Markétu čeká v nejbližším období několik radostných událostí. V červnu, už bez roušek, plánuje svatbu a pak i založení rodiny. Třicetiletá žena se ale musí na těhotenství připravit důkladněji. Její štítná žláza totiž nefunguje správně. „Byla jsem už jako malá hodně hubená, hlavně v porovnání s tím, kolik jsem toho snědla,“ říká Markéta. Kdyby si tehdy její lékařka nevšimla abnormálně zvětšeného krku, nejspíš by dívka na onemocnění štítné žlázy přišla až o mnoho let později.
Více nemocných620 Tolik lidí se loni v Česku léčilo se štítnou žlázou. Letošní Týden štítné žlázy je již dvanáctý a končí v neděli 31. 5. 20 Asi o dvacet procent u nás ubylo v posledních letech specializovaných lékařů endokrinologů. |
Skupinu osmi tisíc předem vytipovaných žen, které jsou nyní těhotné, čeká v tomto týdnu vyšetření u endokrinologů, zda mají štítnou žlázu v pořádku. Snížená, nebo naopak zvýšená funkce malého, ale důležitého orgánu totiž způsobuje u těhotných potraty, předčasné porody a další komplikace.
„Pokud se předpoklad až patnácti procent nově odhalených případů potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening,“ uvádí Jan Jiskra, endokrinolog z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření na štítnou žlázu by se tak stalo standardním úkonem v prvních týdnech těhotenství. „V Česku ročně porodí kolem 112 tisíc žen, včasným odhalením můžeme předejít rizikům u přibližně sedmnácti tisíc z nich,“ dodává Jiskra.
Správnou funkci u žen v těhotenství potvrzuje i další odbornice. „Hormony produkované žlázou se totiž podílejí na vývoji nervové soustavy dítěte,“ připomíná endokrinoložka Karolína Drbalová z kliniky Canadian Medical. Plod v těle matky ještě nemá vlastní štítnou žlázu, a je tak závislý na hormonech, které produkuje mateřská žláza.
Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky se v Česku léčilo s porucho štítné žlázy přes šest set tisíc pacientů. Je to o takřka 140 tisíc víc než v roce 2010. „Odhadujeme, že další desítky tisíc lidí o své nemoci vůbec netuší,“ upozorňuje Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti. Je to podle něho částečně i proto, že kvůli jodování jedlé soli už téměř nevídáme u nemocných strumu, lidově řečenou „vole“. Ta na první pohled chorobu zřetelně avizuje.
Onemocnění štítné žlázy postihuje více ženy než muže, často až po padesátém roce věku. „Pacienti s nadměrnou činností žlázy mohou být víc podráždění, nesoustředění a trpí nespavostí,“ vysvětluje endokrinoložka Drbalová. Trápí je v této souvislosti třeba bušení srdce, více se potí a příznakem choroby může být i lehký třes rukou. Snížená činnost žlázy se projevuje naopak větší ospalostí, zpomaluje se srdeční činnost, ženy se potýkají s poruchami menstruačního cyklu.
Je důležitá
|