metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. | foto: DPP

Křístek končí v dopravním podniku okamžitě. Bylo to předem připravené, tvrdí

26. září 2013  10:20,  aktualizováno  17:31 ČTK
Milan Křístek po neshodách s vedením Prahy skončí ve funkci ředitele pražského dopravního podniku. Dozorčí rada dnes přijala Křístkovu rezignaci a odvolala ho z představenstva společnosti, zároveň představenstvu doporučila Křístkovo odvolání z funkce ředitele. Nahradit by ho měl nynější šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který byl místo Křístka zvolen členem představenstva. Praha tak nevypíše otevřené výběrové řízení. Podle Křístka bylo jeho odvolání předem připravené.

"Dozorčí rada celou situaci posuzovala, podrobně projednala současný stav a následně přijala usnesení s tím, že odvolává k 26. září letošního roku Milana Křístka z funkce člena představenstva a volí ke dni 27. září do funkce člena představenstva Jaroslava Ďuriše," řekl předseda dozorčí rady Jiří Pařízek.

Odvolání prý bylo připravené

Střídání stráží

  • V posledních zhruba dvou turbulentních letech se ve vedení podniku, do kterého jde z rozpočtu Prahy ročně přes deset miliard, vystřídalo několik šéfů.
  • Bývalý manažer společnosti T-Mobile Křístek se funkce ujal loni na začátku listopadu.
  • O Ďurišovi se v posledních dnech spekulovalo jako o možném Křístkově nástupci.

Dozorčí rada zároveň uložila místopředsedkyni představenstva a finanční ředitelce DPP Magdaleně Češkové svolat představenstvo, aby zvolilo nového předsedu, a zároveň rada doporučila, aby jím byl Ďuriš. "Dále doporučuje představenstvu odvolat Milana Křístka z funkce generálního ředitele a pověřit nově zvoleného předsedu představenstva řízením společnosti," uvedl Pařízek.

Křístek, který ve středu nabídl svou rezignaci k 30. listopadu, rozhodnutí dozorčí rady akceptoval a z vedení společnosti okamžitě odejde. Podle něj se dnes ukázalo, že měla Praha "řešení předem připravené". "Osobně doufám, že tento krok povede ke skutečnému a bezodkladnému řešení finanční koncepce a stabilizaci dopravního podniku, který je v rukou vlastníka - tedy politiků hlavního města Prahy," uvedl Křístek. Doufá v dokončení auditu, který poukázal na nesrovnalosti při dostavbě metra A. Nástupci prý také přenechává maximálně možnou vyjednávací pozici pro úpravu smluv s dodavatelem nových tramvají.

Podle primátora si Křístek o odvolání sám řekl

Chtěl to, má to. "Generální ředitel dopravního podniku, který nabídne svou rezignaci dopisem, tak si v podstatě říká o to, aby místo něj přišel někdo pokud možno hned," komentoval dnešní rozhodnutí dozorčí rady dopravního podniku primátor Tomáš Hudeček. Podnik teď povede Jaroslav Ďuriš. Byl totiž další v pořadníku.

Pokud je vedením podniku pověřen pan Ďuriš, počítáte s vypsáním výběrového řízení na jeho ředitele?
V minulosti už jedno výběrové řízení proběhlo a definovalo úzký okruh uchazečù, kteří byli vybráni a následně bylo vytvořeno pořadí. V tuto chvílí není třeba dělat výběrové řízení a postupujeme podle toho pořadí. Další v pořadí je tedy pan inženýr Ďuriš.

Jaké jsou úkoly pro nového šéfa?
Úkol číslo jedna je vyřešit dlouhodobé problémy s extrémně nevýhodnou zakázkou na dodávku tramvají a následně řešit i finanční situaci dopravního podniku tak, aby každým rokem nenarůstala jeho spotřeba.

Jakou mu na to dáváte lhůtu?
Nemyslím si, že v tuto chvíli, kdy dozorčí rada schválila toto rozhodnutí, je možné hovořit o nějaké lhůtě.

Byl pan Křístek hodně nasupený, že místo listopadu končí hned?
Popravdě, to je otázka na pana Křístka a neumím se vyjádřit k tomu, jestli jím navržený termín konec listopadu je pro něho brzký, nebo pozdní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy