kachen stanice přijímá už i první malé sýkory (20) a kosy (15), jejich počty ale pravděpodobně teprve budou narůstat.
  • Ze skupiny savčích mláďat jsou letos na jaře nejpočetnější zajíčci (109) a veverky (59), stanice ale už letos pečovala či pečuje i o 14 liščat nebo jedno malé muflonče.

Do konce července nevzhledný přístřešek nahradí nová stavba, jejíž podobu navrhl architektonický ateliér Sféra. „Altán bude respektovat původní půdorys a jeho obvodová konstrukce bude opět ze dřeva. Bude ale mnohem vzdušnější a dovnitř pustí daleko více světla. Celou stavbu zajišťuje naše organizace, dřevěné části včetně vnitřních laviček vyrobí naše truhlárna,“ dodává Fišerová.

Celková cena za obnovu dřevěné stavby činí zhruba jeden milion korun. Zaměstnanci Lesů nyní prosí návštěvníky takzvaného Kunraťáku, aby během stavebních prací dbali v okolí altánu zvýšené pozornosti.

Vizualizace altánu nyní sbírají ohlasy na facebookovém profilu Lesů. Ne všechny jsou ale pozitivní. „Na to, že jsou altány využívané nejčastěji při náhlém příchodu bouře/krupobití, žádná sláva,“ komentoval budoucí podobu uživatel František Příhoda. Řada místních se také obává, že se v„domečku“ brzy zabydlí nezvaní hosté. Starý altán byl totiž oblíbeným místem k přespání problémových osob a často se proto stával cílem policejních kontrol. „Vypadá pěkně, škoda jen, že ho stejně zase rychle obsadí bezďáci,“ maluje čerty na zeď uživatelka Marta Dlouhá.

Lesy hlavního města provozují i záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Zde mají v posledních dnech rušno. Více v boxu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy