metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Větší foto
Lucie Výborná, Český rozhlas | foto: Český rozhlasMetro.cz

Lucie Výborná: Mám ráda lidi, kterým o něco jde

  14:53
Lucie Výborná moderuje v Českém rozhlasu už deset let. V rozhovoru pro Metro mluvila i o nevšedních zážitcích i blížících se oslavách 95 let od zahájení pravidelného vysílání.

Co vás nejvíc baví na rozhlasovém vysílání?
Asi ta chvíle přímého přenosu. Ať už vystupujete v nějaké konkrétní události, nebo vám host ve studiu svěřuje něco, o čem třeba předtím nikdy nemluvil. Ten fakt, že se to děje teď a tady, a také skutečnost, že se může stát cokoli, neboť ani v životě neexistuje předem napsaný scénář.

Jak těžké je vybírat hosty – stalo se, že někdo nepřišel?
Vybírat hosty těžké není, s dramaturgem a kolegou Tomášem Černým máme spíš přetlak. Šikovných a zajímavých lidí je u nás dost. Spíš je těžké naladit to v jednom týdnu tak, aby se nesešly identické profese. A výjimeční lidé bývají i těžko k dostižení, takže si na některé musíte počkat třeba půl roku. Pokud jde o docházku, až na dvě výjimky za deset let přišli všichni.

Co nejlepšího jste za těch posledních deset let v Českém rozhlase zažila?
Těch pár vzácných momentů, kdy skončí rozhovor s hostem a on najednou vstane a obejme vás. To udělala Simona Stašová nebo John Bok. Spontánně, ale najednou vznikl vztah a ten přetrvává. Nebo když mě v 50. letech politicky pronásledovaná a vězněná Miluška Havlůjová po rozhovoru chytla za ruku, podívala se mi do očí a v nich bylo: „Teď vy, děvenko...“ Já se rozklepala z té důvěry, protože jsem si nebyla jistá, jestli bych v tak těžké chvíli pod tlakem StB taky obstála. Byla to velká síla.

Rozmlouváte se, cvičíte před rozhovorem?
Ne, před vysíláním v rozhlase ne. Ale rozmlouvám se, pokud mám pracovat na nějakém komentáři nebo se věnovat souvislejšímu textu. Teď běží každou středu na ČT2 seriál Magické hlubiny, kterým provázím. Když jsme s týmem pracovali na komentáři, hlídali jsme každou hlásku.

Jaká je role Českého rozhlasu v době internetu a sociálních sítí?
V dnešním světě plném dezinformací a polopravd dává rozhlas informace, kterým můžete věřit. Mezi médii je nejemociálnější, nejbližší a nejintimnější. A pořád dává ve srovnání s jinými největší prostor myšlenkám – umí udělat dvacetiminutovou reportáž, nabídnout hodinu s hostem. Taky je svobodný v tom, co můžete dělat. Když jsem reportérkou v Himálajích, stačí mi batoh a v něm solární panely, malá elektrocentrála, satelitní vysílač, nahrávací zařízení a počítač.

V sobotu 19. května proběhnou oslavy 95 let Českého rozhlasu. Jak se do nich zapojíte vy?
V tom slavném týdnu budu mít už od pondělí každý den hosta, který se vztahuje k rozhlasu, ať už se jedná o herce, jejichž specialitou jsou rozhlasové hry, nebo o jazykovou lektorku, se kterou bude řeč o rétorice a o tom, jak dobře mluvit. Taková lekce se jistě hodí i nerozhlasákům.

Setkáte se někdy osobně s posluchači?
Máme R-stream, takový nepřehlédnutelný stříbrný vysílací autobus, bude i na oslavách. Vysíláme z něj v létě pravidelně, tam se s posluchači setkávám. Ale i třeba na lanovce, kde jsem seděla v helmě s tmavým sklem a debatovala s dcerou, a pán sedící vedle mi povídá: „Vy jste Lucie Výborná, že jo?“ Takováhle setkání mě baví hodně.

Máte vysněného hosta?
Mám ráda lidi, kteří hoří, o něco jim jde a snaží se k tomu dobrat všemi cestami. Jejich nadšení i motivace jsou krásně nakažlivé.

Oslavy 95 let Českého rozhlasu budou na dvou místech

 • Český rozhlas slaví 95 let od zahájení pravidelného vysílání. Oslavy se konají v sobotu 19. května. V Riegrových sadech se mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program.
 • Hlavní scéna:
 • 13.00–14.00 Kašpárek v rohlíku
 • 15.00–16.00 Lake Malawi
 • 17.00–18.00 Buty
 • 19.00–20.00 Debbi
 • 21.00–22.00 David Koller
 • Malá scéna:
 • 12.00–13.00 Jana Rychterová
 • 14.00–15.00 Jaroslav Uhlíř
 • 16.00–17.00 Slza
 • 18.00–19.00 Adrian T. Bell
 • 20.00–21.00 G.A.R.S. (Groove Army – Royal Squad)
 • Připraven bude i program pro děti. Vstup je zdarma.
 • V budově Českého rozhlasu bude ve stejný den probíhat den otevřených dveří.
 • Zájemci absolvují komentované prohlídky rozhlasového komplexu, které doplní tematickým programem stanice a projekty Českého rozhlasu.
 • Skupinky návštěvníků budou procházet trasu prohlídky v desetiminutových intervalech. První z nich se vydají do rozhlasových chodeb v 9.00 z recepce v ulici Římská 13.
 • Pro návštěvu budov jsou nutné časové vstupenky. Rezervovat je lze zdarma každý všední den od 9.00 do 16.00 na telefonním čísle 221 551 313.
 • Více informací o oslavách na: rozhlas.cz/informace/95let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy