metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Krystalická droga (ilustrační foto) | foto: SXC

Kokain za miliardu. Tolik se ho našlo v banánech v supermarketu na Zbraslavi

  10:41,  aktualizováno  11:17
V zásilce banánů supermarketu Lidl na Zbraslavi, v níž se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. „Její hodnota by po naředění pro zákazníky stála až miliardu korun,“ řekla dnes mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Policisté ani celníci v Česku nezadrželi nikdy takové množství kokainu, jako ho podle mluvčí protidrogové centrály Barbory Kudláčkové bylo mezi banány na Zbraslavi.

Neobvyklý nález nechtěl komentovat ani Lidl. „K případu se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla mluvčí řetězce Jitka Vrbová.

V dalších krabicích droga nebyla

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili.

Server tn.cz však ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden ze stejné zásilky se podle Kudláčkové další drogy nenašly.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v české historii. Přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší.

Kokain v Česku

Výběr odhalení velkého množství kokainu za posledních 20 let.

  • 14. června 1995 - Přes 12 kilogramů kokainu za zhruba 15 milionů korun ukrytých v příručním zavazadle jednatřicetiletého občana Venezuely odhalili celníci na ruzyňském letišti v Praze.
  • Jaro 1997 - Skončila čtyřletá policejní akce Rafael, při níž policie zatkla gang, který organizoval dovoz a distribuci kokainu z Jižní Ameriky. Zatčeno bylo 11 lidí v cizině a šest v ČR a zajištěno 15 kilogramů kokainu a 31 kilogramů hašiše.
  • 12. října 1997 - Policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů kokainu za zhruba 120 milionů korun (později uváděno až 350 milionů korun) v nákladním voze s kolumbijskou kávou. Za organizování obchodu byl odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu.
  • 19. listopadu 1998 - Zatčením šéfa kokainového gangu, dvou členů jeho vedení a zadržením zhruba 36 kg kokainu za až čtvrt miliardy korun skončila po čtyřech měsících policejní operace "Vamp". Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu.
  • 20. března 1999 - Policie v rámci šestiměsíční operace Vigo zajistila ve skladu firmy Tilia v Malém Borku na Mělnicku 117 kg kokainu ukrytého v zásilce sušeného ovoce. Hodnotu drogy na nelegálním trhu policie odhadla na zhruba půl miliardy korun.
  • 25. února 2013 - Celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze zásilku 31 kilogramů kokainu. Drogu pašovali tři Nizozemci, kteří s drogou odhadem za 60 milionů korun přicestovali z Dominikánské republiky.
  • 3. dubna 2015 - Policie potvrdila, že se v zásilce banánů dovezené do České republiky ve středu našlo přes 100 kilogramů kokainu za zhruba miliardu korun. Droga byla objevena náhodou v supermarketu v Praze - Zbraslavi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek