metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 2 fotografie v galerii
Anna Marešová | foto: LENKA BUKÁČOVÁ

Menstruační kalíšek bude červený, přiznává barvu, říká designérka

  14:50
Úspěšná designérka Anna Marešová zaujala už několikrát. V paměti ji mají milovníci dopravy, díky její práci na dvou tramvajích, také se zaryla do povědomí díky své značce Whoop·de·doo, v rámci které vyvinula vibrátor a Venušiny kuličky. Nyní je v testování její nejnovější počin, menstruační kalíšek. Mezitím si ale odskočila do jiného oboru, pro značku šperků Mooyyy navrhla kolekci Champagne.

Nemáte pocit, že vás v rámci vaší profese trochu stigmatizují vibrátor a Venušiny kuličky?
Do jisté míry ano. Ale také jsem díky těmto produktům založila svou vlastní firmu. Mám tak možnost formovat značku, mít nad vším kontrolu a velkou míru svobody. Ta je ale vykoupena zodpovědností za jméno i finance. Také to stojí spoustu času, protože musím mít vhled i do marketingu a řízení firmy. Do jisté míry to může být škatulka, ale ráda si odběhnu k jinému projektu a pak se vrátím. Je jiné dělat pro klienta, a jiné dělat si vše podle sebe.

Takže jste nikdy nelitovala, že jste si jako téma diplomky zvolila toto?
Nelituji, sice si říkám, že nebýt toho, mohla bych se třeba věnovat jenom designu. A pak si stejně uvědomím, že bych k tomu založení firmy dospěla, protože mě to baví, i když je to někdy adrenalin. Láká mě se zajímat i o další vznik produktu.

Ovlivňuje vlastní značka nějak vaši tvorbu?
Asi už jsem nepoužitelný designér jen pro to, udělat návrh, protože už vše vidím v kontextu a produkt zasazený i do marketingu, řeším cílovou skupinu, od které se odvíjí počet kusů, technologie, cena. Vnímám celý proces, protože jsem se o něj musela zajímat. Nejsem designér, který řekne: „Mě nezajímá, kolik to bude stát, chci to takhle.“ Možná se čeká, že bych jako umělec měla lítat na obláčku, ale já se pohybuji hodně nohama na zemi.

Zatím máte na kontě tramvaje a erotické pomůcky...
Musela jsem se smát, dřív se říkalo „od tramvaje k vibrátoru“, pak „od tramvaje k vibrátoru a zpátky k tramvaji“ a teď se vlastně opět vracím k intimním pomůckám pro ženy. Mě baví hodně věcí, cítím, že mám spousty nápadů, ale dovést myšlenku do reálu stojí velké úsilí.

Prototyp kalíšků, v prodeji by měly být na podzim.

Chcete na to navázat? Už před časem jste avizovala, že navrhujete menstruační kalíšek, proč zrovna ten?
Whoop·de·doo jsou sice zatím erotické pomůcky, ale já je vnímám spíš jako intimní. Snažím se jimi otevírat témata, která jsou ve společnosti či v komunikaci mezi muži a ženami tabu. Chtěla bych tím, že vyvinu pěkné produkty, inspirovat k diskuzi. Zrovna menstruace je třeba pro spousty mužů jedním z témat, které je jim nepříjemné. Kalíšků je strašně moc, ale některé jsou nepraktické, jiné třeba ošklivé, což musí chlapy ještě víc odrazovat od toho, aby se tématu věnovali. Já měla ambici udělat hezký, příjemný a funkční kalíšek. Byla spousta věcí, které jsme i na tak malé věci vychytali – od tloušťky, materiálu až po zakončení kuličkou, která je nejen funkční, ale i pasuje do naší kolekce. Chtěla bych mít dvě velikosti. Ale zase jsme to vyvíjeli tak, aby rozměrově menší kalíšek měl co největší obsah.

V čem vidíte jeho výhody?
Za mě je kalíšek dobrá věc z několika důvodů, šetří přírodu, finance i je příjemnější. Žena má tak svou menstruaci pod kontrolou, ví, jak je silná, což je také důležité. Testování jsme rozjeli ve velkém a mám dobré zpětné vazby. I mně samotné tento funguje nejlépe ze všech, co jsem zkoušela. A je červený. Kalíšek, který přiznává barvu. (smích)

Jak dlouho jste kalíšek vyvíjela?
Dlouho, ale bylo to ovlivněno mnoha věcmi, i právě tím, že nejsem jen designér, ale také majitel firmy, kde za poslední dobu probíhaly personální změny, před Vánoci jsme také měli náš první Whoop·de·doo obchod v nákupním centru na Chodově. Ale řekněme, že poslední tři měsíce jsme na tom pracovali intenzivně, teď testujeme, přes léto to doladíme. Jestli vše půjde, jak má, tak bude kalíšek na podzim v prodeji. Už vím, že to bude hrozně pěkný produkt a moc se těším. Do budoucna bychom chtěli mít produktů pod naší značkou víc, třeba dezinfekci na pomůcky v krásném flakonku či vibrační vajíčko. Doufám, že teď budu mít víc času na tvorbu.

Nová kolekce šperků Mooyyy v rukou autorky

Od své značky jste si odskočila a navrhla jste vlastní kolekci šperků Champagne pro značku Mooyyy. To bylo poprvé, co jste vyvíjela šperky?
Všechny šperky, které nosím celý život, mi nechal vysoustružit v práci můj tatínek, takže jsou většinou nerezové. Vlastně jen pokračuji v tradici jednoduchých a technických šperků. Kolekce je inspirovaná šampaňským, ale ne tak, jak si mnozí představí. Inspirací mi byl drátek, který drží špunt. Subtilní prvek, který musí udržet neskutečný tlak. Přišlo mi skvělé udělat jemný šperk, který bude silný v tom, že vychází z konstrukčního řešení a vypadá skvěle. Jsou to nositelné šperky, které úplně vidím na ženském opáleném těle.

Jak vás to napadlo?
Má to vtipný příběh. Od svého přítele jsem dostala prstýnek, respektive jakýsi ocelový kroužek, který mi prasknul a nosila jsem ho dál. Můj kamarád to jen glosoval slovy, že to, co mám na ruce, vypadá jako drát ze šampaňského nebo co. A mně se v hlavě najednou urodil nápad na celou kolekci, ale zároveň jsem věděla, že nejsem šperkař, abych teď šla do dílny zkoušet ji vyvíjet. Ale osud funguje, za několik týdnů se mi ozval Tomáš (majitel značky Mooyyy – pozn. redakce) s tím, že by mi chtěl nabídnout spolupráci, zda bych pro něj nevytvořila vlastní kolekci šperků.

To zní až neuvěřitelně…
On tedy původně chtěl šperky inspirované Egyptem, tak jsem udělala dva návrhy. Ale doufala jsem, že si vybere to šampaňské, což se nakonec stalo. Pak jsme pracovali na tom, kolik kusů bude kolekce mít a v jakých barvách. Nakonec jsou ve stříbrné, rose a gold, což je pozlacené stříbro. Kolekce je poměrně rozsáhlá a věřím, že uživatelky nebo nositelky si šperky vyberou a nakombinují přesně dle svého gusta. Šperky lze kombinovat a různě vrstvit, a tím docílit opravdu „nazdobenosti“, ale lze nosit každý kousek zvlášť, což pak působí spíše minimalisticky. Mohou si vybrat ze tří druhů náušnic, tří prstýnků, dvou náhrdelníků a náramku.

A co bude dál? Neplánujete třeba něco pro muže?
Vidíte, vůbec jsem nad tím nepřemýšlela tak, že je toto také pro holky. Tak snad zase musím jen říct, že šperky i kalíšek jsou dobré náměty, co koupit ženám. Už u vibrátorů i Venušiných kuliček se nám to osvědčilo, že pro ně jako pro dárky kluci chodí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek