metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Větší foto
Nový developerský projekt společnosti Trigema s názvem Fragment, který bude stát v Karlíně. | foto: Monolot/Trigema

Kanceláře už neletí, investoři vsázejí na nájemní bydlení

  5:36
Posedlost Čechů po bydlení ve vlastním se zmírňuje. Vsázejí na to nyní byznysmeni s realitami.

Developeři se na dobu neurčitou loučí se zahraničními zájemci o koupi bytu. Umrtvený pohyb v Evropě stojí za skutečností, že cizinci loni kupovali byty na bydlení či jako investici podstatně méně než v předešlých sezonách. Hledají proto nové možnosti. Například výstavbu nájemního bydlení pro české klienty.

„Procento zahraničních zájemců o nákup bytů se teď pohybuje maximálně do pěti procent,“ přiznává Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group. Developerská společnost se ale soustřeďuje výhradně na výstavbu vlastnického bydlení. Central Group se sice do výstavby bytů, které by sám pronajímal nebo je stavěl pro investora, nehrne, ale ani ji neignoruje. „Situaci ale samozřejmě analyzujeme, ze zkušenosti ale víme, že pokud si výstavbu celého projektu zadá fond, obvykle tlačí developera do příliš diskontních cen,“ říká Kunovský.

Jiní velcí hráči na českém trhu s bydlením však mají opačný názor. I proto, že už je v současnosti oslovují nejrůznější investiční a realitní fondy. Ty totiž sondují nákupy celých objektů, které by následně nerozprodaly, ale pronajímaly. Nebo se někteří developeři pouštějí do vlastních projektů na pronájem.

Ostatně to potvrzuje Marcel Soural, majitel skupiny Trigema. „My už jeden takový projekt stavíme v pražském Karlíně, bude tam 140 bytů, které se budou pronajímat,“ říká Soural. Připravuje se i výstavba obytného souboru Zlatý lihovar na Zlíchově u Vltavy, tady chce developer Soural alespoň část bytů vyčlenit pro nájemní bydlení.

Malé byty a ekobydlení

  • Zájemci o vlastnické bydlení či investoři do pronajímatelných bytů vyžadují spíše menší plochy.
  • Více než polovinu všech nových bytů prodaných v roce 2020 tvořily ty s dispozicí 2+kk, následovaly byty 1+kk.
  • Zvyšuje se také zájem klientů o energeticky co nejúspornější bydlení.

Švédské zkušenosti z výstavby pronajímaných bytů chce v Česku více uplatňovat společnost Skanska. „Tam je to rozvinuté, my nyní analyzujeme podmínky, u nájemních objektů se například liší daňové povinnosti. V úvahu nyní přichází hledání velkého investičního fondu, který by do podobného projektu šel,“ vysvětluje Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Reality. Jeho společnost nyní uvažuje, že by část bytů v plánovaném objektu v Holešovicích na pronajímání vyčlenila.

Jak developeři konstatují, ze zájmem velkých investorů o nájemní objekty je i stagnace kancelářských projektů. Jednak jich je v nabídce hodně a jednak, i v souvislosti se systémem práce v režimu home office, řada velkých uživatelů kancelářských objektů uvažuje spíše o redukci pronajímané plochy.

Vedle investičních fondů by mohly nájemní bydlení na úkor vlastnického rozhýbat třeba i penzijní fondy. Uvažují o tom? Zatím je brzdí přísná pravidla v penzijní branži. „Do nájemního bydlení investovat prostřednictvím účastnických fondů doplňkového penzijního spoření není možné,“ uvádí za ČSOB Penzijní společnost mluvčí Patrik Madle. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek