metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Dalších 18 fotografií v galerii
Hokejbal se liší od hokeje hlavně tím, že se nehraje na ledě, ale venku na betonovém nebo asfaltovém hřišti splastovým míčkem. | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

Zkusili jsme u Palmovky hokej bez bruslí, láká i hokejisty po sezoně

  10:42
Podívali jsme se na další trénink, tentokrát na hokejbal týmu TJ Kovo Praha. Hokejbal se liší od hokeje hlavně tím, že se nehraje na ledě, ale venku na betonovém nebo asfaltovém hřišti s plastovým míčkem. Hokejbalisté mají méně chráničů i méně zranění.

„Vy s náma budete dneska hrát?“ ptal se nás osmiletý Alex, hráč hokejbalového týmu TJ Kovo Praha. Všichni se na tréninku řadili na nájezdy, aby se rozehřál brankář.

Přiznáváme se, že je to naše premiéra na hokejbalovém hřišti. „Hlavně musíš dát góla! Jinak vypadneš, koukej!“ zamrkal na nás Alex zpoza helmy a vyrazil na nájezd a skóroval. Nám se povedl jeden ze tří nájezdů.

Kolik to stojí

  • Hokejbal je o něco levnější než hokej.
  • Hokejka vychází asi na 1500 korun, helma také na 1500 korun, přitom má klub možnost pořídit je i levněji.
  • Kraťasy a štulpny se kupují přes klub levněji asi za 400 korun a v klubových barvách. Na vyzkoušení tréninku a na začátku vám klub potřebné vybavení může i zapůjčit.
  • V létě se pak jezdí i na osmidenní soustředění.
  • Více informací na www.tjkovo-hokejbal.cz a na Facebooku.

Nejnáročnější je pro děti asi běhání. „Není to tak kontaktní sport, je to více o technice a právě o tom běhání,“ vysvětluje Martin Drahota, jeden z trenérů klubu TJ Kovo Praha, které má tréninky na hřišti mládeže u Palmovky. Řada zákroků je u hokejbalu zakázaná, rozhodčí tvrdost nepřipouští, a tak nedochází ke zranění sportovců tak často jako při hokeji.

Hráči v poli mají odlehčenou výzbroj, aby se jim lépe běhalo. Mají na sobě helmu, rukavice, chrániče na holeně, štulpny, někteří volejbalové chrániče na kolena a odlehčené hokejbalové kraťasy.

A také samozřejmě hokejku, která je úplně stejná jako hokejová, jen se vám na hřišti postupně obrousí. Výstroj brankáře je úplně stejná jako v hokeji. Samozřejmě kromě bruslí.

„Když hokejistům skončí sezóna, tak si k nám kolikrát i chodí zahrát hokejbal. Naše sezóna končí koncem dubna a v hokeji jim někdy končí dříve,“ říká Drahota.

Tréninky mají vždycky dvakrát týdně v úterý a ve čtvrtek od 17 hodin. Mají tu dvě hřiště, tak se na nich prostřídají za odpoledne všechny kategorie. Většinu sezony trénují venku, přes zimu pak hrají florbal a trénují v tělocvičně.

V přípravce pomáhá trenérovi i hráč dorostu Jakub Opolský. „Přestal jsem hrát hokej. A kamarádi mě přivedli na hokejbal, u kterého jsem nakonec zůstal a mám tady v přípravce i brášku,“ vysvětluje Jakub, který o víkendu odehrál zápas za chlapy a rád by se časem dostal i do reprezentace.

Společně dohlíží na techniku přihrávek a pravidla hry. Pokud někdo zlobí, dostane pár kliků. Brankáři ve výzbroji dřepují. Když mluvíme o přípravce, tak je to spíš o práci s hokejkou, aby se naučili základy, a turnaje jsou pro ně spíš jako zábava. Jde o to, aby je to bavilo.

Fotogalerie

„Přichází k nám kluci, kteří mají rádi hokej, ale třeba se k němu nedostanou, protože je náročnější i finančně,“ přiznává Drahota. Hokejbal se u nás hraje sice už přes třicet let, ale jeho obliba se postupně rozrůstá.

„Když jedeme na turnaj, máme kolikrát jen šest dětí a brankáře a u ostatních týmů je třeba 12 dětí, ale zase si alespoň více zahrají,“ přiznává Drahota.

Minipřípravka začíná v pěti letech, starší kategorie je pak pro osmi až desetileté děti. A další jsou přibližně po dvou letech. „Začínat mohou klidně v osmi nebo devíti letech. Ale bereme klidně i starší,“ láká nováčky Drahota.

Dívkám je vstup samozřejmě povolen také, v současnosti tu mají dvě hráčky. Dívky mají i vlastní soutěž, ale hrají i s klukama v týmu. „V extralize je náš tým historicky nejúspěšnější. Já se snažím pracovat právě s dětmi,“ uzavírá Drahota.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy