metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 26 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Češi v důchodu. Čeká je až čtvrtstoletí živoření

  15:02
Šetřete si na penzi, varují odborníci. Ani milion by nemusel stačit.

Požehnaný věk, ve kterém o víkendu v 94 letech opustil svět bývalý americký prezident George Bush senior, nebude za třicet až padesát let nic neobvyklého. Problémem ale je, že v důchodu si moc neužijete, na penzi je třeba šetřit už od narození.

„Češi vědí, že výše české penze je mezi dvanácti až třinácti tisíci korunami,“ říká pro deník Metro finanční analytik Petr Dufek. Potíž je ale v tom, že jen málokdo správně tuší, kolik let bude muset se státním důchodem vystačit. „Tři čtvrtiny lidí jsou přesvědčeny, že si penzijní věk užijí maximálně patnáct let,“ komentuje Dufek výsledky průzkumu, který vypracovala společnost Datank pro penzijní společnost ČSOB. Jenže tabulky Českého statistického úřadu hovoří zcela jinak. V posledních deseti letech Češi tráví v důchodu dvacet jedna až pětadvacet let! Pokud by se ale měli spoléhat jen na státem vyměřené měsíční penze, čeká je sice dlouhý, ale velice úsporný život.

Podle posledních údajů, které má k dispozici Eurostat, je totiž kupní síla českých penzistů pátá nejnižší z více než dvaceti sledovaných evropských států. Za námi jsou pouze Bulhaři, Litevci, Rumuni a Estonci a nedosahujeme ani na čtyřicet procent koupěschopnosti nejbohatších evropských důchodců z Belgie. Na rozdíl od nás jim totiž na penzi přidávají povinně také zaměstnavatelé a pochopitelně si podstatně déle než my spoří na důchod i oni sami.

Čech nyní odchází do důchodu podle zjištění Asociace penzijních pojišťoven s asi osmdesáti tisíci korunami. Ty si nechávají lidé vyplácet hlavně jednorázově, ne postupně během důchodu. Každopádně se nejedná o částku, která by seniorům dlouhodobě udržela životní úroveň, na kterou byli zvyklí v době, kdy byli zaměstnaní.

Pokud by chtěl dnes člověk odejít na odpočinek a mít naspořeno, včetně státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele, milion a více korun, měl by s úsporami začít nejpozději v osmnácti letech. A ani milion s ohledem délky dožití a růstu cen by stačit nemusel. Odborníci také tvrdí, že na penzi si pravidelně šetří ani ne polovina Čechů. V průměru zatím spoří asi deset let. Poslanec Ivan Pilný ještě jako ministr financí viděl zajištění životní úrovně seniorů v penzi především ve vzájemné podpoře. „Měla by stoupnout solidarita v rodině. O rodiče by se měly postarat děti, tak jak to je například v Jižní Koreji nebo jinde,“ poznamenává Pilný.

Superdůchod

100

  • Jen tolik lidí bere v Česku starobní důchod přesahující 100 tisíc korun. Tyto penze byly vyměřeny před rokem 2015, poté se změnila pravidla a tak vysoký příjem nelze nyní penzistům vyměřit. 
  • Nejnižší hranice pro český důchod je vymezena částkou kolem 3500 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek