metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 3 fotografie v galerii
Místo původního altánu vyroste tento nový. | foto: LHMP

Altán v Kunratickém lese obnoví za milion

  18:51
V posledních měsících během epidemie, kdy byly zavřené restaurace, dřevěný altán v lese nedaleko stanice metra Chodov sloužil nejčastěji jako místo mejdanů především mladších lidí. Teď zmizel. Modernější přístřešek ve východní části „Kunraťáku“ bude hotov v červenci.

Největší altán v Kunratickém lese je fuč. Zbyla po něm jen prázdná rozoraná plocha mezi stromy. Na jeho místě nedaleko srubu Gizela v ulici Na Ovčíně jej v těchto dnech začne nahrazovat modernější nástupce. „Staré konstrukce jsou již odstraněny a tento týden by měly začít práce na nové základové desce. Největší kunratický altán byl již delší dobu ve velmi špatném technickém stavu a dávno návštěvníky lesa nelákal k posezení,“ říká pro deník Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Naplno vypukla sezona mláďat

  • Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy letos přijala už skoro 1500 zvířat a z toho bylo 625 mláďat.
  • Mezi malými ptačími pacienty dominují kachny divoké (174). Kromě kachen stanice přijímá už i první malé sýkory (20) a kosy (15), jejich počty ale pravděpodobně teprve budou narůstat.
  • Ze skupiny savčích mláďat jsou letos na jaře nejpočetnější zajíčci (109) a veverky (59), stanice ale už letos pečovala či pečuje i o 14 liščat nebo jedno malé muflonče.

Do konce července nevzhledný přístřešek nahradí nová stavba, jejíž podobu navrhl architektonický ateliér Sféra. „Altán bude respektovat původní půdorys a jeho obvodová konstrukce bude opět ze dřeva. Bude ale mnohem vzdušnější a dovnitř pustí daleko více světla. Celou stavbu zajišťuje naše organizace, dřevěné části včetně vnitřních laviček vyrobí naše truhlárna,“ dodává Fišerová.

Celková cena za obnovu dřevěné stavby činí zhruba jeden milion korun. Zaměstnanci Lesů nyní prosí návštěvníky takzvaného Kunraťáku, aby během stavebních prací dbali v okolí altánu zvýšené pozornosti.

Vizualizace altánu nyní sbírají ohlasy na facebookovém profilu Lesů. Ne všechny jsou ale pozitivní. „Na to, že jsou altány využívané nejčastěji při náhlém příchodu bouře/krupobití, žádná sláva,“ komentoval budoucí podobu uživatel František Příhoda. Řada místních se také obává, že se v„domečku“ brzy zabydlí nezvaní hosté. Starý altán byl totiž oblíbeným místem k přespání problémových osob a často se proto stával cílem policejních kontrol. „Vypadá pěkně, škoda jen, že ho stejně zase rychle obsadí bezďáci,“ maluje čerty na zeď uživatelka Marta Dlouhá.

Lesy hlavního města provozují i záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Zde mají v posledních dnech rušno. Více v boxu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek