metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Lípa u lavičky Václavy Havla
Lípa u lavičky Václavy Havla | foto: Mojmír Churavý - Wikimedia Commons

Mezi památné stromy se dostala i lípa Václava Havla. V databázi jich přibylo osm

6. května 2015  10:04 ČTK
Sedm lip a jedna hrušeň rozšířily databázi pražských významných stromů, která tak nyní čítá 212 stromů. Mezi nově přibylými jsou lípy na Malé Straně, Spořilově, u Chodovské tvrze, v Modřanech a hrušeň v Hodkovičkách. Do databáze se dostaly díky tipům od lidí, kteří se zapojili do soutěže Objevme významné stromy na webu prazskestromy.cz. Sdělil to dnes autor webu a dendrolog Aleš Rudl.

Pořadatelé soutěže chtějí upozornit na pražské dřeviny, které mají zajímavou historii a nesou určité poselství, nebo tvoří krajinnou dominantu. Mezi památnými stromy v Praze převládají duby, které jsou odolnější znečištěnému prostředí, za nimi následují lípy.

Jednou z nich je lípa Václava Havla, která se do databáze dostala nyní. „Kolem statné lípy na Malé Straně byla 1. května 2014 odhalena na počest desátého výročí vstupu ČR do Evropské unie Lavička Václava Havla,“ uvedl Rudl.

Hrušeň připomíná zaniklý sad v Hodkovičkách

Další lípa, která je v seznamu nová, stojí ve Slívové ulici na Zahradním Městě a připomíná rok 1968, kdy ji vysadili místní obyvatelé. Lípy v Modřanech a u Chodovské tvrze byly vysazeny 9. května 2000 při Evropském dni v Praze. Do databáze se dostaly i dvě spořilovské lípy, které byly vysazeny v roce 1933 při dokončení výstavby tamější sokolovny a v roce 2007 se staly finalisty ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství.

Mezi významné stromy přibyla i lípa v Uhříněvsi, kterou koupili tamní žáci za peníze získané za sběr papíru, a pak ji zasadili v roce 2011 v rámci oslav Dne Země. Stará hrušeň, která rozšířila seznam pražských významných stromů, roste v Hodkovičkách nedaleko kaple sv. Bartoloměje. „Právě ona je připomínkou někdejšího sadu a dnes již zrušeného rybníka v někdejším srdci historické osady,“ uvedl Ruml.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám