metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Odstup auta 1,5 metru od cyklisty. Nové nařízení je Absurditou roku 2022

  16:34
Usnadníme vám podnikání. Zjednodušíme administrativu. Digitalizujeme stát. Předvolební lákadla politiků ale často zůstanou jen ve fázi slibů.

Absurdity nepotkávají jen aktivní podnikatele a živnostníky. Nad leckterými nesmysly kroutí hlavou i běžný občan, který nepodniká. Například proč se městské trávníky sečou desetkrát ročně bez ohledu na to, že jsou vyprahlé od dlouhodobého sucha a tráva nepovyrostla ani o pět centimetrů? Radnice má takhle nastavenou smlouvu se zahradnickými firmami. Protože je ve smlouvě deset senosečí, nejede přes to vlak.

Nebo pražská cyklistická politika. Souběžně s cyklostezkami se v posledních čtyřech letech leckde malovaly ještě cyklopruhy ve vozovce. Někteří komunální politici slibují, že pokud uspějou na podzim ve volbách, pruhy smažou.

Každý řidič s metrem
Není proto divu, že v hlasování pro Absurditu roku 2022 zvítězila nepodnikatelská problematika. Hlasující dali nejvíce bodů nařízení, podle kterého musejí auta objíždět na silnici cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru. To začalo platit letos s novelou silničního zákona.

Co vyhrávalo v minulosti?

  • Fyzioterapeut musí mít v ordinaci ledničku, dvě nášlapné váhy a zrcadlo (2009).
  • Hudebníci musejí nahlásit 20 dní dopředu pořadatelům a Ochrannému svazu autorskému seznam písní, které na koncertu zazní (2014).
  • Z nezaplacených faktur musí přesto podnikatel platit státu DPH (2017).

„Jsem řidič, ale také cyklista, znám to z obou stran. Jak si mám ale odměřit ten odstup?“ klade si otázku Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory. Podobně to vidí Iveta Štočková, mluvčí stavební firmy Eurovia. „Stavíme také silnice a dálnice, známe tedy normy jejich rozměrů. Mohli bychom je kvůli tomuto pravidlu stavět širší, ale to zas narážíme na jiná nařízení. Myslím, že pravidlo vyvolalo opačnou reakci, než se čekalo,“ říká Štočková.

Na druhém místě se letos umístilo pravidlo, že manžel nesmí zaměstnávat manželku. „Mě to také zaujalo, i když to má v jistém směru opodstatnění, protože jde současně o společné jmění, a jeden z partnerů by tak vyplácel plat tomu druhému z jeho majetku,“ říká Edita Ševcovicová z Komory daňových poradců. Manželka, nebo naopak manžel, ale může být zaměstnána, pokud ji zaměstnává firma vlastněná jedním z dvojice.

EET to projela
Velkým favoritem na letošní absurditu byla elektronická evidence tržeb (EET), respektive návrh jejího zrušení poté, co byla před nedávnem zavedena. Tato povinnost skončila až na třetím místě.

O zrušení EET v těchto dnech jedná Poslanecká sněmovna. Evidence byla zavedena, nejdříve v dobrovolném režimu, v roce 2016. Měla zamezit nezdanění příjmů, nejvíc se v této souvislosti hovořilo o gastronomii a drobném podnikání. Elektronická evidence tržeb byla dočasně pozastavena během covidové pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek