metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Úterý, 10. prosince 2019. Svátek má Julie.
Auto zavražděného taxikáře
Auto zavražděného taxikáře | foto: PČR

Loňská kriminalita je v Praze nejnižší od roku 1991, ale přibylo vražd

29. ledna 2015  15:58 ČTK
V Praze loni klesla kriminalita na nejnižší úroveň od roku 1991. Zároveň ale přibylo vražd a jejich objasněnost je nejhorší za poslední roky. Kriminalisté řešili 28 vražd, z nichž 28 procent, tedy osm, neobjasnili. Vyplývá to ze statistik, které dnes na tiskové konferenci prezentoval náměstek ředitele pro kriminální službu a vyšetřování Ivan Smékal.

Pražští policisté loni řešili 71 828 trestných činů, což bylo o 12,4 procenta meziročně méně. Pokles kriminality je dán vyšší srovnávací základnou z roku 2013, kdy páchali trestní činnost i vězni propuštění na svobodu na základě amnestie exprezidenta Václava Klause. Podle Smékala bylo vyřešeno 25 procent loňských činů, což je nejlepší výsledek od roku 2002.

Klesl zejména počet krádeží věcí z aut, kapesních krádeží a vloupání do ostatních objektů, což jsou nejčastější kriminální případy. Častější jsou krádeže jízdních kol, naopak ubylo odcizených aut. Za deset let se toto číslo snížilo na třetinu, loni jich bylo ukradeno přes 3000.

Přibývalo násilností i v kruhu rodinném

V Praze roste mravnostní kriminalita, například případů znásilnění bylo loni 129 proti předloňským 88. Podle policie se počet hlášených případů zvýšil zejména kvůli větší informovanosti a práci nevládních organizací. Mezi znásilněnými bylo 22 dětí, šlo zejména o případy v příbuzenstvu.

Nejvíce případů je hlášeno na útvarech v Bartolomějské ulici, na Smíchově a na Jižním Městě. „Nedá se ale říct, že to jsou nebezpečné části,“ dodal Smékal. Pachateli jsou nejčastěji (51 procent) lidé s trvalým bydlištěm v Praze. Z krajů přijelo spáchat trestnou činnost 31 procent pachatelů a zbývajících 14 procent připadá na cizince.

Vrah taxikářů stále uniká

K sedmi dosud nevyřešeným loňským vraždám patří tři taxikáři, z nichž první byl nalezen na konci ledna v Lužické ulici a další dva v dubnu v Uhříněvsi. Dalšími případy jsou únorové vraždy ženy v tramvaji číslo 17 a manželského páru ve Stodůlkách a červnové zastřelení hledače pokladů v Klánovickém lese. Patří k nim i mrtvé novorozeně nalezené v srpnu v Praze 10. Na případu pracují desítky lidí, nejen první oddělení, uvedl Smékal. Odmítl ovšem sdělit podrobnosti k vyšetřování.

Při dopravních nehodách v Praze loni zemřelo 18 lidí, což je o 38 procent méně než předloni. Jde o historicky nejnižší údaj a také nejvýraznější pokles v porovnání s ostatními kraji republiky. Dopravních nehod ale přibyla čtyři procenta, pražští policisté jich loni řešili 19 306. Těžce zraněno bylo 206 lidí, meziročně o desetinu méně. „V Praze se bourá všude, nelze určit kritické místo,“ řekl šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Když se budete dívat na strom, tak do něj nejspíš narazíte

Jízda v terénu
vydáno 9. prosince 2019  13:55

Právě dnes vychází nové vydání výukové knihy Škola kola. Publikace je určena pro všechny, kteří chtějí mít z jízdy větší radost. Jedním z autorů je Josef...  celý článek

Spoje MHD po změnách drhnou. Má se to však zlepšit

ilustrační snímek
vydáno 9. prosince 2019  11:56

Deník Metro oslovil čtenáře, jak se jim zamlouvají nové jízdní řády. Převažovala kritika.  celý článek

Potrat je celoživotní trauma, které může rozvrátit vztah

Zdeňka Rybová
vydáno 9. prosince 2019  5:25

Ročně provedou lékaři v Česku kolem dvaceti tisíc umělých přerušení těhotenství. Číslo se rok od roku snižuje. Přesto rozhodnutí ukončit počatý, ale ještě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám