metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 1 fotografie v galerii
Takto bude vypadat výtah ze stanice Můstek. | foto: Dopravní podnik

Hromadná doprava v Praze má být do roku 2025 zcela bez bariér

  9:31
Koncepce, kterou vypracovala komise rady hlavního města, si vytyčila cíl, aby pražská MHD byla do roku 2025 plně bezbariérová. Plán počítá s výstavbou bezbariérových zastávek, nových výtahů ve stanicích metra i nákupem nízkopodlažních vozů. Materiál musí ještě projednat magistrátní dopravní výbor, rada a zastupitelé. Na úpravy chce město ročně vynaložit 45 milionů korun.

"Hlavním úkolem koncepce je koordinace všech zainteresovaných složek, tedy především dopravního podniku, Technické správy komunikací a městských částí. Na přípravě koncepce se aktivně podíleli i zástupci tělesně postižených, což považuji za velice důležité," uvedl radní Jiří Pařízek (TOP 09).

Bez bariér musí být všechny stanice metra

V metru koncepce navrhuje například výstavbu nových výtahů. V roce 2017 jsou plánovány ve stanicích trasy A Staroměstská či Náměstí Míru. O rok později má být výtah postaven ve stanici Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 pak na Floře a do roku 2025 i ve stanicích Dejvická a Hradčanská. Zda se tak stane, bude ale záležet na finančních možnostech města a situaci dopravního podniku.

Ve všech stanicích metra a na zastávkách tramvají musí být takzvané vodicí linky pro nevidomé a akustické orientační systémy. Nevidomý má u sebe přístroj, který mu ohlásí, jakým směrem je požadovaný výstup z vestibulu nebo která linka přijíždí.

Tři zastávky po sobě jsou pro vozíčkáře nepřístupné

Podle materiálu je nutné obnovovat vozový park nízkopodlažními autobusy a tramvajemi a stavět sjezdy ze zastávek. "Stále jsou místa, kde jsou tři a více zastávek za sebou nepřístupné, tedy bariérové," píše se v koncepci.

Upozorňuje na to, že je třeba koordinovat investice dopravního podniku a Technické správy komunikací, aby se už v budoucnu nestávalo, že zastávka nebo stanice metra je bezbariérová, ale na přilehlé křižovatce sjezd pro vozíčkáře chybí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek