metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Pražské Letiště Václava Havla zavedlo kontrolu pasažérů z Itálie. Ve vyhrazených příletových branách platí zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. (25. února 2020) | foto: Dan MaternaMAFRA

Gely proti virům jdou na dračku

  7:33
Krizové scénáře pro případ výskytu nebezpečné nemoci mají připravené státní instituce, ale i menší města.

Slaný je jedno ze středočeských center, kde i relativně vzdálenou nákazu na lehkou váhu neberou. „Město má k dispozici svůj krizový plán, jehož součást je i ten pandemický,“ řekla deníku Metro mluvčí místní radnice Markéta Růtová.

S nebezpečím počítají i v krajském městě Hradci Králové. „Naše fakultní nemocnice přijala v souvislosti s koronavirem různá opatření, podobně jako při epidemiích SARS či ptačí chřipky,“ sdělil deníku Metro mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Nemocnice proškolila pracovníky, kteří jednají s pacienty na příjmu. „V případě podezření na výskyt koronaviru u některého z pacientů by byl pacient izolován od ostatních a staral by se o něj personál s potřebným vybavením,“ doplňuje Sochor. Vzorky by putovaly do laboratoře v Praze a poté by byl stanoven další postup. Na inspekci benešovské nemocnice, kterou nedávno napadl virus, ale počítačový, se včera vypravil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Vzhledem k existujícímu riziku je nutné, aby byla zdravotnická zařízení koordinována,“ připomněl ministr.

Strach má jméno

  • „Strach z neznámého je tak silný, že v dobrých hororech se příčiny strachu zobrazují jen málo,“ říká marketingový odborník Robert Němec. Lidé si proto hrozby, jako je nyní koronavirus, pojmenovávají. „Název musí být snadno zapamatovatelný, označení 2019-NcoV je na vyslovení navíc příliš dlouhé,“ připomíná marketér Němec.
  • Strach hraje důležitou roli i v ekonomice. „V souvislosti s koronavirem bych připomněl přísloví, že strach je dobrý sluha, ale zlý pán,“ říká Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz. „Vykupovat ale obchody s potravinami a zabarikádovat se na nepřístupných chatách v horách je iracionální,“ varuje Rod. 

Strach před epidemiemi se ale neprojevuje jen v opatřeních ve zdravotnictví a státní správě. Zvýšený zájem evidují i obchodníci. „Zaznamenali jsme enormní poptávku po antibakteriálních gelech,“ řekla pro deník Metro mluvčí Alzy Patricie Šedivá. Tyto gely se nejčastěji používají jako dodatečná dezinfekce rukou především v období zvýšeného výskytu chřipky, nejčastěji bývají k dispozici v nemocnicích a tam, kde se pracuje s potravinami. „Když porovnáme prodeje na konci roku 2019 a v prvních dvou měsících letoška, pozorujeme nárůst o šest set procent. Některé gely už jsou u nás dokonce vyprodané,“ říká Šedivá. Někteří výrobci už ale prý pro velkou poptávku nyní gely nedodávají.

Pandemie v Česku

  • Pokud by Česko zasáhla virová pandemie, onemocnět by na ni mohlo více než tři miliony Čechů. Prvního půl milionu z řad zaměstnanců by se nakazilo v prvních deseti dnech. Vyplývá to z Pandemického plánu Česka, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Podobně jsou na tom v dalším velkém internetové obchodě Mall. „Poté, co zájem o roušky a respirátory opadl, zaznamenali jsme o ně opět extrémní zájem. Jejich vyhledávání na našem webu bylo rekordní,“ říká Pavla Hobíková, mluvčí Mall.cz. Respirátorů prodali zatím 25 tisíc. K nejprodávanějším patřily respirátory s výdechovým ventilkem, poptávka vzrostla o tisícovky procent. „Lidé mají velký zájem i o doplňky stravy na posílení imunity,“ říká Hobíková.

Ve čtvrtek se sejde Ústřední epidemiologická komise, která bude řešit nový typ koronaviru z Číny. Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy