První z obviněných, který se v úterý k činu přiznal, je Erik Kowolowski. Nejpozději v roce 2021 se rozhodl, že se pokusí k městskému bytu dostat nekalým způsobem.
Na tomto postupu se podle soudu domluvil s tehdejším jednatelem realitní kanceláře a dnes stíhaným Zdeňkem Červinkou a šéfem bytové komise v městské části Brno-střed Otakarem Bradáčem, jehož policie rovněž stíhá. Ti mu za 300 tisíc korun slíbili umést cestičku. Třetinu peněz si nechal Červinka, větší suma putovala k Bradáčovi, zaznělo dnes u soudu.
Jak se přidělovaly byty v Brně. Chcete lukrativní adresu? Pošlete hezký dopis |
„Erik Kowolowski uvedl nepravdivé údaje o úrazu páteře své dcery, která měla být částečně imobilní, dále nepravdivou informaci, že se stará o tříletou neteř, a rovněž nepravdivé údaje o těhotenství přítelkyně či bydlení u rodičů,“ popsala soudkyně Soňa Nováčková.
Bradáč se pak podle ní za Kowolowského přimlouval, aby jeho žádost byla co nejrychleji předána z bytového odboru na jeho komisi. „Nesrovnalosti“, kvůli nimž měl být ze seznamu žadatelů vyřazen, se měly vyřešit později, a to pouze přes e-mail. Podklady totiž netvořil sám Kowolowski, ale asistentka Červinky, proto bylo například na podkladech nečitelné příjmení.
Skok z 18. místa na první
V pořadníku byl Kowolowski s třinácti body až na osmnáctém místě spolu s dalšími více než dvaceti zájemci.
„Ale na základě rozpravy pan předseda Bradáč upozornil na životní situaci tohoto žadatele popsanou v dopise, členové komise mu pak přidělili své preferenční půlbody a hned byl první,“ přiblížila už v roce 2022 přeskakování v pořadníku opoziční zastupitelka Monika Lukášová Spilková (Piráti), která jako tehdejší předsedkyně kontrolního výboru praxi přidělování bytů kritizovala.
Brněnská kauza přidělování bytů se přímo dotýká politiků ODS i ANO |
Neoprávněnou a trestnou cestu za lepším bydlením si navíc Kowolowski nenechal pro sebe, ale pochlubil se jí sestře své přítelkyně Markétě Ilčákové. Ta byla druhou obviněnou, jejíž dohodu soud v úterý schvaloval. I její podklady a žádost se dostaly k Červinkovi s Bradáčem a opět do hry vstoupila i Červinkova asistentka, která přibarvovala realitu, aby se Ilčáková (dnes samoživitelka s šestiletou dcerou) k bytu dostala co nejdřív.
„Pomocí zavádějících argumentů následně (Bradáč pozn. red.) přesvědčil členy bytové komise, že jsou důvody zvláštního zřetele, aby doporučili uzavření smlouvy s touto žadatelkou,“ uvedla soudkyně.
Podle soudu Bradáč věděl, že když se to povede, čeká na něj od Ilčákové 200 tisíc korun, na Červinku tentokrát 50 tisíc. „Uvedeným jednáním poskytla úplatek a došlo k neoprávněnému zvýhodnění žadatele, čímž byl poškozen veřejný zájem,“ prohlásila soudkyně. Navíc podle ní oba obvinění mohli vidět možnost snadné privatizace bytu za výhodnější cenu, než za jakou se tehdy dal v Brně pořídit.
Hlavní obvinění na soud čekají
Zatímco Ilčáková dostala patnáctiměsíční podmínku a peněžitý trest 40 tisíc korun, Kowolowski obdržel kvůli napomáhání o tři měsíce přísnější trest a pokutu 50 tisíc. Vzhledem k tomu, že se jednalo o schvalování dohod o vině a trestu, jsou tresty pravomocné.
Kauzu s byty v Brně rozkryl policejní agent, koalici ODS a ANO to neohrozí |
Bradáč a Červinka, kteří byli po policejním zásahu v říjnu 2022 nějaký čas ve vazbě, jsou společně s dalšími pěti lidmi stále stíhaní. Kdy stanou u soudu, zatím podle státní zástupkyně Petry Lastovecké není jasné. Výpovědi dvojice odsouzených podle ní podrobně popisují i jejich trestnou činnost při přidělování bytů.
Stejně tak podle státní zástupkyně existuje víc lidí, kteří upláceli, aby se k městskému bytu dostali výhodněji. Čeká, že více z nich bude chtít rovněž uzavřít dohodu o vině a trestu.
Městská část Brno-střed kvůli pochybnostem rozvázala šest nájemních smluv. Ve třech případech dala výpověď, u dalších tří zájemců, kteří byli vybráni, nájemní smlouva nakonec uzavřena nebyla. To byl i případ Kowolowského, kde těsně před podpisem „cukl“ starosta Vojtěch Mencl (ODS).