metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
Koloblog
Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

KOLOBLOG: Neberte mi můj prostor u semaforů

  16:26
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát zhodnotí výhody vyhrazeného místa pro kola, které najdete na některých křižovatkách.

„Zelený“ pražský radní Petr Štěpánek kdysi prosadil do silničních pravidel, že cyklista smí na semaforech, pokud vozy stojí, předjíždět zprava a zařadit se na čelo pelotonu. Tedy, pokud je tam vpředu namalované vyhrazené místo pro cyklisty.

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že tam ty malovánky jsou. Pak jsem si zvykal na pocit, že za mnou stojí možná i nervózní majitelé vůdčích listů, kteří spěchají k cíli, a že mě mohou převálcovat. Ale teď už to beru jako samozřejmost a rád přednostní volbu využívám. Zjistil jsem, že to má své opodstatnění.

Jednak se, když padne zelená, nemotám v úzkých pruzích mezi rozjíždějícími automobily. A také obvykle stíhám odlepit se z místa dříve než za mnou první stojící auto. Ta moderní mají systém start/stop a než jim motor naskočí, jsem už deset a více metrů za semafory.

Předřazení cyklistů před auta na světlech má svou logiku. Bezpečnostní. Řidiči mají cyklistu (cyklisty) na očích, mohou snadněji vyhodnotit situaci, jak je budou předjíždět a objíždět. Pořád je totiž lepší mít ty „nepříjemné“ kolaře na očích, než mezi sebou.

Podle čeho ale bezpečně poznáte řidiče, který na silnici respektuje jen sebe, to je právě ten před semaforem vymezený kousek vozovky se symbolem jízdního kola. Němec, Rakušan či jiný cizinec si téměř nikdy nedovolí na tuhle plochu najet, i když tam žádný bicykl nestojí. Počítá automaticky s tím, že je to cyklistické hájenství, že během čekání na zelené světlo přece jen ještě nějaký kolař dorazit může.

Jo, český pán silnic, to je jiné žrádlo. Těch, kteří se na vyhrazenou plochu nacpou i se svou železnou obludou, je dost a dost. Upozornit ho, že to je místo pro cyklisty, znamená většinou vyslechnout si nějakou slovní reakci. Slova jako „ty debile“, nebo „aby ses nepos…l“ bývají z těch jemnějších. Ti vybranější vás sice nechají při zeleném semaforu poodjet, ale buď vás objedou ve vzdálenosti pár centimetrů, nebo přibrzdí a pokropí chemickou tekutinou ze stěračů.

Tak snad bude lépe.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek