metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Další 1 fotografie v galerii
Eva Koželuhová | foto: Archiv

Jaká pandemie? Ski-golfistka je teď na greenu ještě častěji

  13:41
Golfistce Evě Koželuhov se medaile začaly doma hromadit až ve chvíli, kdy vyzkoušela moderní sportovní kombinaci ski-golf. Tento sport spočívá nejen v dvoukolovém odpalování míčků do jamek, ale také v obřím slalomu na lyžích. V současnosti je z ní trojnásobná mistryně světa, která si volné chvíle v karanténě krátí profesionálním tréninkem golfu. „Nevím, zda je to současnou situací, ale v odpoledních a večerních hodinách mám v posledních týdnech opravdu nabito,“ říká pro Metro Koželuhová. A podotýká, že nouzový stav hraní golfu pouze omezil, snadno se totiž při něm udržuje bezpečná vzdálenost.

Golfu se naplno věnujete až od dvaceti. Kdy jste vzala hůl do ruky poprvé?
Ke golfu mě v patnácti přivedl táta. V té době jsem však ještě závodně plavala, a tak byl golf pouze doplňkovým sportem. Od dvaceti je pro mě určitým životním stylem a zdrojem obživy. V současné nelehké době, kdy golf patří mezi vybrané sporty, které lze provozovat, je pro mne radostí učit a vidět nadšení, kterou přináší. Golf je prostě jedinečný a rozhodně není sportem jen pro takzvané bohaté lidi, což si mnozí myslí.

Ski-golf není v tuzemsku moc obvyklý. Věděla jste hned na prvních závodech, do čeho přesně jdete?
První ročník jsem si jela spíše vyzkoušet. Kolem mě byly samé závodní lyžařky a já ten obří slalom sjela na nenaostřených slalomových lyžích. Po této zkušenosti jsem si řekla, že se do toho opřu a začnu opět trénovat na lyžích, se kterými jsem skončila ve dvanácti letech. Další rok jsem se vrátila a poprvé vyhrála české mistrovství. Od té doby jsem si tuto kombinaci zamilovala a na dalších deset let se stala mojí neoddělitelnou součástí.

Iva Koželuhová

  • Golf hraje od roku 2004. Její první větší úspěchy přišly s několikrát obhájeným titulem mistryně Golf klubu Plzeň-Dýšina v letech 2010–2014.
  • Mezi profesionální hráče vstoupila v roce 2015. 
  • V disciplíně ski-golf se stala trojnásobnou mistryní světa (2011, 2017, 2018).
  • Od roku 2017 je profi trenérkou golfu.

V současnosti se hodně věnujete tréninku amatérů i profesionálů. Chystáte nějaký turnaj?
Ano. Mám několik nadějných mladých svěřenců, kterým se snažím předávat své zkušenosti. S taťkou doufáme, že budeme na konci srpna moci uspořádat druhý ročník Tipsport Czech Ladies Open, což je ženský golfový turnaj nejvyšší evropské soutěže Ladies European Tour. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale věříme, že se turnaj nakonec uskuteční.

V současné době mají lidé také možnost zahrát si s vámi golf v rámci charitativní akce. Oč přesně jde?
Hrajeme a pomáháme je společný projekt České golfové federace a Asociace golfových hřišť. Zapojit se je jednoduché, pomoci může kdokoli, kdo má oprávnění ke golfové hře. Na webovém portálu  www.hrajemeapomahame.cz je možné si zakoupit balíček, jehož součástí je hra se sportovní, hereckou či jinou významnou osobností. Když přišla možnost se zapojit, nebylo o čem přemýšlet. Jsem člověk, který se od mala snaží pomáhat a bránit druhé. Často přispívám na různé projekty a dobrovolnicím v domově pro seniory.

Co děláte, když zrovna netrénujete?
Miluji hudbu, ráda zpívám a v době karantény jsem si dokonce složila dvě písničky na ukulele. Od února jsem se vrhla i na natáčení podcastu. Nazvala jsem jej Ženy Sobě. Hlavní myšlenkou je představit zajímavé a úspěšné ženy českého sportu trošku jinak, než je lidé znají z médií. To mě baví moc, jelikož sama ráda poznávám nové lidi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy