metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Odstup auta 1,5 metru od cyklisty. Nové nařízení je Absurditou roku 2022

  16:34
Usnadníme vám podnikání. Zjednodušíme administrativu. Digitalizujeme stát. Předvolební lákadla politiků ale často zůstanou jen ve fázi slibů.

Absurdity nepotkávají jen aktivní podnikatele a živnostníky. Nad leckterými nesmysly kroutí hlavou i běžný občan, který nepodniká. Například proč se městské trávníky sečou desetkrát ročně bez ohledu na to, že jsou vyprahlé od dlouhodobého sucha a tráva nepovyrostla ani o pět centimetrů? Radnice má takhle nastavenou smlouvu se zahradnickými firmami. Protože je ve smlouvě deset senosečí, nejede přes to vlak.

Nebo pražská cyklistická politika. Souběžně s cyklostezkami se v posledních čtyřech letech leckde malovaly ještě cyklopruhy ve vozovce. Někteří komunální politici slibují, že pokud uspějou na podzim ve volbách, pruhy smažou.

Každý řidič s metrem
Není proto divu, že v hlasování pro Absurditu roku 2022 zvítězila nepodnikatelská problematika. Hlasující dali nejvíce bodů nařízení, podle kterého musejí auta objíždět na silnici cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru. To začalo platit letos s novelou silničního zákona.

Co vyhrávalo v minulosti?

  • Fyzioterapeut musí mít v ordinaci ledničku, dvě nášlapné váhy a zrcadlo (2009).
  • Hudebníci musejí nahlásit 20 dní dopředu pořadatelům a Ochrannému svazu autorskému seznam písní, které na koncertu zazní (2014).
  • Z nezaplacených faktur musí přesto podnikatel platit státu DPH (2017).

„Jsem řidič, ale také cyklista, znám to z obou stran. Jak si mám ale odměřit ten odstup?“ klade si otázku Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory. Podobně to vidí Iveta Štočková, mluvčí stavební firmy Eurovia. „Stavíme také silnice a dálnice, známe tedy normy jejich rozměrů. Mohli bychom je kvůli tomuto pravidlu stavět širší, ale to zas narážíme na jiná nařízení. Myslím, že pravidlo vyvolalo opačnou reakci, než se čekalo,“ říká Štočková.

Na druhém místě se letos umístilo pravidlo, že manžel nesmí zaměstnávat manželku. „Mě to také zaujalo, i když to má v jistém směru opodstatnění, protože jde současně o společné jmění, a jeden z partnerů by tak vyplácel plat tomu druhému z jeho majetku,“ říká Edita Ševcovicová z Komory daňových poradců. Manželka, nebo naopak manžel, ale může být zaměstnána, pokud ji zaměstnává firma vlastněná jedním z dvojice.

EET to projela
Velkým favoritem na letošní absurditu byla elektronická evidence tržeb (EET), respektive návrh jejího zrušení poté, co byla před nedávnem zavedena. Tato povinnost skončila až na třetím místě.

O zrušení EET v těchto dnech jedná Poslanecká sněmovna. Evidence byla zavedena, nejdříve v dobrovolném režimu, v roce 2016. Měla zamezit nezdanění příjmů, nejvíc se v této souvislosti hovořilo o gastronomii a drobném podnikání. Elektronická evidence tržeb byla dočasně pozastavena během covidové pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek