metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Češi během druhého čtvrtletí letošního roku utratili v on-line obchodech 52,92 miliardy korun. | foto: Profimedia.cz

Dárky už v září? Dejte pozor. Připravujete se o čtvrt roku záruční lhůty

  6:15
Koledy sice v nákupních centrech ještě neznějí, ale na nadílku podvědomě myslíme. Jak se k věci postavit čelem?

V prosinci se zblázníme a nic nestihneme. Moudrý člověk totiž myslí na hezké chvíle pod stromečkem již na konci léta. Jenže to má mnohá úskalí. Možná jste některá zažili i vy.

Rychlé vrácení má limity
Hledáte zimní svetr, ponožky či vybavení na hory a vypadnou na vás úhledně zabalené (v lepším případě) dárečky, které jsou určené pod stromeček. Kdosi z rodiny nakupoval s mnohaměsíčním předstihem a nezvolil zrovna nápaditou skrýš. Včasné pořizování dárků má však i další úskalí.

„Jsme docela rozvětvená rodina, na Štědrý den je u nás až dvacet lidí. Předloni se nám sešly pod stromečkem tři stejné baťůžky pro dědu, který je vyhlášený baťůžkář. jenže jsme se nedomluvili,“ říká Iva. Za normálních okolností by využili možnosti vrátit zboží jako nevhodné do 14 dnů. Jenže všechny tři baťůžky byly zakoupené v období od srpna do října. Protože nebyly z nejlevnějších, nakonec si dědeček nechal všechny s tím, že když se některý „porouchá“, bude mít v záloze další.

Dva roky běží od doby nákupu
„Při nákupu dárků nic samozřejmě nebrání zboží reklamovat, pokud se ukáže nějaká vada. Na vrácení zboží, jeho opravu, případně výměnu či vrácení peněz má spotřebitel 24 měsíců,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Problém je ale v tom, že dárci si nechtěně zkrátili dvouletou záruku na baťůžky o tři, respektive čtyři měsíce. „Reklamační lhůta běží ode dne, kdy jste si převzali zboží,“ zdůrazňuje Hekšová. U baťůžku nemusí jít o potíž, je předpoklad, že vydrží víc než dva roky.

Obchody mají občas vlastní podmínky
Ale například mobil zakoupený v létě v akci a darovaný až v prosinci se jako naschvál rozbije měsíc před vypršením dvouleté garanční lhůty. Chybějící půlrok se tak může prodražit. Před Vánoci na krátkou 14denní lhůtu někteří obchodníci myslí tím, že nabízejí možnost vrátit nevhodný dárek až třicet dnů po nákupu. Není to však většinou zadarmo. Prodejce může vyžadovat, aby na zboží byla visačka s cenou, věc jste vrátili v originálním a neporušeném obalu, někde ale nemusíte uspět bez předložení originální účtenky.

Paragrafy
Přesné podmínky odstoupení od smlouvy při nákupu zboží do 14 dnů specifikuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Některá ustanovení přesně jmenují, co do dvou týdnů vrátit nemůžete. Počítačový program, film či hudbu na disku můžete vrátit, pokud jste nosič nerozbalili.

Reklamovat lze v podstatě cokoli. Musíte se ale vyznat v paragrafech

  • Vánoční stromeček v květináči hned po Vánocích seschnul. Je to vaše vina, nebo vám prodali šunt? Vrátí vám po svátcích v hobbymarketu nebo v zahradnictví peníze?
  • Občanský zákoník záruční dobu květin či dřevin neupravuje. Ale úplně bez šancí nejste. Na rostliny se teoreticky vztahuje zákonná 24měsíční záruka. Může se týkat pokojových rostlin, ale prakticky i květináčového vánočního stromku.
  • Důvodem k odmítnutí uschlého stromku může být ze strany prodejce odkaz na špatnou péči. Dokazování je na straně kupujícího. Jinak se na stromek v květináči vztahuje roční záruka jako na ostatní sazenice.
  • Běžný vánoční stromek odříznutý v lese je možné reklamovat do druhého dne u prodejce. Neuspějete ale s polámanými větvemi a podobnými škodami, které způsobíte neopatrným transportem.
  • Ve výhodě jste u umělého stromku, na něj se vztahuje zákonných 24 měsíců od doby prodeje.
  • Koupili jste jako dárek rodině pobyt na horách, ale svahy jsou po Vánocích zelené? Na počasí však nemáte zákonný nárok. Cestovní kancelář může nabídnout kompenzaci, ale ne náhradu.
  • Jak se vyplácejí peníze, pokud se rozhodnete dárek vrátit ve zmiňované lhůtě 14 dnů bez udání důvodu? Při platbě kartou můžeme požadovat navrácení peněz zpět na náš účet. Pokud jste dárek platili hotově, i vrácení by mělo být v hotovosti.
  • Reklamovat při delší záruce je někdy složité. Obchodníci nabízejí možnost zakoupit si prodlouženou záruku nad rámec záruky zákonné, která je 24 měsíců. Službu nabízí nejčastěji přímo prodejce při koupi zboží na pobočce. Neznamená to, že je možné přikoupit záruku u každého zboží nebo prodejce. Většinou je tato služba nabízena u dražších elektronických výrobků, jako jsou například notebooky, fotoaparáty, domácí spotřebiče a podobně. Jednotlivé nabídky prodloužené záruky se mohou lišit v ceně i době, o kterou si záruku můžete prodloužit. Nejčastěji se jedná o možnosti prodloužení o rok, tři roky nebo pět let.
  • Dalším možným případem je pojištění prodloužené záruky sjednané přímo s pojišťovnou. Možná úskalí tohoto bonusu spočívají v tom, že prodloužená záruka je jen rámcově upravena zákonem, a to jako záruka za jakost. O to více záleží na tom, co si jako kupující sjednáte přímo s prodávajícím. Prodávající však o smlouvě se spotřebiteli nejedná – nabízí již předpřipravenou smlouvu, se kterou buď souhlasíte, nebo ne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek