metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Kompletní tým jezdců Buggyra Racing
Dalších 8 fotografií v galerii
Kompletní tým jezdců Buggyra Racing | foto: BUGGYRA RACING

Česká stopa v písečných dunách

29. listopadu 2020  5:42 Marek Hýř Metro.cz
Koronavirem osekaná sezona moc radosti fanouškům motorsportu nepřinesla. Většina z nich proto už vyhlíží slavný Dakar. Na 43. ročník závodu se připravují i české posádky. Deník Metro představí hned několik novinek z tuzemských stájí.

Hvězdnou posilu na začátku týdne představil roudnický tým Buggyra Racing. Ten angažoval trojnásobného vítěze kategorie čtyřkolek Ignacia Casala. Chilský závodník ale nepojede ve své tradiční kategorii, usedne totiž do kamionu. Jedenáctinásobný účastník legendární soutěže se tak stane týmovým kolegou Martina Šoltyse. „Ignacio letos vedl před poslední etapou o více než dvacet minut a nejspíše usoudil, že potřebuje novou výzvu,“ komentuje posilu šéf stáje Martin Koloc. Pod hlavičkou Buggyry se na start postaví i Josef Macháček a Tomáš Enge, kteří budou závodit s buginami Can-Am.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Osvědčenou sestavu nasadí tým Big Shock Racing. Novinkou ale je, že jsou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda zařazeni mezi prioritní jezdce, což znamená, že budou během závodu důkladněji sledováni.

S vylepšeným vozem, a hlavně s týmovou podporou v podobě posádky druhého kamionu na Rallye Dakar vyrazí Aleš Loprais. Zkušený závodník, jehož čeká již čtrnáctý start na slavné rallye, opět pojede s kamionem Praga. Pod hlavičkou týmu Instaforex Loprais Praga se na start postaví i Jan Tománek, který pojede s předchozím Lopraisovým vozem – tedy s Tatrou Jamal.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Pod českou vlajkou se ale v Saúdské Arábii nepředstaví jen kamiony. Do dun se vrhnou také čeští jezdci na motocyklech. Mezi nimi Libor Podmol, který startuje na lednové Rallye Dakar pod hlavičkou vlastního týmu. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu byl doposud členem týmu Orion Moto Racing Group. Ten do pouště vyšle nakonec jen dva jezdce – Martina Michka a Milana Engela. „Věřím, že je reálné, abych bojoval o dvacítku,“ doufá Engel, jehož maximem je 15. místo z roku 2019.

O něco vyšší ambice má pro změnu Martin Prokop, který se na Dakar vydá s vylepšeným Shrekem, což je přezdívka jeho Fordu Raptor. „V rámci možností jsme zapracovali na motoru a jeho výkonu ve vysokých otáčkách, aerodynamice, tlumičích i diferenciálech, takže auto by mělo být zase o kousek lepší,“ doufá jezdec.

Jednou z novinek legendárního závodu je i kategorie Dakar Classic věnovaná historickým vozidlům. Na její start se postaví bývalý motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw, který na trať vyrazí se speciálem Škoda 130 LR. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy