metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Dalších 9 fotografií v galerii
Praha testuje na tramvajové zastávce Palackého náměstí nový zastávkový označník, který má i elektronický displej s aktuálními odjezdy a příjezdy | foto: Olgoj Chorchoj

Designéři: Výtky na vzhled označníku nebereme v potaz

  5:04
Sloupek na zastávce Palackého náměstí nenechává nikoho chladným. Až na jeho autory.

Design vhodný leda pro zastávku u hřbitova, technologický i vizuální krok stranou, už asi dvacátá barevná varianta spojená s MHD, jaká je v Praze k vidění. Tak znějí nejčastější výtky obyvatel hlavního města směrované na nový černý označník na tramvajové zastávce Palackého náměstí. Novinka, která má nejpozději po půlročním testovacím provozu nahradit klasické červené sloupky s řády, se v posledních dnech stává tématem vzrušených diskusí. Stoický klid naopak zachovávají jeho autoři – designéři studia Olgoj Chorchoj.

Zakladatelé a majitelé studia Olgoj Chorchoj - Michal Froněk (vlevo) a Jan Němeček.

Zakladatelé a majitelé studia Olgoj Chorchoj - Michal Froněk (vlevo) a Jan Němeček.

Co jste možná nevěděli

  • Označník je vybaven také reproduktorem.
  • Černý sloupek není tak úplně černý. Protože je ze své podstaty dopravní značkou, schovalo studio pražskou charakteristickou červenou barvu alespoň do červeného pruhu na bocích.
  • V novém označníku je oproti tomu starému například záměrně vynechán koš, který do tohoto mobiliáře nepatří.
  • Na prototypu označníku je zkoušena různá intenzita svícení LED zobrazovače.

„Reakce veřejnosti samozřejmě vnímáme, a to jak ty pozitivní, tak i ty negativní. Výtky k estetice označníku nebereme v potaz. Nic se nemůže nikdy líbit všem. Zvlášť, když se nabourává desetiletí vžitá představa o tom, jak má označník vypadat,“ říká pro deník Metro Jan Němeček. Ten tvoří spolu s Michalem Froňkem dvojici zakladatelů a majitelů studia. „Praha se nemůže zakonzervovat, musí se přirozeně vyvíjet. Veřejnost by měla důvěřovat profesionálům, že se vyvíjí správným směrem,“ dodává Němeček.

Patrně nejvíce konstruktivní kritiky zaznívá na profilech na sociálních sítích dopravního podniku, Ropidu, primátora Zdeňka Hřiba a Institutu plánování a rozvoje. Jedním z nejčastěji zmiňovaných neduhů sloupku je podle některých uživatelů fakt, že sloupek neladí svým černým zbarvením do jednotné koncepce Pražské integrované dopravy. Tu přitom radní schválili nedávno, flotila hromadné dopravy se postupně zbarví do červeno-šeda. Sloupků se to však týkat nemá. „Označník je povrchově upraven komaxitem, RAL 7021, který je použit na ostatních prvcích mobiliáře, jako jsou lavičky, koše, stojan, zastávkový přístřešek a zábradlí,“ upozorňuje Němeček. Prototyp zastávky v těchto barvách stojí příhodně rovněž na zastávce Palackého náměstí. 

V rámci zkušebního provozu bude testována životnost jednotlivých komponent při různých teplotách a odolnost vůči vandalům.

V rámci zkušebního provozu bude testována životnost jednotlivých komponent při různých teplotách a odolnost vůči vandalům.

Kritiku schytává sloupek i po stránce technického zpracování. Zde už se do pomyslného boje obvykle zapojují skupiny fanoušků hromadné dopravy. Například podle facebookové stránky Pražské tramvaje, na níž hojně diskutují také samotní řidiči, byla použita naprosto nevhodná a za světla takřka neviditelná zobrazovací metoda časů odjezdů spojů. „Navíc jízdní řády, čísla linek i veškeré doplňkové informace jsou vytištěné na papíře, takže při jakékoliv změně nadále bude jezdit na místo zastávková služba, aby informace v označníku zaktualizovala,“ míní správci stránky s tím, že vzhledově se sloupek vcelku povedl. „Technologicky jde ale o nesmyslný krok zpět i například oproti designově příšernému označníku testovanému v zastávce Nádraží Vysočany,“ píše se na stránce. Označníky slouží i jako důležitý orientační prvek pro řidiče. Ze zákona vyznačují místo pro zastavení čela vozidla, a musejí být tedy dobře vidět.

V novém označníku je oproti tomu starému například záměrně vynechán koš, který do tohoto mobiliáře nepatří.

V novém označníku je oproti tomu starému například záměrně vynechán koš, který do tohoto mobiliáře nepatří.

Podle Němečka je nutno dodat, že negativní reakce na praktické aspekty označníku nepadají na hlavu designérského studia. Co se týče rozmístění prvků, zobrazovacích médií a rozměrů, měl tým Olgoj Chorchoj od magistrátu zcela striktní zadání. „A co se týče elektronické výbavy, tu jsme dostali,“ vysvětluje pro Metro Němeček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy