metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pátek 10. května 2024. Svátek má Blažena

Čím mají děti horší zázemí, tím hůře karanténu prožívají, říká psycholog

  8:49
Během aktuální pandemie koronaviru je Pražanům velmi často třeba nejen pomoci zdravotníků starajících se o jejich fyzično, ale také o duševno. Své o tom ví také psycholog Jan Kulhánek, který kromě svého pracoviště v centru Psychoterapie Anděl stále častěji řeší obavy svých pacientů na dálku – po telefonu či Skypu.
Jan Kulhánek | foto: Psychoterapie Anděl

„U starších Pražanů hodně řešíme strach ze ztráty zdraví a života, u mladších jsou to problémy související s prací či karanténou vyhrocené partnerské vztahy. Proto s kolegy tento týden rozjíždíme veřejnou a také bezplatnou linku typologické pomoci koronavirus-psychopomoc.cz. Zde budou terapeuti nabízet svůj čas každému,“ říká pro deník Metro Kulhánek.

Změnila se vaše psychologická praxe po vyhlášení nouzového stavu?
Psychologové spadají do zdravotnických zařízení, takže není pro nás problém při dodržování jistých pravidel fungovat dál. Stále platí, že jsou pacienti, kteří k nám se svými problémy chodí osobně. Většina komunikace však nyní probíhá on-line, a to buď po telefonu, nebo formou některé z chatových aplikací. Bez problému zvládáme i taková sezení o více lidech.

Na jednu stranu lidem pomáháte, jak v izolaci přežít v duševní pohodě, na druhou stranu v ní de facto sám částečně jste také.
Ano. I my psychologové máme své starosti a obavy. Já osobně jsem si naordinoval informační dietu. Snažím se zkrátka číst i něco jiného než jen zprávy o koronavirové nákaze a zveřejňované počty nakažených. Totéž radím i svým pacientům. Ti přitom mnohdy řeší nejen strach ze smrti své nebo svých blízkých, ale také vyhrocené partnerské konflikty.

Konflikty mezi partnery vznikají kvůli dlouhému soužití v karanténě?
Ony by ty problémy třeba byly i tak, ale řada párů je zkrátka a dobře ředí. Vidí se pořádně třeba jen o víkendu. Takhle žije opravdu mnoho lidí. To samé platí u dětí, které jsou samostatnou kapitolou. Čím mají horší zázemí, tím pochopitelně hůře karanténu prožívají.

Jak udržujete pozornost mladší generace během videohovoru na počítači?
Musíte je zaujmout, protože nastolujete vážný hovor na zařízení, které jsou zvyklí používat k zábavě. Proto povídání prokládám sérií nejrůznějších her. Na některé děti je navíc během této doby vyvíjen velký tlak ze strany školy, což pociťujeme i u nás doma. Děti mají pocit přetěžování, protože jsou mnohdy učitelé nuceni posílat takové množství práce, jaké by zvládly v hodinách ve škole. Učení doma má ale vždy o něco pomalejší tempo.

Je ještě něco pro děti nyní náročné?
Pro děti není právě nejjednodušší najednou nic moc nedělat a nedostat svoji drogu – dávku endorfinu. Pak je z toho špatná nálada. Obtížně jsou teď na tom také jedináčci, které skajpování s kamarády pochopitelně nemůže vždy uspokojit.

Mají lidé obavy z toho, co bude, až karanténa skončí?
Bohužel ano. Mnozí se bojí toho, že se jejich život nevrátí do starých kolejí. U mnohých tomu tak skutečně bude. Nejsme věštci. Lidé se mě také často ptají na to, zda se v kvůli koronaviru nezmění v budoucnu nějak naše hodnoty. Zda nebudeme považovat některé věci za důležitější a neodložíme stranou třeba malichernosti a zbytečnosti. To vše se ale bude vyvíjet podle toho, v jakém stavu bude po skončení toho všeho naše společnost.

Odhadnete, jestli a jak virus změní naši povahu?
Určitě bude panovat větší obava o naše zdraví, lidé budou dbát více na prevenci. Budeme se také méně tahat například o to, zda nechat někoho očkovat či ne. Také s námi již napořád zůstane zvyk pracovat na dálku, a to jak v práci na home office, tak ve škole. Dovedu si představit, že bychom se mohli přiblížit modelu jiných zemí. Byť jsme k němu byli donuceni okolnostmi.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: Psycholog, Skype

Hlavní zprávy

Metropole v roce 1836. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

vydáno 9. května 2024  17:57

Idylický pohled na Týnský chrám a Staroměstské náměstí zachytil v roce 1836 Karel Würbs. Šlo o nový pohled na chrám, na který Pražané čekali bezmála 20...  celý článek

Pražské metro je neoddělitelná součást tváře města, říká pro deník Metro architekt Kotas

vydáno 9. května 2024  17:57

Tramvaje, metro, vlaky, mosty, veřejný prostor. Na tom chtěl pracovat už jako kluk. Tehdy ještě dávno před školou si stavěl modely měst. A svůj sen si...  celý článek

Matisa, Theurer či Plassermatic. Prohlédli jsme si „neviditelné dělníky“ ze zákulisí podzemky

vydáno 9. května 2024  11:59

Jsou jich desítky, a ačkoliv je cestující v podstatě nemají šanci v běžném provozu zahlédnout, bez nich by pražské metro zkrátka nefungovalo. Řeč je o...  celý článek

„Byrokratická mašinérie nakonec udolala i zdánlivě všemocného normalizačního ministra“

vydáno 9. května 2024  5:55

O umění v metru toho ví opravdu hodně. Je autorem úspěšné knihy Metroart, která mapuje a provází výtvarným světem pražského metra. Loni navíc historik...  celý článek