metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Lucie Výborná, Český rozhlas
Větší foto
Lucie Výborná, Český rozhlas | foto: Český rozhlasMetro.cz

Lucie Výborná: Mám ráda lidi, kterým o něco jde

14. května 2018  14:53 Pavel Urban Metro.cz
Lucie Výborná moderuje v Českém rozhlasu už deset let. V rozhovoru pro Metro mluvila i o nevšedních zážitcích i blížících se oslavách 95 let od zahájení pravidelného vysílání.

Co vás nejvíc baví na rozhlasovém vysílání?
Asi ta chvíle přímého přenosu. Ať už vystupujete v nějaké konkrétní události, nebo vám host ve studiu svěřuje něco, o čem třeba předtím nikdy nemluvil. Ten fakt, že se to děje teď a tady, a také skutečnost, že se může stát cokoli, neboť ani v životě neexistuje předem napsaný scénář.

Jak těžké je vybírat hosty – stalo se, že někdo nepřišel?
Vybírat hosty těžké není, s dramaturgem a kolegou Tomášem Černým máme spíš přetlak. Šikovných a zajímavých lidí je u nás dost. Spíš je těžké naladit to v jednom týdnu tak, aby se nesešly identické profese. A výjimeční lidé bývají i těžko k dostižení, takže si na některé musíte počkat třeba půl roku. Pokud jde o docházku, až na dvě výjimky za deset let přišli všichni.

Co nejlepšího jste za těch posledních deset let v Českém rozhlase zažila?
Těch pár vzácných momentů, kdy skončí rozhovor s hostem a on najednou vstane a obejme vás. To udělala Simona Stašová nebo John Bok. Spontánně, ale najednou vznikl vztah a ten přetrvává. Nebo když mě v 50. letech politicky pronásledovaná a vězněná Miluška Havlůjová po rozhovoru chytla za ruku, podívala se mi do očí a v nich bylo: „Teď vy, děvenko...“ Já se rozklepala z té důvěry, protože jsem si nebyla jistá, jestli bych v tak těžké chvíli pod tlakem StB taky obstála. Byla to velká síla.

Rozmlouváte se, cvičíte před rozhovorem?
Ne, před vysíláním v rozhlase ne. Ale rozmlouvám se, pokud mám pracovat na nějakém komentáři nebo se věnovat souvislejšímu textu. Teď běží každou středu na ČT2 seriál Magické hlubiny, kterým provázím. Když jsme s týmem pracovali na komentáři, hlídali jsme každou hlásku.

Jaká je role Českého rozhlasu v době internetu a sociálních sítí?
V dnešním světě plném dezinformací a polopravd dává rozhlas informace, kterým můžete věřit. Mezi médii je nejemociálnější, nejbližší a nejintimnější. A pořád dává ve srovnání s jinými největší prostor myšlenkám – umí udělat dvacetiminutovou reportáž, nabídnout hodinu s hostem. Taky je svobodný v tom, co můžete dělat. Když jsem reportérkou v Himálajích, stačí mi batoh a v něm solární panely, malá elektrocentrála, satelitní vysílač, nahrávací zařízení a počítač.

V sobotu 19. května proběhnou oslavy 95 let Českého rozhlasu. Jak se do nich zapojíte vy?
V tom slavném týdnu budu mít už od pondělí každý den hosta, který se vztahuje k rozhlasu, ať už se jedná o herce, jejichž specialitou jsou rozhlasové hry, nebo o jazykovou lektorku, se kterou bude řeč o rétorice a o tom, jak dobře mluvit. Taková lekce se jistě hodí i nerozhlasákům.

Setkáte se někdy osobně s posluchači?
Máme R-stream, takový nepřehlédnutelný stříbrný vysílací autobus, bude i na oslavách. Vysíláme z něj v létě pravidelně, tam se s posluchači setkávám. Ale i třeba na lanovce, kde jsem seděla v helmě s tmavým sklem a debatovala s dcerou, a pán sedící vedle mi povídá: „Vy jste Lucie Výborná, že jo?“ Takováhle setkání mě baví hodně.

Máte vysněného hosta?
Mám ráda lidi, kteří hoří, o něco jim jde a snaží se k tomu dobrat všemi cestami. Jejich nadšení i motivace jsou krásně nakažlivé.

Oslavy 95 let Českého rozhlasu budou na dvou místech

 • Český rozhlas slaví 95 let od zahájení pravidelného vysílání. Oslavy se konají v sobotu 19. května. V Riegrových sadech se mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program.
 • Hlavní scéna:
 • 13.00–14.00 Kašpárek v rohlíku
 • 15.00–16.00 Lake Malawi
 • 17.00–18.00 Buty
 • 19.00–20.00 Debbi
 • 21.00–22.00 David Koller
 • Malá scéna:
 • 12.00–13.00 Jana Rychterová
 • 14.00–15.00 Jaroslav Uhlíř
 • 16.00–17.00 Slza
 • 18.00–19.00 Adrian T. Bell
 • 20.00–21.00 G.A.R.S. (Groove Army – Royal Squad)
 • Připraven bude i program pro děti. Vstup je zdarma.
 • V budově Českého rozhlasu bude ve stejný den probíhat den otevřených dveří.
 • Zájemci absolvují komentované prohlídky rozhlasového komplexu, které doplní tematickým programem stanice a projekty Českého rozhlasu.
 • Skupinky návštěvníků budou procházet trasu prohlídky v desetiminutových intervalech. První z nich se vydají do rozhlasových chodeb v 9.00 z recepce v ulici Římská 13.
 • Pro návštěvu budov jsou nutné časové vstupenky. Rezervovat je lze zdarma každý všední den od 9.00 do 16.00 na telefonním čísle 221 551 313.
 • Více informací o oslavách na: rozhlas.cz/informace/95let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elon Musk z Panské ulice

Filip Chudoba na pláži v Portsmouthu
vydáno 19. prosince 2018  15:40

Portsmouth, anglické přístavní město u kanálu La Manche, je druhým domovem Filipa Chudoby. Ten na tamní univerzitě studuje počítačovou animaci a užívá si...  celý článek

Virtuální skladatel umí zahrát Bacha

Smetanova síň Obecního domu.
vydáno 19. prosince 2018  13:13

Co se stane, když se klasičtí mistři umění nebo hudební skladatelé propojí s umělou inteligencí? Na to odpovídá Primož Karlin, který v českém a slovenském...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Vánoční dárek k jídlu

Pavel Maurer
vydáno 19. prosince 2018  11:11

Vy si ten dárek sníte a už vám jej nikdy nikdo nevezme, píše ve svém sloupku Pavel Maurer.  celý článek

Tramvaj veze Betlémské světlo

Betlémské světlo v lucerničce
vydáno 19. prosince 2018  10:30

V sobotu si můžete připálit světlo z lucerničky v historické soupravě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám