metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
David Gaydečka | foto: ARCHIV

Jsem pro měření stejným metrem, říká producent festivalu Metronome Prague Warm Up

  12:59
David Gaydečka má s pořádáním kulturních akcí bohaté zkušenosti. Covid-19 a s ním spojené restrikce za poslední rok a půl ale zaskočily i jeho. Od pátku do neděle se však i pod jeho vedením uskuteční festival Metronome Prague Warm Up. Nejen o jeho lákadlech Gaydečka hovořil.

S jakými obavami či úlevou sledujete poslední čísla ohledně covidu a nařízení vlády pro kulturní akce? Nebo jste už za ten rok a půl zvyklý, že se může cokoliv změnit velmi rychle?
Velká úleva trvá již od června, kdy aktuální počet hospitalizovaných na JIP od té doby nepřekročil deset lidí. Úlevou je slyšet z úst vlády slova jako například „neomezená kapacita“. Neustále se měnící nařízení vlády jsme se naučili brát s rezervou a sledujeme je až poslední týden před akcí. Chováme se jako pořadatelé samozřejmě co nejodpovědněji.

Jak složité bylo a možná ještě bude vzhledem ke koronavirové situaci uspořádat festival i se zahraničními hosty?
Pořádat festival nebylo jednoduché ani před koronavirem, ale máte pravdu, že nyní je situace trochu složitější. Obdivujeme se kapele Morcheeba z Velké Británie, které se přes rozdílnost opatření v různých zemích, podařilo uspořádat malou mezinárodní šňůru. A jsme moc rádi, že její koncert můžeme publiku v Praze také nabídnout.

Co budou muset návštěvníci splnit, aby mohli přijít?
Vláda si přeje, abychom ověřovali jejich bezinfekčnost, takže vedle platné vstupenky mají mít buď potvrzení o druhém očkování, nebo aspoň tři dny starý antigenní test. Nemají-li ani jedno, mohou se otestovat přímo na Výstavišti před vstupem. Já si hlavně přeji, aby přišli v dobré náladě a přišli si Metronome Prague Warm Up pořádně užít.

Festivalové léto proběhlo bez problémů, cítíte naději, že by se situace mohla už vyvíjet dobře a třeba na podzim budou moct být i plné kluby uvnitř?
Letošní léto proběhlo o něco lépe než loňské. Přibylo akcí, které si organizovaly některé kapely i samy, odehrálo se úspěšně spoustu festivalů středního rozsahu. Na čísla, která sdílí ministerstvo zdravotnictví, to žádný vliv nemělo, tak doufejme, že se to takto pozitivně bude vyvíjet i nadále. Já jsem od začátku pandemie příznivec měření rovným metrem. Tím myslím, že pokud se smí jezdit ve veřejné dopravě, nakupovat v obchodech, chodit do práce, tak nevidím důvod, proč by se lidi nemohli vzdělávat a chodit za kulturou. Život není jen o práci a nakupování.

Bude Warm Up i pro vás test, jak by mohl vypadat velký Metronome za rok?
Warm Up bude především oslava a přiblížení se normálnímu fungování – jako před pandemií. Rozsahem to bude komornější akce a předtím, než se vrátí velké festivaly, asi i unikátní zážitek. Myslím, že budeme vzpomínat na koncert Morcheeby na Křižíkově fontáně i na poctivě chystanou poctu Ivanu Královi.

Jak bude pocta vypadat?
Představte si jednu kapelu, kterou dal dohromady Honza Ponocný, který je dvorní bandleader Králových kapel z časů, kdy se vracel do Česka a koncertoval tady pro tuzemské publikum. Ta bude představovat jednoho výjimečného hosta po druhém a každý ze zpěváků či zpěvaček si vystřihne jeden song, který buď Ivan napsal, nebo pomáhal produkovat ve studiu v rámci celého alba. Vystoupí celá řada hvězd tuzemské hudební scény. Jiří Suchý, Albert Černý z Lake Malawi, Ivan Hlas, Petr Fiala z Mňágy a Žďorp, Debbi, Tonya Graves, Janek Ledecký, Lenny, Aneta Langerová, Lenka Dusilová či Meky Žbirka. Afterparty bude mít na starosti jeden z nejlepších kamarádů Ivana Ivo Pospíšil, který vystoupí jako TeaJay Ivo. Je to neuvěřitelný seznam Ivanových přátel. Všichni společně tuto poctu a tak trochu i rozloučení Ivanovi dlužíme.

Na jaká jména byste ještě diváky nalákal kromě hlavních hvězd?
Zkuste si pustit The Curly Simons, Annu Vaverkovou, AnnaBelle. Možná jste o nich teprve slyšeli poprvé, ale jejich koncerty budou patřit mezi ty top letos. Zároveň, kdo si chce užít elektronickou muziku, tomu doporučuji pátek, kdy přijedou němečtí DJs Hosh a Bec. Nejvíc festivalový den se dvěma scénami bude sobota s Morcheebou. A v neděli to zakončíme zmíněnou poctou Ivanu Královi. Co je také důležité – hlavní scéna na Křižíkově fontáně je zpoplatněna, ceny vstupenek jsme nechali co nejvstřícnější a lístky jsou k dostání v síti Goout.net. Druhá scéna bude v parku na Výstavišti přístupná zdarma, takže všechny zvu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek