metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Dalších 8 fotografií v galerii
Kompletní tým jezdců Buggyra Racing | foto: BUGGYRA RACING

Česká stopa v písečných dunách

  5:42
Koronavirem osekaná sezona moc radosti fanouškům motorsportu nepřinesla. Většina z nich proto už vyhlíží slavný Dakar. Na 43. ročník závodu se připravují i české posádky. Deník Metro představí hned několik novinek z tuzemských stájí.

Hvězdnou posilu na začátku týdne představil roudnický tým Buggyra Racing. Ten angažoval trojnásobného vítěze kategorie čtyřkolek Ignacia Casala. Chilský závodník ale nepojede ve své tradiční kategorii, usedne totiž do kamionu. Jedenáctinásobný účastník legendární soutěže se tak stane týmovým kolegou Martina Šoltyse. „Ignacio letos vedl před poslední etapou o více než dvacet minut a nejspíše usoudil, že potřebuje novou výzvu,“ komentuje posilu šéf stáje Martin Koloc. Pod hlavičkou Buggyry se na start postaví i Josef Macháček a Tomáš Enge, kteří budou závodit s buginami Can-Am.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Osvědčenou sestavu nasadí tým Big Shock Racing. Novinkou ale je, že jsou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda zařazeni mezi prioritní jezdce, což znamená, že budou během závodu důkladněji sledováni.

S vylepšeným vozem, a hlavně s týmovou podporou v podobě posádky druhého kamionu na Rallye Dakar vyrazí Aleš Loprais. Zkušený závodník, jehož čeká již čtrnáctý start na slavné rallye, opět pojede s kamionem Praga. Pod hlavičkou týmu Instaforex Loprais Praga se na start postaví i Jan Tománek, který pojede s předchozím Lopraisovým vozem – tedy s Tatrou Jamal.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Pod českou vlajkou se ale v Saúdské Arábii nepředstaví jen kamiony. Do dun se vrhnou také čeští jezdci na motocyklech. Mezi nimi Libor Podmol, který startuje na lednové Rallye Dakar pod hlavičkou vlastního týmu. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu byl doposud členem týmu Orion Moto Racing Group. Ten do pouště vyšle nakonec jen dva jezdce – Martina Michka a Milana Engela. „Věřím, že je reálné, abych bojoval o dvacítku,“ doufá Engel, jehož maximem je 15. místo z roku 2019.

O něco vyšší ambice má pro změnu Martin Prokop, který se na Dakar vydá s vylepšeným Shrekem, což je přezdívka jeho Fordu Raptor. „V rámci možností jsme zapracovali na motoru a jeho výkonu ve vysokých otáčkách, aerodynamice, tlumičích i diferenciálech, takže auto by mělo být zase o kousek lepší,“ doufá jezdec.

Jednou z novinek legendárního závodu je i kategorie Dakar Classic věnovaná historickým vozidlům. Na její start se postaví bývalý motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw, který na trať vyrazí se speciálem Škoda 130 LR. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy