metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Masarykovo nádraží (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

Masarykovo nádraží čeká velká proměna. Na Výtoni vznikne nová zastávka vlaků

  8:00
Muzeum a kolejiště rychlodráhy vznikne na Masarykově nádraží. Trať mezi smíchovským nádražím a hlavním nádraží čeká modernizace. Rozhodli o tom zastupitelé města.

Roky projednávaná změna, která umožní proměnu Masarykova nádraží, dostala zelenou. Shodli se na ni  zastupitelé města. Nádraží tak v budoucnu obohatí železniční muzeum, přibudou také dvě kolejiště, na které budou přijíždět soupravy rychlodráhy z Kladna.

Na Výtoni vznikne nová stanice

Proti rychlodráhy na Masaryčku se stavila v posledních letech Praha 1, která požadovala, aby byl prostor pro dvě koleje zastavěn. Vedení metropole však tento návrh zamítlo. "Masarykovo nádraží si svůj vliv ponechá na dlouhou dobu a jeho význam by měl být spíše posílen,“ vysvětlil důvody, proč kolejiště zůstanou zachována, primátor města Tomáš Hudeček.

Schválená změna umožní také propojení ulic Pernerova a Na Florenci. Současná budova nádraží zůstane zachována, proměna se nedotkne ani pošty v Hybernské ulici. Že město do budoucna počítá s železnicí, dokazuje také čerstvě schválená změna územního plánu železničního tahu mezi smíchovským a hlavním nádražím. Zde by do budoucna mohlo jezdit více vlaků. Zatímco nyní mezi nádražími nestaví, za pár let by mohli cestující vystupovat na zcela nové zastávce na Výtoni. Ta by měla vzniknout hned za železničním mostem. Vlaky na moderní trati navíc nenadělají tolik hluku.

Změny na železnici

  • Do konce roku 2015 se otevře opravené nádraží Praha-Holešovice. Vlaky do něj z Bubenče pojedou po nové trati.
  • Do budoucna se promění také Smíchovské nádraží, vjehož těsné blízkosti vyroste obchodní centrum.
  • Snahou Správy železniční dopravní cesty je také zahájení modernizace stanice Praha-Radotín a zastávky Praha-Velká Chuchle, ale přípravu komplikuje řešení protihlukových opatření.
  • Do konce roku 2015 vznikne v Praze hned několik nových železničních zastávek. Ještě letos začne výstavba vlakové stanice na Kačerově, cestující se také dočkají nové zastávky Praha-Podbaba.
  • Prokoukne také nádraží Praha - Vysočany.

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy