metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. | foto: DPP

Křístek končí v dopravním podniku okamžitě. Bylo to předem připravené, tvrdí

26. září 2013  10:20,  aktualizováno  17:31 ČTK
Milan Křístek po neshodách s vedením Prahy skončí ve funkci ředitele pražského dopravního podniku. Dozorčí rada dnes přijala Křístkovu rezignaci a odvolala ho z představenstva společnosti, zároveň představenstvu doporučila Křístkovo odvolání z funkce ředitele. Nahradit by ho měl nynější šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který byl místo Křístka zvolen členem představenstva. Praha tak nevypíše otevřené výběrové řízení. Podle Křístka bylo jeho odvolání předem připravené.

"Dozorčí rada celou situaci posuzovala, podrobně projednala současný stav a následně přijala usnesení s tím, že odvolává k 26. září letošního roku Milana Křístka z funkce člena představenstva a volí ke dni 27. září do funkce člena představenstva Jaroslava Ďuriše," řekl předseda dozorčí rady Jiří Pařízek.

Odvolání prý bylo připravené

Střídání stráží

  • V posledních zhruba dvou turbulentních letech se ve vedení podniku, do kterého jde z rozpočtu Prahy ročně přes deset miliard, vystřídalo několik šéfů.
  • Bývalý manažer společnosti T-Mobile Křístek se funkce ujal loni na začátku listopadu.
  • O Ďurišovi se v posledních dnech spekulovalo jako o možném Křístkově nástupci.

Dozorčí rada zároveň uložila místopředsedkyni představenstva a finanční ředitelce DPP Magdaleně Češkové svolat představenstvo, aby zvolilo nového předsedu, a zároveň rada doporučila, aby jím byl Ďuriš. "Dále doporučuje představenstvu odvolat Milana Křístka z funkce generálního ředitele a pověřit nově zvoleného předsedu představenstva řízením společnosti," uvedl Pařízek.

Křístek, který ve středu nabídl svou rezignaci k 30. listopadu, rozhodnutí dozorčí rady akceptoval a z vedení společnosti okamžitě odejde. Podle něj se dnes ukázalo, že měla Praha "řešení předem připravené". "Osobně doufám, že tento krok povede ke skutečnému a bezodkladnému řešení finanční koncepce a stabilizaci dopravního podniku, který je v rukou vlastníka - tedy politiků hlavního města Prahy," uvedl Křístek. Doufá v dokončení auditu, který poukázal na nesrovnalosti při dostavbě metra A. Nástupci prý také přenechává maximálně možnou vyjednávací pozici pro úpravu smluv s dodavatelem nových tramvají.

Podle primátora si Křístek o odvolání sám řekl

Chtěl to, má to. "Generální ředitel dopravního podniku, který nabídne svou rezignaci dopisem, tak si v podstatě říká o to, aby místo něj přišel někdo pokud možno hned," komentoval dnešní rozhodnutí dozorčí rady dopravního podniku primátor Tomáš Hudeček. Podnik teď povede Jaroslav Ďuriš. Byl totiž další v pořadníku.

Pokud je vedením podniku pověřen pan Ďuriš, počítáte s vypsáním výběrového řízení na jeho ředitele?
V minulosti už jedno výběrové řízení proběhlo a definovalo úzký okruh uchazečù, kteří byli vybráni a následně bylo vytvořeno pořadí. V tuto chvílí není třeba dělat výběrové řízení a postupujeme podle toho pořadí. Další v pořadí je tedy pan inženýr Ďuriš.

Jaké jsou úkoly pro nového šéfa?
Úkol číslo jedna je vyřešit dlouhodobé problémy s extrémně nevýhodnou zakázkou na dodávku tramvají a následně řešit i finanční situaci dopravního podniku tak, aby každým rokem nenarůstala jeho spotřeba.

Jakou mu na to dáváte lhůtu?
Nemyslím si, že v tuto chvíli, kdy dozorčí rada schválila toto rozhodnutí, je možné hovořit o nějaké lhůtě.

Byl pan Křístek hodně nasupený, že místo listopadu končí hned?
Popravdě, to je otázka na pana Křístka a neumím se vyjádřit k tomu, jestli jím navržený termín konec listopadu je pro něho brzký, nebo pozdní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám