metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Dalších 8 fotografií v galerii
Kompletní tým jezdců Buggyra Racing | foto: BUGGYRA RACING

Česká stopa v písečných dunách

  5:42
Koronavirem osekaná sezona moc radosti fanouškům motorsportu nepřinesla. Většina z nich proto už vyhlíží slavný Dakar. Na 43. ročník závodu se připravují i české posádky. Deník Metro představí hned několik novinek z tuzemských stájí.

Hvězdnou posilu na začátku týdne představil roudnický tým Buggyra Racing. Ten angažoval trojnásobného vítěze kategorie čtyřkolek Ignacia Casala. Chilský závodník ale nepojede ve své tradiční kategorii, usedne totiž do kamionu. Jedenáctinásobný účastník legendární soutěže se tak stane týmovým kolegou Martina Šoltyse. „Ignacio letos vedl před poslední etapou o více než dvacet minut a nejspíše usoudil, že potřebuje novou výzvu,“ komentuje posilu šéf stáje Martin Koloc. Pod hlavičkou Buggyry se na start postaví i Josef Macháček a Tomáš Enge, kteří budou závodit s buginami Can-Am.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Osvědčenou sestavu nasadí tým Big Shock Racing. Novinkou ale je, že jsou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda zařazeni mezi prioritní jezdce, což znamená, že budou během závodu důkladněji sledováni.

S vylepšeným vozem, a hlavně s týmovou podporou v podobě posádky druhého kamionu na Rallye Dakar vyrazí Aleš Loprais. Zkušený závodník, jehož čeká již čtrnáctý start na slavné rallye, opět pojede s kamionem Praga. Pod hlavičkou týmu Instaforex Loprais Praga se na start postaví i Jan Tománek, který pojede s předchozím Lopraisovým vozem – tedy s Tatrou Jamal.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Pod českou vlajkou se ale v Saúdské Arábii nepředstaví jen kamiony. Do dun se vrhnou také čeští jezdci na motocyklech. Mezi nimi Libor Podmol, který startuje na lednové Rallye Dakar pod hlavičkou vlastního týmu. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu byl doposud členem týmu Orion Moto Racing Group. Ten do pouště vyšle nakonec jen dva jezdce – Martina Michka a Milana Engela. „Věřím, že je reálné, abych bojoval o dvacítku,“ doufá Engel, jehož maximem je 15. místo z roku 2019.

O něco vyšší ambice má pro změnu Martin Prokop, který se na Dakar vydá s vylepšeným Shrekem, což je přezdívka jeho Fordu Raptor. „V rámci možností jsme zapracovali na motoru a jeho výkonu ve vysokých otáčkách, aerodynamice, tlumičích i diferenciálech, takže auto by mělo být zase o kousek lepší,“ doufá jezdec.

Jednou z novinek legendárního závodu je i kategorie Dakar Classic věnovaná historickým vozidlům. Na její start se postaví bývalý motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw, který na trať vyrazí se speciálem Škoda 130 LR. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek