metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Metropoli oblepily samolepky se srdíčky. | foto: Facebook

Budete volit Pro Prahu, nebo PRO PRAHU? Dvě strany se jmenují stejně

  19:11
Do voleb do zastupitelstva hlavního města se přihlásily dva politické subjekty se shodným názvem Pro Prahu. Jedno chce do voleb vést starosta Koloděj Zbyněk Passer, druhé vzniklo koalicí hnutí Pro a České suverenity. Vyplývá to z přihlášek stran, které se chtějí ucházet v říjnových volbách o hlasy voličů. Jak bude situace vyřešena, není jasné. Do zastupitelstva hlavního města chce letos kandidovat rekordní množství politických stran, hnutí a koalic.

Obě uskupení, která použila značku Pro Prahu, si za svým postupem stojí. "Víme o tom a intenzivně to řešíme, snažíme se zjistit všechny informace a vedeme jednání směřující k narovnání tohoto stavu," sdělil ČTK Passer. Dodal, že magistrátu hnutí poskytlo své právní stanovisko. "Rozhodnutí je v tuto chvíli na něm. Předpokládáme, že celá záležitost bude pro nás uspokojivě vyřešena v řádu dnů," poznamenal lídr hnutí, které značku v posledních týdnech masivně inzeruje na reklamních plochách především v pražské MHD.

Dříve to byli Starostové pro Prahu a Suverenita

Podobně ale záležitost vidí i Jana Volfová, předsedkyně České suverenity. "Postupujeme přesně podle zákona. Myslím, že volební zákon hovoří v náš prospěch," řekla s tím, že koalice používá v názvu na rozdíl od konkurenta všechna písmena velká. Název hnutí podle ní koalice avizovala loni na konci roku, tedy v době, kdy se konkurenční hnutí ještě jmenovalo Starostové pro Prahu. Dodala, že "je člověk kompromisů" a k jednání je připravena. Dohoda ale prý bude velmi složitá.

Do letošních komunálních voleb se přihlásilo 31 uskupení, tedy rekordní množství. Kromě tradičních stran i řada zcela nových subjektů. V roce 2010 bylo k volbám připuštěno 23 volebních stran, hnutí či koalic a v roce 2006 jich bylo 24. Politologové očekávají, že volby povedou k roztříštěnosti pražské politické scény, koalici bude pravděpodobně muset sestavit více subjektů, což v Praze nebývalo zvykem.

Do zastupitelstva se dostanou i malé strany

Nasvědčuje tomu i průzkum společnosti Herzmann s.r.o., podle kterého každý desátý Pražan uvažuje, že v nadcházejících volbách podpoří místní sdružení a nezávislé kandidáty. Třetina chce dát hlas stejné straně, jakou volili při předčasných parlamentních volbách minulý rok a téměř 20 procent se k volbám vůbec nechystá. Nerozhodnuto je podle výzkumu skoro 31 procent oslovených lidí.

Z voličů, kteří již mají ujasněné své preference, a tedy podle firmy pravděpodobně k volbám přijdou, chce místní sdružení a nezávislé volit téměř čtvrtina z nich a necelých 68 procent oslovených by dalo hlas stejnému uskupení jako loni. "To by teoreticky mohlo mohlo do zastupitelstva hlavního města Prahy přivést až čtyři subjekty, které nejsou zakotvené v celostátní politice," uvedla společnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek