metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
Nad vinicí je nádherný výhled na Prahu
Větší foto
Nad vinicí je nádherný výhled na Prahu | foto: Botanicka.cz

Červené z Troji sbírá medaile. Ochutnejte ho s výhledem na Prahu

29. července 2020  5:26 Pavel Urban Metro.cz
Vinice patřící pod Botanickou zahradu hl. m. Prahy lákají na netradiční půllitrové lahve či výhled do zeleně.

První zmínka o vinicích na území Troji pochází z roku 1228. Později zde byl ovocný sad či zeleninová zahrada. Vinice byla obnovena v roce 1952 a nyní má rozlohu 3,5 hektaru. Pod správu Botanické zahrady patří od roku 1995, ale až v roce 2004 byla zpřístupněna veřejnosti.

„V této době prošla vinice rozsáhlou obnovou. Bylo potřeba dosadit zhruba deset tisíc nových keřů vinné révy, zrekonstruovat cestní síť a vše upravit tak, abychom zde mohli přivítat první návštěvníky. Naší velkou výhodou je, že na jednom místě vypěstujeme hrozny, které zde i zpracujeme a vyrobíme z nich víno. To pak prodáváme v našem viničním domku,“ říká Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Podle ní je zdejší réva v naprosto výjimečné lokalitě, kde se pro její růst sešly ty nejlepší podmínky. „Jde především o blízkost řeky, strmý jižní svah, který poskytuje celodenní oslunění. To vše napomáhá hroznům dozrát do vysoké kvality. Už Karel IV. sem přivezl Rulandské modré, ve kterém pokračujeme i my. Je to jedna z nejlepších odrůd, které se zde daří. Lze z něj vyrobit červené, růžové i bílé víno. Pro výrobu vína zde ale pěstujeme dalších deset odrůd révy,“ líčí Egertová.

Akce spojené s vínem

  • Historická vinice sv. Kláry nabízí jedinečný genius loci.
  • Vinotéka sv. Kláry je otevřena denně. Ve všední dny od 13 do 21 hodin, o víkendu ještě o dvě hodiny dříve.
  • V srpnu se konají dvě akce. Nejdříve 12. srpna piknik v rámci svátku svaté Kláry. O šest dní později bude Den Rulandského modrého. Vinobraní proběhne 12. a 13. září. Každou neděli lze přijít na komentované prohlídky expozice výroby vína.

Za posledních dekádu posbírali s Rulandským modrým na různých soutěžích přes šedesát medailí. Ocenil ho zde i známý herec a vinař Pierre Richard, který si chtěl odvézt celou paletu domů. Výjimečnost tomuto vínu dodává i zrání v sudech po dva roky, další dva ještě ve sklepě čeká v lahvích. Nyní se teprve doprodává ročník 2015.

Egertová, která na trojské vinici pracuje už sedmnáct let, zmiňuje i negativní stránky. „Největším záporem je ruční práce, tedy nemožnost jakéhokoliv mechanického ošetřování. Když budu potřebovat okopávku, většina vinařů vezme traktor a projede tři hektary za tři hodiny, ale nám to trvá v pěti lidech třeba týden,“ dává příklad Egertová. „Další problém je svah. Je fyzicky náročné ho jen vyšlápnout, natož v něm pracovat. Také nám trvalo deset let, než jsme ho zterasovali.“

Na vinici sv. Kláry používají jen půllitrové lahve. „Naše ceny se pohybují mezi 250 až 350 korunami, což je myslím za tu práci odpovídající,“ uvádí Egertová. Co se týče bílých a růžových vín, jsou už v prodeji loňská, třeba tramín červený nebo Rulandské šedé.

Loni sklizeň na vinici přinesla 17,6 tuny hroznů, letos se bude tradičně sklízet od začátku září do začátku října. „Pro nás je letošní rok srážkově nadprůměrný, teď už by nemuselo do září pršet a byli bychom šťastní a mohly by být vyšší teploty,“ přeje si.

Lidé si můžou projít vinici a zastavit se u Vinařské naučné stezky, kde lze ze sudů poznávat různé vůně, podobně jako ze stromu vůní. Možné jsou i nedělní komentované prohlídky a samozřejmě degustace. „Až 85 procent vína se vypije přímo tady. Lidé nejdříve ochutnají a pak si dají i další skleničku. U nás je také jeden z nejzelenějších výhledů na Prahu,“ dodává Egertová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám