metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. | foto: DPP

Křístek končí v dopravním podniku okamžitě. Bylo to předem připravené, tvrdí

  10:20,  aktualizováno  17:31
Milan Křístek po neshodách s vedením Prahy skončí ve funkci ředitele pražského dopravního podniku. Dozorčí rada dnes přijala Křístkovu rezignaci a odvolala ho z představenstva společnosti, zároveň představenstvu doporučila Křístkovo odvolání z funkce ředitele. Nahradit by ho měl nynější šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který byl místo Křístka zvolen členem představenstva. Praha tak nevypíše otevřené výběrové řízení. Podle Křístka bylo jeho odvolání předem připravené.

"Dozorčí rada celou situaci posuzovala, podrobně projednala současný stav a následně přijala usnesení s tím, že odvolává k 26. září letošního roku Milana Křístka z funkce člena představenstva a volí ke dni 27. září do funkce člena představenstva Jaroslava Ďuriše," řekl předseda dozorčí rady Jiří Pařízek.

Odvolání prý bylo připravené

Střídání stráží

  • V posledních zhruba dvou turbulentních letech se ve vedení podniku, do kterého jde z rozpočtu Prahy ročně přes deset miliard, vystřídalo několik šéfů.
  • Bývalý manažer společnosti T-Mobile Křístek se funkce ujal loni na začátku listopadu.
  • O Ďurišovi se v posledních dnech spekulovalo jako o možném Křístkově nástupci.

Dozorčí rada zároveň uložila místopředsedkyni představenstva a finanční ředitelce DPP Magdaleně Češkové svolat představenstvo, aby zvolilo nového předsedu, a zároveň rada doporučila, aby jím byl Ďuriš. "Dále doporučuje představenstvu odvolat Milana Křístka z funkce generálního ředitele a pověřit nově zvoleného předsedu představenstva řízením společnosti," uvedl Pařízek.

Křístek, který ve středu nabídl svou rezignaci k 30. listopadu, rozhodnutí dozorčí rady akceptoval a z vedení společnosti okamžitě odejde. Podle něj se dnes ukázalo, že měla Praha "řešení předem připravené". "Osobně doufám, že tento krok povede ke skutečnému a bezodkladnému řešení finanční koncepce a stabilizaci dopravního podniku, který je v rukou vlastníka - tedy politiků hlavního města Prahy," uvedl Křístek. Doufá v dokončení auditu, který poukázal na nesrovnalosti při dostavbě metra A. Nástupci prý také přenechává maximálně možnou vyjednávací pozici pro úpravu smluv s dodavatelem nových tramvají.

Podle primátora si Křístek o odvolání sám řekl

Chtěl to, má to. "Generální ředitel dopravního podniku, který nabídne svou rezignaci dopisem, tak si v podstatě říká o to, aby místo něj přišel někdo pokud možno hned," komentoval dnešní rozhodnutí dozorčí rady dopravního podniku primátor Tomáš Hudeček. Podnik teď povede Jaroslav Ďuriš. Byl totiž další v pořadníku.

Pokud je vedením podniku pověřen pan Ďuriš, počítáte s vypsáním výběrového řízení na jeho ředitele?
V minulosti už jedno výběrové řízení proběhlo a definovalo úzký okruh uchazečù, kteří byli vybráni a následně bylo vytvořeno pořadí. V tuto chvílí není třeba dělat výběrové řízení a postupujeme podle toho pořadí. Další v pořadí je tedy pan inženýr Ďuriš.

Jaké jsou úkoly pro nového šéfa?
Úkol číslo jedna je vyřešit dlouhodobé problémy s extrémně nevýhodnou zakázkou na dodávku tramvají a následně řešit i finanční situaci dopravního podniku tak, aby každým rokem nenarůstala jeho spotřeba.

Jakou mu na to dáváte lhůtu?
Nemyslím si, že v tuto chvíli, kdy dozorčí rada schválila toto rozhodnutí, je možné hovořit o nějaké lhůtě.

Byl pan Křístek hodně nasupený, že místo listopadu končí hned?
Popravdě, to je otázka na pana Křístka a neumím se vyjádřit k tomu, jestli jím navržený termín konec listopadu je pro něho brzký, nebo pozdní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy