metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 20 °C

Pondělí, 27. září 2021. Svátek má Jonáš.
Lípa u lavičky Václavy Havla | foto: Mojmír Churavý - Wikimedia Commons

Mezi památné stromy se dostala i lípa Václava Havla. V databázi jich přibylo osm

  10:04
Sedm lip a jedna hrušeň rozšířily databázi pražských významných stromů, která tak nyní čítá 212 stromů. Mezi nově přibylými jsou lípy na Malé Straně, Spořilově, u Chodovské tvrze, v Modřanech a hrušeň v Hodkovičkách. Do databáze se dostaly díky tipům od lidí, kteří se zapojili do soutěže Objevme významné stromy na webu prazskestromy.cz. Sdělil to dnes autor webu a dendrolog Aleš Rudl.

Pořadatelé soutěže chtějí upozornit na pražské dřeviny, které mají zajímavou historii a nesou určité poselství, nebo tvoří krajinnou dominantu. Mezi památnými stromy v Praze převládají duby, které jsou odolnější znečištěnému prostředí, za nimi následují lípy.

Jednou z nich je lípa Václava Havla, která se do databáze dostala nyní. „Kolem statné lípy na Malé Straně byla 1. května 2014 odhalena na počest desátého výročí vstupu ČR do Evropské unie Lavička Václava Havla,“ uvedl Rudl.

Hrušeň připomíná zaniklý sad v Hodkovičkách

Další lípa, která je v seznamu nová, stojí ve Slívové ulici na Zahradním Městě a připomíná rok 1968, kdy ji vysadili místní obyvatelé. Lípy v Modřanech a u Chodovské tvrze byly vysazeny 9. května 2000 při Evropském dni v Praze. Do databáze se dostaly i dvě spořilovské lípy, které byly vysazeny v roce 1933 při dokončení výstavby tamější sokolovny a v roce 2007 se staly finalisty ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství.

Mezi významné stromy přibyla i lípa v Uhříněvsi, kterou koupili tamní žáci za peníze získané za sběr papíru, a pak ji zasadili v roce 2011 v rámci oslav Dne Země. Stará hrušeň, která rozšířila seznam pražských významných stromů, roste v Hodkovičkách nedaleko kaple sv. Bartoloměje. „Právě ona je připomínkou někdejšího sadu a dnes již zrušeného rybníka v někdejším srdci historické osady,“ uvedl Ruml.

Komentáře

Hlavní zprávy

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Vaše fotky z Prahy