metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Metropoli oblepily samolepky se srdíčky.
Metropoli oblepily samolepky se srdíčky. | foto: Facebook

Budete volit Pro Prahu, nebo PRO PRAHU? Dvě strany se jmenují stejně

6. srpna 2014  19:11 ČTK
Do voleb do zastupitelstva hlavního města se přihlásily dva politické subjekty se shodným názvem Pro Prahu. Jedno chce do voleb vést starosta Koloděj Zbyněk Passer, druhé vzniklo koalicí hnutí Pro a České suverenity. Vyplývá to z přihlášek stran, které se chtějí ucházet v říjnových volbách o hlasy voličů. Jak bude situace vyřešena, není jasné. Do zastupitelstva hlavního města chce letos kandidovat rekordní množství politických stran, hnutí a koalic.

Obě uskupení, která použila značku Pro Prahu, si za svým postupem stojí. "Víme o tom a intenzivně to řešíme, snažíme se zjistit všechny informace a vedeme jednání směřující k narovnání tohoto stavu," sdělil ČTK Passer. Dodal, že magistrátu hnutí poskytlo své právní stanovisko. "Rozhodnutí je v tuto chvíli na něm. Předpokládáme, že celá záležitost bude pro nás uspokojivě vyřešena v řádu dnů," poznamenal lídr hnutí, které značku v posledních týdnech masivně inzeruje na reklamních plochách především v pražské MHD.

Dříve to byli Starostové pro Prahu a Suverenita

Podobně ale záležitost vidí i Jana Volfová, předsedkyně České suverenity. "Postupujeme přesně podle zákona. Myslím, že volební zákon hovoří v náš prospěch," řekla s tím, že koalice používá v názvu na rozdíl od konkurenta všechna písmena velká. Název hnutí podle ní koalice avizovala loni na konci roku, tedy v době, kdy se konkurenční hnutí ještě jmenovalo Starostové pro Prahu. Dodala, že "je člověk kompromisů" a k jednání je připravena. Dohoda ale prý bude velmi složitá.

Do letošních komunálních voleb se přihlásilo 31 uskupení, tedy rekordní množství. Kromě tradičních stran i řada zcela nových subjektů. V roce 2010 bylo k volbám připuštěno 23 volebních stran, hnutí či koalic a v roce 2006 jich bylo 24. Politologové očekávají, že volby povedou k roztříštěnosti pražské politické scény, koalici bude pravděpodobně muset sestavit více subjektů, což v Praze nebývalo zvykem.

Do zastupitelstva se dostanou i malé strany

Nasvědčuje tomu i průzkum společnosti Herzmann s.r.o., podle kterého každý desátý Pražan uvažuje, že v nadcházejících volbách podpoří místní sdružení a nezávislé kandidáty. Třetina chce dát hlas stejné straně, jakou volili při předčasných parlamentních volbách minulý rok a téměř 20 procent se k volbám vůbec nechystá. Nerozhodnuto je podle výzkumu skoro 31 procent oslovených lidí.

Z voličů, kteří již mají ujasněné své preference, a tedy podle firmy pravděpodobně k volbám přijdou, chce místní sdružení a nezávislé volit téměř čtvrtina z nich a necelých 68 procent oslovených by dalo hlas stejnému uskupení jako loni. "To by teoreticky mohlo mohlo do zastupitelstva hlavního města Prahy přivést až čtyři subjekty, které nejsou zakotvené v celostátní politice," uvedla společnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám