metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 4 fotografie v galerii
Zámek Červená Lhota | foto: Metro.cz

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

  5:37
Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.

Malebnými zámky či náměstími se to v této oblasti jen hemží. Tak například do Slavonic se filmaři rádi vracejí, protože místní zachovalé historické jádro města nabízí krásné renesanční domy na Náměstí Míru i Horním náměstí. Za návštěvu stojí také Městská věž, Kostel Božího Těla či podzemí města. Zámek Červená Lhota si zase mnozí spojí s pohádkou Zlatovláska. Ovšem historické interiéry nebo podkrovní pokoje jsou také lákavé cíle mnohých turistů včetně tuzemských. Pozor ale když se k zámku vydáte v těchto dnech. Kvůli problému s hrází je rybník kolem něj už několik měsíců vypuštění. 

Při návštěvě ale nevynechte nedaleký hrad Landštejn, jehož historie sahá až do začátku 13. století. Je také objektem mnoha archeologických nálezů. I sem zavítali filmaři, a to až z Kanady kvůli natáčení dvoudílného historického filmu Johanka z Arku.

Propojený hrad se zámkem, obludiště i Cimrman
Česká Kanada nabízí spoustu krás. Pokud chcete sbírat další zajímavosti z historie, navštivte Státní hrad a zámek přímo v Jindřichově Hradci. Ve městě nezapomeňte v muzeu Jindřichohradecka na Krýzovy jesličky. 

Velkou atrakcí je místní úzkokolejka, která vás zaveze, třeba i parní lokomotivou po stopách Járy Cimrmana. Vystupte v zastávce Kaproun, kde údajně Cimrmana vyloučili z přepravy, a projděte se do Kunžaku. Když už budete v přírodě, navštivte také obludiště v Dolní Pěně, Zoopark Na Hrádečku, rozhlednu u Jakuba na Havlově hoře nebo nedalekou Ďáblovu prdel. Pozoruhodné je také muzeum veteránů v Nové Bystřici.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Kolébka kostky
Víte, kde vznikl kostkový cukr? Ano, bylo to v Dačicích. Vynalezl ho roku 1843 Jakub Kryštof Rad, inspirovala ho však jeho žena Juliana, když se poranila při sekání homole cukru a svému choti vynadala, aby vymyslel něco praktičtějšího. Více o historii tohoto vynálezu i místní rafinerii cukru se můžete dozvědět na panelech u pomníku kostky cukru, ale i v Městském muzeu a galerii v prostorách zámku. Jeho historie sahá až do roku 1591. Zámek skrývá portrét od Františka Kupky. Nevšední modrozelenou barvu má objekt od 90. let, ale nikdy dříve takovou neměl. Z Dačic je to jen kousek do Telče, jehož historické jádro je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek