metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.
Koloblog
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

KOLOBLOG: Neberte mi můj prostor u semaforů

  16:26
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát zhodnotí výhody vyhrazeného místa pro kola, které najdete na některých křižovatkách.

„Zelený“ pražský radní Petr Štěpánek kdysi prosadil do silničních pravidel, že cyklista smí na semaforech, pokud vozy stojí, předjíždět zprava a zařadit se na čelo pelotonu. Tedy, pokud je tam vpředu namalované vyhrazené místo pro cyklisty.

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že tam ty malovánky jsou. Pak jsem si zvykal na pocit, že za mnou stojí možná i nervózní majitelé vůdčích listů, kteří spěchají k cíli, a že mě mohou převálcovat. Ale teď už to beru jako samozřejmost a rád přednostní volbu využívám. Zjistil jsem, že to má své opodstatnění.

Jednak se, když padne zelená, nemotám v úzkých pruzích mezi rozjíždějícími automobily. A také obvykle stíhám odlepit se z místa dříve než za mnou první stojící auto. Ta moderní mají systém start/stop a než jim motor naskočí, jsem už deset a více metrů za semafory.

Předřazení cyklistů před auta na světlech má svou logiku. Bezpečnostní. Řidiči mají cyklistu (cyklisty) na očích, mohou snadněji vyhodnotit situaci, jak je budou předjíždět a objíždět. Pořád je totiž lepší mít ty „nepříjemné“ kolaře na očích, než mezi sebou.

Podle čeho ale bezpečně poznáte řidiče, který na silnici respektuje jen sebe, to je právě ten před semaforem vymezený kousek vozovky se symbolem jízdního kola. Němec, Rakušan či jiný cizinec si téměř nikdy nedovolí na tuhle plochu najet, i když tam žádný bicykl nestojí. Počítá automaticky s tím, že je to cyklistické hájenství, že během čekání na zelené světlo přece jen ještě nějaký kolař dorazit může.

Jo, český pán silnic, to je jiné žrádlo. Těch, kteří se na vyhrazenou plochu nacpou i se svou železnou obludou, je dost a dost. Upozornit ho, že to je místo pro cyklisty, znamená většinou vyslechnout si nějakou slovní reakci. Slova jako „ty debile“, nebo „aby ses nepos…l“ bývají z těch jemnějších. Ti vybranější vás sice nechají při zeleném semaforu poodjet, ale buď vás objedou ve vzdálenosti pár centimetrů, nebo přibrzdí a pokropí chemickou tekutinou ze stěračů.

Tak snad bude lépe.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Elektronické sportování. Hraní je o psychice a o soustředění“

vydáno 22. října 2021  7:47

Organizace Entropiq patří v Česku mezi špičku v esportu. Jeden z jejích zahraničních týmů postoupil na turnaj PGL Major Stockholm ve hře Counter-Strike:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy