metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
CrossFit je navrácení zpět k tomu podstatnému, můžeš si to představit jako...
Další 3 fotografie v galerii
CrossFit je navrácení zpět k tomu podstatnému, můžeš si to představit jako “Sokol 21. století”. | foto: @anetazitnikova_photography

Crossfit je Sokol 21. století. Vyzkoušeli jsme ho na vlastní kůži

10. ledna 2019  11:18 Marek Hýř Metro.cz
Měla to být klasická reportáž ze sportu, který jsem ještě nikdy nedělal. Trošku se to ale zvrtlo. Do holešovického fitka Bubalus CrossFit budu dvakrát týdně v sedm ráno chodit pravidelně. Kurz pro začátečníky dojedu až do konce. Však je to jen šest hodinových lekcí.

Na kurzu jsme tři. Tak málo nás je, aby se trenér mohl pořádně věnovat každému. Úplně na začátku jsme si vyslechli, co náš čeká. „Crossfit je silový a kondiční trénink, který využívá funkčních cviků prováděných s vysokou intenzitou,“ varuje nás Tomáš Bizoň, trenér a zároveň spolumajitel tělocvičny. Než ale budeme zvedat váhy, zahřejme se. Na masážním válci si prokrvíme nohy. Už tohle bolí.

V crossfitu nejde jen o to zvedat hodně kilogramu, důležité je také zvedat je správně. A to je můj největší problém. „Hrozně se hrbíš,“ napomíná mě Tomáš, když jdu při dřepu dolů.

Další cvik je mrtvý tah. Začínám v podřepu s chodidly v šířce ramen. Patnáctikilovou tyč s nadechnutím a zpevněnými zády a břichem pomalu zvedám, až stojím rovně a tyč mám u pasu. Zvednout závaží není problém. Škoda že mám prohnutá záda. „Srovnej to,“ káže mi trenér. „Po tréninku ti poradím cviky, co tě srovnají,“ dodává, ale to už jdeme vzpírat.

Zvedat nad hlavu patnáct kilogramů jde v pohodě. Tenhle cvik je fajn. Dokonce se ani nehrbím.

Závěr lekce je posilování. Deset dřepů, desetkrát mrtvý tah a desetkrát zvednout nad hlavu tyč. Hotovo? Tak znovu. Tentokrát devětkrát. Pak osmkrát... Až do jedné. Sérii jsem zvládl za devět a půl minuty. Jsem grogy. Je osm ráno a já jdu do práce. Píšu tuhle reportáž a hrozně se u počítače hrbím. Crossfit to snad spraví. 

Zamakej

  • Více informací o tělocvičně najdete na bubaluscf.cz.
  • Nás fitko pozvalo na lekci přes Instagram @mojemetro. Výzvu jsme s chutí přijali. Zkuste to taky! Ozvěte se.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Cizinec Strážce streamu
vydáno 26. února 2021  14:00

Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes)...  celý článek

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy