metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Úterý 6. června 2023. Svátek má Norbert
Fotovoltaika. | foto: Metro.cz

Komíny nebo fotovoltaika. Letos se vyplatí předělat pojistku

  12:41
Inflace ovlivňuje i hodnotu majetku. Vyplatí se prostudovat stávající smlouvy týkající se škodních událostí.

Bude letošní zimu víc hořet? Obávají se toho nejen hasiči, ale i pojišťovny. Podle některých zjištění se totiž kvůli vysokým cenám zemního plynu a elektřiny vrátí k vytápění, a to hlavně dřevem, asi sto tisíc domácností. Svědčí o tom nejen zvýšená poptávka po palivovém dříví, ale i vyprodané obchody s kamny a kotly na dřevo.

A co komíny? Kominíci zvedají varovný prst
Počet požárů v roce 2021 byl druhým nejvyšším za několik posledních let. Podepsal se pod tím covid, lidé trávili víc času doma, ale také na chatách a chalupách a leckdo zapomněl na důkladnou revizi topného systému. „Lidé topili i ve vysloužilých spotřebičích na pevná paliva, začali používat i dlouho neprovozované komíny,“ konstatuje Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Současně varuje před situací, že požárů tohoto druhu možná přibude. „Vinou mezinárodní energetické situace se nepříznivý stav bude zhoršovat. Lidé budou stále častěji topit čerstvým, tedy mokrým, dřevem, budou spalovat i různé domácí odpadky,“ varuje prezident kominíků. Požárů vzniklých od komínů prý ubývat nebude.

Čtvrtina klientů inflaci ignoruje a riskuje
Pojišťovny počítají s montáží fotovoltaiky a jejím zahrnutím do pojistných smluv už delší dobu. Jen letos se zájem o doplnění a navýšení pojistných smluv zvyšuje. Jak kvůli energetickému zhodnocení stavby, tak kvůli inflaci.

„Postupně rostou horní hranice plnění i pojistné,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. Pojišťovna nečeká jen na oslovení ze strany klientů, aktivně oslovuje stávající zákazníky. „Pojistné částky už nemusejí dávno odpovídat realitě, proto navrhujeme změny zohledňující situaci,“ vysvětluje Káňa. Většina klientů pojistné částky upraví podle doporučení. „Evidujeme stále asi pětadvacet procent těch, kteří riskují a částky ponechávají beze změny,“ popisuje stav mluvčí Kooperativy.

Fotovoltaika zhodnotí stavbu až o miliony
Úpravy smluv se týkají také nových energetických zařízení. „Zájem o pojistky fotovoltaických zařízení samozřejmě nabízíme a momentální je zájem o ně přímo úměrný kontextu doby,“ přidává nejnovější poznatky pojišťovny Slavia její mluvčí Václav Bálek.

„Pokud jsou prvky snižující energetickou náročnost namontovány dodatečně a nejsou součástí novostavby, musí být jejich hodnota zohledněna v pojistné částce celé stavby,“ vysvětluje Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. Společnost si nějakou speciální evidenci o tom, zda se smlouvy upravují právě kvůli fotovoltaice nebo tepelným čerpadlům, nevede.

Existenci nových energetických řízení nemusí klient do smlouvy zapisovat. „Není nutné uvádět instalaci čerpadla nebo panelů, jen je nutné jejich hodnotu adekvátně zahrnout,“ říká Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA.

S ohledem na výkon a rozsah nových energetických zařízení se hodnota nemovitosti může zvýšit až o miliony korun. Pro menší rodinné domy se tepelné čerpadlo i s fotovoltaikou dá pořídit za půl milionu, na techniku a instalaci lze získat státní dotací až polovinu částky.

Pro menší firmy nebo živnostníky i s provozovnou to ale mohou být i násobky. „Pojistnou ochranu lze rozšířit na takzvaný all risk, to znamená proti všem hrozbám, s výjimkou výluk, které ale jsou uvedené ve smlouvě,“ upřesňuje okolnosti pojistných událostí Káňa z Kooperativy. Určitou „pojistkou“ na zapomnětlivost je smluvní ujednání o valorizaci (indexaci pojistné částky). Ta bere v úvahu průběžné změny cen stavebních prací i materiálů a také podle indexu spotřebitelských cen pro domácnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek