metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Vojáci hradní stráže v zimních stejnokrojích
Dalších 23 fotografií v galerii
Vojáci hradní stráže v zimních stejnokrojích | foto: Hradní stráž

GALERIE: Vojáci Hradní stráže nejsou jen na okrasu. Chytají i majitele dronů

13. března 2015  6:00 Marek Peška Metro.cz
Hodinu stojí bez hnutí se čtyřkilovou puškou u nohy. Hlídají všechny vchody do areálu Pražského hradu i objekty kolem něj. V ­létě do nich pere sluníčko, v krutých zimách musí snést mráz a sníh. Nesmí se ani hnout. Takhle je známe – Hradní stráž. Než se ale obléknou do krásných uniforem, musí projít klasickým tříměsíčním výcvikem. „Poté je jeden měsíc věnován speciální přípravě přímo u Hradní stráže,“ říká pro deník Metro velitel Hradu plukovník Petr Cupák.

Vojáci musí umět zacházet ze zbraněmi, jako je pancéřovka, která dokáže zlikvidovat tank nebo betonovou budovu. Ve výzbroji najdete samopal Scorpion, útočnou pušku CZ 805 Bren či odstřelovací pušku CZ 750 Sniper, která má účinný dostřel 800 metrů. „Na tuto vzdálenost lze spolehlivě a přesně mířit a současně má střela vystřelená touto zbraní stále dostatečnou kinetickou energii pro smrtící účinky,“ přibližuje pušku plukovník Cupák.

Fotogalerie

U Hradní stráže slouží asi 30 vojáků, kteří mají za sebou nasazení do misí v zahraničí – na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku. „Nejsou zvláštní skupinou, ale slouží na standardních funkcích na Hradě i v Lánech. Většina z­ nich je zařazena u strážních jednotek,“ říká Cupák.

Tito vojáci v zahraničních operacích zastávali převážně pozice střelců strážních nebo mechanizovaných jednotek a řidičů. Pro zajímavost, jeden voják Hradní stráže byl v Iráku příslušníkem čety těžení a­ úpravy vody v kontingentu 7. polní nemocnice. Jejich úkolem je také pomoci Česku při přírodních katastrofách, ale s tím musí nejdříve souhlasit prezident.

Nad Hradem je bezletová zóna

Museli vojáci, kteří chrání hlavu státu a objekt Pražského hradu, nějak reagovat na současnou situaci v zahraničí? „Mezinárodní hrozby samozřejmě sledujeme. Zabezpečení Hradu upravujeme několikrát měsíčně, ale především v závislosti na akcích, které na Hradě probíhají,“ tvrdí Cupák.

Vojáci také stále častěji řeší drony létající nad Hradem. „Areál Hradu a jeho blízké okolí (přesně kružnice se středem nad Chrámem sv. Víta a ­poloměrem 1111 metrů) je zakázaným letovým prostorem. Tento zákaz platí i pro drony. Jen od začátku roku jsme zaznamenali tři případy. Pilota předáme policii a ­následně se jeho porušením zákazu zabývá Úřad pro civilní letectví,“ říká Cupák.

Zbraně u Hradu nejsou nabité

  • Zbraně Hradní stráže (HS) u­vchodu do Hradu nejsou schopné střelby, slouží jen pro reprezentační účely. Jsou upraveny – prodloužení bodáku, poniklování kovových součástí pro zvýraznění lesku, upravená pažba, aby odolala nárazům.
  • Většina návštěvníků Hradu je k vojákům a policistům slušná. Vojáka v budce před Hradem můžete rozesmívat, fotografovat, ale dotyky jsou nepřípustné. Voják má možnost zavolat pomoc ze strážnice. Nejvíce je obtěžují opilci, kteří se je nebojí slovně urážet nebo se před nimi obnažují.
  • Nepočítejte s tím, že váš úsměv voják bude úsměvem opětovat, protože povinnost sledovat okolí a samotné stání bez pohybu je natolik fyzicky náročné, že vyžaduje plné soustředění.
  • Hrad se v noci stává střeženou pevností. Málo se ví, že mezi půlnocí a šestou hodinou ranní má areál status „vojenského střežení“. Co to znamená? Výkon strážní služby je bojovým úkolem v míru. V případě narušení stráž zasahuje stejně, jako by se jednalo o vojenský objekt nebo objekt důležitý pro obranu státu.
  • Na Hradě slouží 610 vojáků, z­toho 10 vojákyň. V současné době chybí k plným stavům 30 vojáků.
  • Voják dostane v první výbavě 2 páry reprezentačních bot letních a 1 pár kotníčkových zimních. Oba druhy jsou pod špičkou a patou okované pro zvýraznění zvuku kroku. Letní mu vydrží rok, zimní dva.
  • Od dubna do října se jednou měsíčně na III. nádvoří konají vystoupení přehlídkové jednotky, hudby a motocyklů. Letos se první chystá 15. dubna, 6. prosince 2018 oslaví Hradní stráž 100 let své existence.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám