metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Eva Koželuhová | foto: Archiv

Jaká pandemie? Ski-golfistka je teď na greenu ještě častěji

  13:41
Golfistce Evě Koželuhov se medaile začaly doma hromadit až ve chvíli, kdy vyzkoušela moderní sportovní kombinaci ski-golf. Tento sport spočívá nejen v dvoukolovém odpalování míčků do jamek, ale také v obřím slalomu na lyžích. V současnosti je z ní trojnásobná mistryně světa, která si volné chvíle v karanténě krátí profesionálním tréninkem golfu. „Nevím, zda je to současnou situací, ale v odpoledních a večerních hodinách mám v posledních týdnech opravdu nabito,“ říká pro Metro Koželuhová. A podotýká, že nouzový stav hraní golfu pouze omezil, snadno se totiž při něm udržuje bezpečná vzdálenost.

Golfu se naplno věnujete až od dvaceti. Kdy jste vzala hůl do ruky poprvé?
Ke golfu mě v patnácti přivedl táta. V té době jsem však ještě závodně plavala, a tak byl golf pouze doplňkovým sportem. Od dvaceti je pro mě určitým životním stylem a zdrojem obživy. V současné nelehké době, kdy golf patří mezi vybrané sporty, které lze provozovat, je pro mne radostí učit a vidět nadšení, kterou přináší. Golf je prostě jedinečný a rozhodně není sportem jen pro takzvané bohaté lidi, což si mnozí myslí.

Ski-golf není v tuzemsku moc obvyklý. Věděla jste hned na prvních závodech, do čeho přesně jdete?
První ročník jsem si jela spíše vyzkoušet. Kolem mě byly samé závodní lyžařky a já ten obří slalom sjela na nenaostřených slalomových lyžích. Po této zkušenosti jsem si řekla, že se do toho opřu a začnu opět trénovat na lyžích, se kterými jsem skončila ve dvanácti letech. Další rok jsem se vrátila a poprvé vyhrála české mistrovství. Od té doby jsem si tuto kombinaci zamilovala a na dalších deset let se stala mojí neoddělitelnou součástí.

Iva Koželuhová

  • Golf hraje od roku 2004. Její první větší úspěchy přišly s několikrát obhájeným titulem mistryně Golf klubu Plzeň-Dýšina v letech 2010–2014.
  • Mezi profesionální hráče vstoupila v roce 2015. 
  • V disciplíně ski-golf se stala trojnásobnou mistryní světa (2011, 2017, 2018).
  • Od roku 2017 je profi trenérkou golfu.

V současnosti se hodně věnujete tréninku amatérů i profesionálů. Chystáte nějaký turnaj?
Ano. Mám několik nadějných mladých svěřenců, kterým se snažím předávat své zkušenosti. S taťkou doufáme, že budeme na konci srpna moci uspořádat druhý ročník Tipsport Czech Ladies Open, což je ženský golfový turnaj nejvyšší evropské soutěže Ladies European Tour. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale věříme, že se turnaj nakonec uskuteční.

V současné době mají lidé také možnost zahrát si s vámi golf v rámci charitativní akce. Oč přesně jde?
Hrajeme a pomáháme je společný projekt České golfové federace a Asociace golfových hřišť. Zapojit se je jednoduché, pomoci může kdokoli, kdo má oprávnění ke golfové hře. Na webovém portálu  www.hrajemeapomahame.cz je možné si zakoupit balíček, jehož součástí je hra se sportovní, hereckou či jinou významnou osobností. Když přišla možnost se zapojit, nebylo o čem přemýšlet. Jsem člověk, který se od mala snaží pomáhat a bránit druhé. Často přispívám na různé projekty a dobrovolnicím v domově pro seniory.

Co děláte, když zrovna netrénujete?
Miluji hudbu, ráda zpívám a v době karantény jsem si dokonce složila dvě písničky na ukulele. Od února jsem se vrhla i na natáčení podcastu. Nazvala jsem jej Ženy Sobě. Hlavní myšlenkou je představit zajímavé a úspěšné ženy českého sportu trošku jinak, než je lidé znají z médií. To mě baví moc, jelikož sama ráda poznávám nové lidi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek