metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Velemlokárium v trojské zoo
Dalších 6 fotografií v galerii
Velemlokárium v trojské zoo | foto: ČTK

GALERIE: V zoo uvidíte velemloka, který okusil lidské maso. Ukousl prst chovateli

27. května 2014  13:33 ČTK
V trojské zoologické zahradě se v sobotu otevře Velemlokárium, unikátní pavilon určený pro velemloka čínského, který je největším obojživelníkem na světě. Jeho hlavní atrakcí bude Karlo zapůjčený pro tuto sezonu z německého Karlsruhe. Jeden z tamních chovatelů s ním má velmi nepříjemnou zkušenost, protože mu samec při manipulaci ukousl prst.

Podle pražského kurátora plazů Petra Velenského k tomu došlo ve chvíli, kdy chovatel tohoto velemloka otáčel ve snaze zjistit jeho pohlaví. Samec dlouhý 155 centimetrů se po něm ohnal a zakousl se mu do palce. Vedle tohoto velemloka, který se narodil v 70. letech, se pražské zoologické zahradě podařilo z Německa získat ještě dva dospělé jedince. Devatenáctiletá samice Šmíca žila naposledy ve Schmidmingu a stejně starý samec Natali do hlavního města zavítal z Berlína. Expozici doplní čtyř až pětiletá mláďata, která v chovatelském zázemí pražské zoo žijí už rok.

V pavilonu bude noc i ve dne

Myšlenka otevřít v Troji Velemlokárium vznikla na přelomu let 2009 a 2010, kdy se funkce ujal současný ředitel Miroslav Bobek. Hned se s tímto záměrem svěřil kurátorovi plazů Velenskému, kterého to nadchlo. Další čtyři roky prý svého nadšení litoval. "Postavit expozici, kde by se dařilo velemlokům a zároveň je návštěvníci viděli, je takřka nemožné," uvedl. Velemlok čínský je totiž extrémně citlivý na teplotu i čistotu vody, navíc jde o velmi plaché zvíře. Vzhledem k tomu, že je aktivní především v noci, od 12.00 bude v pavilonu vždy noční světelný režim.

Velenský plánoval, co velemloci k životu potřebují, a architekti pak hledali cesty, jak to realizovat. Diskuse prý byly mnohdy bouřlivé. "Byly to tři roky intenzivní práce. Byla to práce výjimečná, specifická. Vyžadovalo to až badatelský přístup," řekl hlavní architekt David Wittasek.

Při povodni se budou muset velemloci stěhovat

Pavilon o rozloze 186 metrů čtverečných, který ani v zahraničí nemá obdoby, nakonec přišel na 23,6 milionu korun. Jeho provoz by měl být velmi úsporný. Voda pochází z vlastního vrtu a vytápění i chlazení bude zajišťovat tepelné čerpadlo. Pavilon se nachází v dolní části zahrady, takže ho může ohrozit už padesátiletá voda. Plánuje se, že v tom případě by byli velemloci evakuováni do chovatelského zázemí v horní části zahrady a do dveří samotného pavilonu by se naskládaly pytle s pískem, aby ho zatopila čistší voda. To by výrazně zjednodušilo likvidaci škod.

Ředitele Bobka při vzniku Velemlokária inspirovala známá kniha Karla Čapka Válka s mloky, která bude mít rovněž v expozici své místo. Návštěvníci si mohou sednout do křesel a poslechnout si nahrávku některých pasáží, které namluvil Jiří Lábus. Čapek možná velemloka viděl na vlastní oči, protože v 30. letech byli dva jedinci chováni ve Viváriu v dnešních Havlíčkových sadech. Pro veřejnost bude Velemlokárium otevřeno od soboty 31. května, slavnostní otevření začne v 11.00.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám