metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Rychle a zběsile 9 je zpět. | foto: CinemArt

Devítka Rychle a zběsile je zase o rodině. A ošklivě jí spadl klínovej řemen

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Teď budeme trochu podvádět. Devátý díl Rychle a zběsile dávají, jak dobře víme, oficiálně jenom v kinech. Pokud se tam ale rozhodnete nevydat, o čemž pochybuji, jistě se tahle akční blbina brzy vkrade do vašeho koukacího výběru na jedné z tuzemských streamovacích platforem. Na tomto místě bych vás chtěl varovat. Devítka se moc nepovedla. A bojím se, že už to s Domem a jeho partou pojede už jen a jen z kopce.

Jak hrstka pravidelných čtenářů Strážce streamu dobře ví, s věcmi, které se moc nepovedli tu moc času neztrácíme. Podobně jako třeba Lukáš Hejlík ve svém mobilním průvodci po restauracích a kavárnách tu raději vypichujeme to nejlepší, co lze na streamu (a někdy i mimo něj) vidět. Tentokrát udělám ale výjimku, a to hlavně proto, abych srazil vaše očekávání. Pokud jste totiž ještě devítku Rychle a zběsile neviděli, je velmi pravděpodobné, že budete zklamaní jako já.

Dojná kráva od Universalu
Torettovic rodina mě, upřímně řečeno, začíná pěkně sr*t. Pojem rodina, jakkoliv jej tato série v minulosti prezentovala pitomě, byl totiž ještě do osmičky perfektní marketingovou trefou. Pravda, kecy o rodině teenagery moc nepřitáhnout. Ti chodí do kina na zběsilou akci a sympatickou partu blbounů za volantem. Kde se ale dříve tunily káry a efektně rozbíjely držky, tam je dnes rutinní zachraňování světa. Ironií přitom je, že je tentokrát ústředním motivem snad vůbec poprvé právě rodina a trable s ní. A tady se nám začíná zadrhávat motor.

Rychle a zběsile 9

  • Režie: Justin Lin
  • Scénář: Daniel Casey, Justin Lin
  • Kamera: Stephen F. Windon
  • Hudba: Brian Tyler
  • Hrají: Vin Diesel, Lucas Black, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, John Cena, Finn Cole, Anna Sawai, Ludacris, Charlize Theron a další.

Přímočará blbina
Důvody, proč mít rychlou a zběsilou sérii rád, je několikero. Pro některé je to guilty pleasure, pro druhého přímočará akční blbinka, jakých se už moc netočí. Pokud tedy nepočítáme komiksovky a menší jednohubky typu John Wick, Boss Level či Nikdo. Rychle a zběsile prostě kašle na fyzikální zákony a u diváků to prochází. Co víc, dokonce mají někteří sérii díl od dílu raději a těší se na budoucí díly odehrávající se ve vesmíru. Aniž bych chtěl spoilerovat, tak prozradím, že se do něj tentokrát podíváme. Tím ale množství památných scén skoro končí. Čest výjimce v podobě krásně přepálené akční honičce v úvodu.

Rodinná linka jako u Hobbse a Shawa
Úvodní akční scéna je jednoduše super, sice je digi až to bolí, ale je podobně úderná, jako bitky ve spin offu Rychlé a zběsilé série Hobbs a Shaw. S tímhle jednorázově zábavným a fungujícím levobočkem, ale při hlubším zamyšlení naprosto nerealistickou kravinou, má devítka společnou bohužel právě nefunkční a otravnou rodinnou linku. Do hry totiž vstupuje odcizený bratr Jakob (John Cena) a spolu s ním i hromada flashbacků. Na ty nejsme v sérii zvyklí, a jak správně tušíte, tempo filmu tohle vzpomínání, jak měl ještě Diesel tátu a vlasy, tempu filmu moc nepomáhá. Naopak. Diesel už se totiž odstřihl od původních scénáristů a scénář sepsal jen s režisérem Justinem Linem. Nedopadlo to dobře. 

Rychle a zběsile 9 je plné face to face scén.

Žádné z Rychle a zběsile nebylo takhle nudné a ukecané a mělo tak málo co nabídnout. Bitka s bráchou se odbude v podstatě jedinou scénou, ostatní záporáci jsou jednoduše nudní (Charlize Theron ve skleněné kostce bez záchoda). Tahle snaha rozšířit origin Dominica Toretta vyznívá naprázdno. O neúčasti Paula Walkera, o kterém postavy z nějakého důvodu nedokážou přestat kecat, nemluvě. Dieslovo ego se bohužel podeváté rozrostlo do tak obřích rozměrů, že není ve filmu prostor pro nic jiného. Že mají následovat ještě dvě pokračování, je jistota. Pevně doufám, že je bude psát a možná i režírovat někdo jiný. A že se vrátí Dwayne Johnson a Jason Statham. A že obživne Paul Walker.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Nová série Lupina nezklamala

Dnes nebudeme vzpomínat na Lupina, o kterém jsme psali minule, ale na snímek Nikdo, o kterém jsme psali před časem. Nyní režisér Ilja Najšuller čerstvě potvrdil, že se začíná pomalu makat na druhém díle. Už se těším. A kdo je fajnšmekr, dejte si tuhle pecku v kině. Včera ji nasadili.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek