metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 2 fotografie v galerii
Zleva: Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Markéta Děrgelová a Roman Zach | foto: Sabrina Zapletalová

Čtyři premiéry a návrat po šesti letech. Anglický klasik Shakespeare se vrací na Purkrabství

  15:49
Festival Letní shakespearovské slavnosti, který od 27. června do 2. září proběhne v Praze, slibuje čtyři premiéry. Po šesti letech se vracejí na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Kromě toho se bude v Praze hrát i na nádvoří HAMU na Malostranském náměstí, ale projekt zavítá také do Brna, Ostravy a Bratislavy.

Letošní premiérou bude komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci v tomto představení uvidí například Václava Matějovského, Lucii Štěpánkovou, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou či Pavlu Tomicovou.

„Na Shakespearovi se mi nejvíc líbí, že nepředkládá konkrétní návod, jak si postavy vyložit. Jako by vám nabídl mapu, ve které je několik cest a možností, a je jen na vás, kterou se vydáte. Hledat to je velká zábava,“ přibližuje své první dojmy ze zkoušení právě Štepánková. A co tato hra pro diváka chystá? „Tahle komedie je opravdu velice zamotaná, směšná, ale zároveň vypovídá i něco o nás tady a teď,“ říká režisér Nvota.

Na scéně je Martin Hilský
Překladatel a shakespearolog Martin Hilský ke hře dodává: „Zatímco Mnoho povyku pro nic říká, že hra bude o povyku, Sen noci svatojánské je o snu, tak Jak se vám líbí neříká nic o tom, jak se vám líbí, ale říká vše o Shakespearovi a je to pozvánka ke svobodě interpretace,“ dodává s úsměvem profesor Hilský.

Jak se vám líbí. Roman Zacha Markéta Děrgelová

Tento překladatel celého Shakespearova díla oslavil v letošním roce významné životní jubileum, 80 let. Při této příležitosti vznikají dva komponované večery. V nich Marek Eben vyzpovídá právě Martina Hilského, ten sám pak pohovoří, zazní sonety v mluvené i zpívané podobě. Účast přislíbili například Tereza Ramba, David Novotný, Bára Munzarová či Zdeněk Piškula, ale také hudebníci Daniel Dobiáš a Jiří Stivín.

Kolik Hamletů je moc?
Z Bratislavy do Prahy přijede na tři večery Hamlet, který je nastudován ve slovenštině. S jedinou výjimkou, kdy svůj part – postavu Gertrudy – hraje Tereza Kostková česky. „Je to role jako každá jiná, jen rozsahem je skutečně velká, je to větší nálož. Okolo Hamleta vzniklo jakési fluidum, že je to vysněná role každého herce, ale tak tomu není. Zároveň jsem za tu roli vděčný, protože co vás může posunout víc?“ říká herec Ľuboš Kostelný, držitel ocenění DOSKY v kategorii nejlepší mužský herecký výkon sezony právě za roli Hamleta v režii Pavla Kheka.

Jak se vám líbí. Lucie Štěpánková a Václav Matějovský

Příběh Hamleta se v každém provedení odvíjí jinak a zanechává v nás mnoho otázek. Kdo je Hamlet? A jak odolat zlu a zachovat si vlastní identitu? Fajnšmekři si určitě nenechají ujít příležitost konfrontovat oba v letošním roce uváděné Hamlety. Na repertoáru je totiž i Hamlet Michala Vajdičky v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem.

Romeo v originále
Na Slavnostech mají obvykle své místo rovněž premiéry předchozích let. V programu tak zůstává také Macbeth, komedie Bouře, Zimní pohádka nebo Veselé paničky windsorské. Vrací se také Prague Shakespeare Company, tentokráte s novinkou v angličtině – Romeo and Juliet.

Na programu je celkem 14 titulů rozprostřených do 139 představení. Podrobné informace, program i vstupenky jsou k dispozici na shakespeare.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek