metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 5 °C

Středa, 16. ledna 2019. Svátek má Ctirad.
Hokejbal se liší od hokeje hlavně tím, že se nehraje na ledě, ale venku na...
Dalších 18 fotografií v galerii
Hokejbal se liší od hokeje hlavně tím, že se nehraje na ledě, ale venku na betonovém nebo asfaltovém hřišti splastovým míčkem. | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

Zkusili jsme u Palmovky hokej bez bruslí, láká i hokejisty po sezoně

14. října 2016  10:42 Lucie Mottlová Metro.cz
Podívali jsme se na další trénink, tentokrát na hokejbal týmu TJ Kovo Praha. Hokejbal se liší od hokeje hlavně tím, že se nehraje na ledě, ale venku na betonovém nebo asfaltovém hřišti s plastovým míčkem. Hokejbalisté mají méně chráničů i méně zranění.

„Vy s náma budete dneska hrát?“ ptal se nás osmiletý Alex, hráč hokejbalového týmu TJ Kovo Praha. Všichni se na tréninku řadili na nájezdy, aby se rozehřál brankář.

Přiznáváme se, že je to naše premiéra na hokejbalovém hřišti. „Hlavně musíš dát góla! Jinak vypadneš, koukej!“ zamrkal na nás Alex zpoza helmy a vyrazil na nájezd a skóroval. Nám se povedl jeden ze tří nájezdů.

Kolik to stojí

  • Hokejbal je o něco levnější než hokej.
  • Hokejka vychází asi na 1500 korun, helma také na 1500 korun, přitom má klub možnost pořídit je i levněji.
  • Kraťasy a štulpny se kupují přes klub levněji asi za 400 korun a v klubových barvách. Na vyzkoušení tréninku a na začátku vám klub potřebné vybavení může i zapůjčit.
  • V létě se pak jezdí i na osmidenní soustředění.
  • Více informací na www.tjkovo-hokejbal.cz a na Facebooku.

Nejnáročnější je pro děti asi běhání. „Není to tak kontaktní sport, je to více o technice a právě o tom běhání,“ vysvětluje Martin Drahota, jeden z trenérů klubu TJ Kovo Praha, které má tréninky na hřišti mládeže u Palmovky. Řada zákroků je u hokejbalu zakázaná, rozhodčí tvrdost nepřipouští, a tak nedochází ke zranění sportovců tak často jako při hokeji.

Hráči v poli mají odlehčenou výzbroj, aby se jim lépe běhalo. Mají na sobě helmu, rukavice, chrániče na holeně, štulpny, někteří volejbalové chrániče na kolena a odlehčené hokejbalové kraťasy.

A také samozřejmě hokejku, která je úplně stejná jako hokejová, jen se vám na hřišti postupně obrousí. Výstroj brankáře je úplně stejná jako v hokeji. Samozřejmě kromě bruslí.

„Když hokejistům skončí sezóna, tak si k nám kolikrát i chodí zahrát hokejbal. Naše sezóna končí koncem dubna a v hokeji jim někdy končí dříve,“ říká Drahota.

Tréninky mají vždycky dvakrát týdně v úterý a ve čtvrtek od 17 hodin. Mají tu dvě hřiště, tak se na nich prostřídají za odpoledne všechny kategorie. Většinu sezony trénují venku, přes zimu pak hrají florbal a trénují v tělocvičně.

V přípravce pomáhá trenérovi i hráč dorostu Jakub Opolský. „Přestal jsem hrát hokej. A kamarádi mě přivedli na hokejbal, u kterého jsem nakonec zůstal a mám tady v přípravce i brášku,“ vysvětluje Jakub, který o víkendu odehrál zápas za chlapy a rád by se časem dostal i do reprezentace.

Společně dohlíží na techniku přihrávek a pravidla hry. Pokud někdo zlobí, dostane pár kliků. Brankáři ve výzbroji dřepují. Když mluvíme o přípravce, tak je to spíš o práci s hokejkou, aby se naučili základy, a turnaje jsou pro ně spíš jako zábava. Jde o to, aby je to bavilo.

Fotogalerie

„Přichází k nám kluci, kteří mají rádi hokej, ale třeba se k němu nedostanou, protože je náročnější i finančně,“ přiznává Drahota. Hokejbal se u nás hraje sice už přes třicet let, ale jeho obliba se postupně rozrůstá.

„Když jedeme na turnaj, máme kolikrát jen šest dětí a brankáře a u ostatních týmů je třeba 12 dětí, ale zase si alespoň více zahrají,“ přiznává Drahota.

Minipřípravka začíná v pěti letech, starší kategorie je pak pro osmi až desetileté děti. A další jsou přibližně po dvou letech. „Začínat mohou klidně v osmi nebo devíti letech. Ale bereme klidně i starší,“ láká nováčky Drahota.

Dívkám je vstup samozřejmě povolen také, v současnosti tu mají dvě hráčky. Dívky mají i vlastní soutěž, ale hrají i s klukama v týmu. „V extralize je náš tým historicky nejúspěšnější. Já se snažím pracovat právě s dětmi,“ uzavírá Drahota.

Komentáře

Hlavní zprávy

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Kácejí stoleté duby zbytečně?

Takhle vypadala jedna z bažantnic koncem prosince.
vydáno 16. ledna 2019  5:55

Těžba dřeva v měšických zámeckých lesoparcích bude mít dle odborníků fatální následky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám