metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Nový developerský projekt společnosti Trigema s názvem Fragment, který bude stát v Karlíně. | foto: Monolot/Trigema

Kanceláře už neletí, investoři vsázejí na nájemní bydlení

  5:36
Posedlost Čechů po bydlení ve vlastním se zmírňuje. Vsázejí na to nyní byznysmeni s realitami.

Developeři se na dobu neurčitou loučí se zahraničními zájemci o koupi bytu. Umrtvený pohyb v Evropě stojí za skutečností, že cizinci loni kupovali byty na bydlení či jako investici podstatně méně než v předešlých sezonách. Hledají proto nové možnosti. Například výstavbu nájemního bydlení pro české klienty.

„Procento zahraničních zájemců o nákup bytů se teď pohybuje maximálně do pěti procent,“ přiznává Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group. Developerská společnost se ale soustřeďuje výhradně na výstavbu vlastnického bydlení. Central Group se sice do výstavby bytů, které by sám pronajímal nebo je stavěl pro investora, nehrne, ale ani ji neignoruje. „Situaci ale samozřejmě analyzujeme, ze zkušenosti ale víme, že pokud si výstavbu celého projektu zadá fond, obvykle tlačí developera do příliš diskontních cen,“ říká Kunovský.

Jiní velcí hráči na českém trhu s bydlením však mají opačný názor. I proto, že už je v současnosti oslovují nejrůznější investiční a realitní fondy. Ty totiž sondují nákupy celých objektů, které by následně nerozprodaly, ale pronajímaly. Nebo se někteří developeři pouštějí do vlastních projektů na pronájem.

Ostatně to potvrzuje Marcel Soural, majitel skupiny Trigema. „My už jeden takový projekt stavíme v pražském Karlíně, bude tam 140 bytů, které se budou pronajímat,“ říká Soural. Připravuje se i výstavba obytného souboru Zlatý lihovar na Zlíchově u Vltavy, tady chce developer Soural alespoň část bytů vyčlenit pro nájemní bydlení.

Malé byty a ekobydlení

  • Zájemci o vlastnické bydlení či investoři do pronajímatelných bytů vyžadují spíše menší plochy.
  • Více než polovinu všech nových bytů prodaných v roce 2020 tvořily ty s dispozicí 2+kk, následovaly byty 1+kk.
  • Zvyšuje se také zájem klientů o energeticky co nejúspornější bydlení.

Švédské zkušenosti z výstavby pronajímaných bytů chce v Česku více uplatňovat společnost Skanska. „Tam je to rozvinuté, my nyní analyzujeme podmínky, u nájemních objektů se například liší daňové povinnosti. V úvahu nyní přichází hledání velkého investičního fondu, který by do podobného projektu šel,“ vysvětluje Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality. Jeho společnost nyní uvažuje, že by část bytů v plánovaném objektu v Holešovicích na pronajímání vyčlenila.

Jak developeři konstatují, ze zájmem velkých investorů o nájemní objekty je i stagnace kancelářských projektů. Jednak jich je v nabídce hodně a jednak, i v souvislosti se systémem práce v režimu home office, řada velkých uživatelů kancelářských objektů uvažuje spíše o redukci pronajímané plochy.

Vedle investičních fondů by mohly nájemní bydlení na úkor vlastnického rozhýbat třeba i penzijní fondy. Uvažují o tom? Zatím je brzdí přísná pravidla v penzijní branži. „Do nájemního bydlení investovat prostřednictvím účastnických fondů doplňkového penzijního spoření není možné,“ uvádí za ČSOB Penzijní společnost mluvčí Patrik Madle. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy