metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 1 fotografie v galerii
Tečky na mapce Prahy představují kancelářské objekty. | foto: IPR Praha

Která část Prahy je nejzelenější a která nejhlučnější? Na tyto otázky odpoví aplikace

  5:00
Nejvyšší hustota zalidnění je v Praze 2. V počtu domovů pro seniory vede v hlavním městě desátá městská část. Nejvíce pracovních příležitostí lidé najdou v Praze 1, a co se týká mateřských školek, nejnižší kapacitu má šestá městská část.

Jak tyhle informace víme? Našli jsme si je ve webové aplikaci Katalog městských částí z dílny Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Ta zobrazuje nejrůznější informace o všech 57 městských částech i o Praze jako celku.

„Databáze obsahuje statistické údaje z nejrůznějších oblastí, jako je ekonomika, veřejná vybavenost či životní prostředí. IPR šest let starou aplikaci nyní kompletně přepracoval a doplnil o nové funkce i data,“ uvádí mluvčí IPR Marek Vácha.

Katalog městských částí zobrazuje data IPR zpracovaná pro účely Územně analytických podkladů, která jsou vztažena ke konkrétní městské části. Paleta informací, které katalog nabízí, je opravdu široká – vedle těch základních, jako je například rozloha, hustota zalidnění či věková struktura obyvatel, obsahuje databáze i mnohem méně obvyklé informace – například počet nákupních center, počet aktivních společností nebo třeba počet obyvatel na jednoho lékaře. Zjistit se zde dá také to, kolik lidí z městské části denně odjíždí pryč za prací a kolik naopak dojíždí.

„Katalog městských částí slouží nejen samosprávám, komunálním politikům či těm, kdo se zabývají územním plánováním, ale také široké veřejnosti. Oceňují ho například studenti či novináři, kteří píšou o tématech spojených s Prahou, a samozřejmě také obyvatelé, kteří si mohou dohledat zajímavé informace o místě, kde žijí, či si naopak dle preferovaného zázemí vybrat místo, kde by žít chtěli. Nyní jsme tuto široce prospěšnou aplikaci rozšířili o nové funkce a data,“ dodává ředitel IPR Ondřej Boháč.

Z aplikace se také dozvíte třeba to, že se jen na území Prahy 1 nachází 277 kulturních zařízení,116 hektarů zeleně pak v Praze 7. Po čtrnácti kilometrech označených cyklotras se lze projíždět v Praze 4. Praha 17 zase „vede“ s nejvyšším počtem nezaměstnaných osob, stejná městská část však zároveň vynaložila největší investice v přepočtu na obyvatele.

„Až 75,9 procent obyvatel Prahy 4 žije v oblastech s překročeným limitem nočního hluku, podle demografické prognózy IPR je Praha 4 zároveň na prvním místě s výhledem na nejvyšší počet obyvatel v roce 2050,“ vyzdvihuje některé z údajů, které lze v aplikaci dohledat, Vácha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek