metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 4 fotografie v galerii
Netradiční výhled na Pražský hrad a metropoli pod ním. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Kde se bere signál pro Prahu? Třeba ze střechy školy nad náměstím Míru

  6:00
Deník Metro vystoupal na střechu pražské školy, aby si prohlédl 5G vysílače. Při blackoutu vysílají data vesele dál.

„Vidíte ty tři krabičky? Tak ta nejmenší z nich vysílá do světa 5G.“ Touhle větou nás uvedl do obrazu technologický ředitel operátora O2 Jan Hruška. Stalo se tak poté, co jsme společně vystoupali na střechu pětipatrové budovy Základní školy pro zrakově postižené na náměstí Míru v Praze. Důvod, proč jsme se sem vydali, je nasnadě. Operátor, společně se svým technologickým partnerem – společností CETIN – v těchto měsících provádějí dosud nejrozsáhlejší obměnu rádiové technologie a modernizaci své mobilní sítě. Chtějí se tedy pochlubit. No a my z deníku Metro jednoduše neumíme odolat krásnému výhledu, kam se kromě školníka a techniků dostanou pravidelně už jen holubi.

„Půjde-li vše podle plánu, rádi bychom kompletní 5G pokrytí celé republiky nabídli našim zákazníkům do konce roku 2024. Od loňského května se nám už podařilo kompletně obměnit více než 1500 vysílačů, což je hodně. V Praze jsou od sebe vzdáleny klidně jen 250 metrů. Tady je síť nejhustší,“ popisuje Hruška a ukazuje na vícepásmové takzvané dipólové antény.

Náměstí Míru v Praze je odtud z výšky jako na dlani.

Samotná výměna vysílacích zařízení je náročný proces a předchází mu složité plánování a koordinace mnoha profesí včetně logistiky a řízení skladových zásob. „Na jednom vysílači stráví čtyři technici přibližně čtyři až pět dní. Jejich úkolem je navézt na základnovou stanici, třeba na panelovém domě, ale i komíně nebo věži kostela, veškeré technologie. Nepotřebné zařízení se odmontuje, část starých se ponechá jako záložní. A pokud se komponenty podaří správně zapojit a vše funguje, jak má, záložní zařízení se demontuje a odváží,“ vysvětluje Hruška.

Jan Hruška, šéf technologické divize operátora O2

Dle statistik operátora má 5G telefon a tarif, který datování na nejrychlejší síti umožňuje, na čtvrt milionu zákazníků. Podle Hrušky není bez zajímavosti, jakým způsobem se chovají antény, když dojde na výpadek proudu.

Toto už jsou nové vysílače, jde o tzv. multibandové antény.

„Při blackoutu jede zhruba čtvrtina z nich dál, a to na záložní baterie. Po určité době se připojí i agregáty. K úplnému výpadku signálu tak nikdy nesmí dojít. To už dřív zákazníkům odejdou baterky v telefonech,“ uzavírá s úsměvem Hruška.

O2 jako jediný operátor

  • Není „pětgéčko“ jako „pětgéčko“. Mobilní datová síť od O2 využívá celou řadu frekvencí, zásadní pro 5G je takzvaný C-band. Konkurenční operátoři pracují odlišně. Ti mají ve svých sítích pro 5G sítě zatím vyhrazené 20MHz pásmo, což částečně omezuje reálně dosahované rychlosti.
  • O2 jako jediný operátor v tuzemsku používá pro 5G samostatnou frekvenci 3,7 GHz, což mu umožňuje nabídnout vyšší rychlosti než v pásmech 1800 a 2100 MHz, které primárně využívá konkurence.
  • Celé Česko plánuje O2 pokrýt v roce 2024. Konkurenční Vodafone hlásil na konci minulého roku pokrytí okolo šedesáti procent populace a T-Mobile zhruba dvacet pět procent.
  • Samostatnou kapitolou je využívání 5G v zahraničí. „Na zprovoznění 5G roamingu jsme začali pracovat v loňském roce. Postupně připojujeme do naší sítě okolo 10 zahraničních operátorů měsíčně. Aktuálně je dostupný ve více než 40 zemích světa,“ říká Jan Hruška z O2.
  • Modernizovaná 5G síť je aktuálně dostupná v celé Praze a ve vybraných městech a okresech na východní Moravě. V oblastech, ve kterých už je síť obměněna, trvale žije pře dva a půl milionu lidí. Jedna stanice může teoreticky obsloužit i milion zákazníků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek