metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Pražské Letiště Václava Havla zavedlo kontrolu pasažérů z Itálie. Ve vyhrazených příletových branách platí zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. (25. února 2020) | foto: Dan MaternaMAFRA

Gely proti virům jdou na dračku

  7:33
Krizové scénáře pro případ výskytu nebezpečné nemoci mají připravené státní instituce, ale i menší města.

Slaný je jedno ze středočeských center, kde i relativně vzdálenou nákazu na lehkou váhu neberou. „Město má k dispozici svůj krizový plán, jehož součást je i ten pandemický,“ řekla deníku Metro mluvčí místní radnice Markéta Růtová.

S nebezpečím počítají i v krajském městě Hradci Králové. „Naše fakultní nemocnice přijala v souvislosti s koronavirem různá opatření, podobně jako při epidemiích SARS či ptačí chřipky,“ sdělil deníku Metro mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Nemocnice proškolila pracovníky, kteří jednají s pacienty na příjmu. „V případě podezření na výskyt koronaviru u některého z pacientů by byl pacient izolován od ostatních a staral by se o něj personál s potřebným vybavením,“ doplňuje Sochor. Vzorky by putovaly do laboratoře v Praze a poté by byl stanoven další postup. Na inspekci benešovské nemocnice, kterou nedávno napadl virus, ale počítačový, se včera vypravil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Vzhledem k existujícímu riziku je nutné, aby byla zdravotnická zařízení koordinována,“ připomněl ministr.

Strach má jméno

  • „Strach z neznámého je tak silný, že v dobrých hororech se příčiny strachu zobrazují jen málo,“ říká marketingový odborník Robert Němec. Lidé si proto hrozby, jako je nyní koronavirus, pojmenovávají. „Název musí být snadno zapamatovatelný, označení 2019-NcoV je na vyslovení navíc příliš dlouhé,“ připomíná marketér Němec.
  • Strach hraje důležitou roli i v ekonomice. „V souvislosti s koronavirem bych připomněl přísloví, že strach je dobrý sluha, ale zlý pán,“ říká Aleš Rod, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz. „Vykupovat ale obchody s potravinami a zabarikádovat se na nepřístupných chatách v horách je iracionální,“ varuje Rod. 

Strach před epidemiemi se ale neprojevuje jen v opatřeních ve zdravotnictví a státní správě. Zvýšený zájem evidují i obchodníci. „Zaznamenali jsme enormní poptávku po antibakteriálních gelech,“ řekla pro deník Metro mluvčí Alzy Patricie Šedivá. Tyto gely se nejčastěji používají jako dodatečná dezinfekce rukou především v období zvýšeného výskytu chřipky, nejčastěji bývají k dispozici v nemocnicích a tam, kde se pracuje s potravinami. „Když porovnáme prodeje na konci roku 2019 a v prvních dvou měsících letoška, pozorujeme nárůst o šest set procent. Některé gely už jsou u nás dokonce vyprodané,“ říká Šedivá. Někteří výrobci už ale prý pro velkou poptávku nyní gely nedodávají.

Pandemie v Česku

  • Pokud by Česko zasáhla virová pandemie, onemocnět by na ni mohlo více než tři miliony Čechů. Prvního půl milionu z řad zaměstnanců by se nakazilo v prvních deseti dnech. Vyplývá to z Pandemického plánu Česka, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Podobně jsou na tom v dalším velkém internetové obchodě Mall. „Poté, co zájem o roušky a respirátory opadl, zaznamenali jsme o ně opět extrémní zájem. Jejich vyhledávání na našem webu bylo rekordní,“ říká Pavla Hobíková, mluvčí Mall.cz. Respirátorů prodali zatím 25 tisíc. K nejprodávanějším patřily respirátory s výdechovým ventilkem, poptávka vzrostla o tisícovky procent. „Lidé mají velký zájem i o doplňky stravy na posílení imunity,“ říká Hobíková.

Ve čtvrtek se sejde Ústřední epidemiologická komise, která bude řešit nový typ koronaviru z Číny. Naposledy se komise sešla v roce 2014 kvůli ebole.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek