metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Miloš Forman
Větší foto
Miloš Forman | foto: Profimedia.CZProfimedia.cz

Miloš Forman dělal z herců hvězdy

16. dubna 2018  9:27 Marek Peška Metro.cz
V pátek zesnulého slavného režiséra Miloše Formana připomenou v jeho Čáslavi.

Rodák z Čáslavi, který proslavil Česko, se vrátí do svého města. Americkými cenami ověnčeného filmaře Miloše Formana, který v pátek zemřel, si Čáslavští celý tento týden budou připomínat v místním kině.

V pátek budou vzpomínkové akce vrcholit projekcemi jeho snímků. Lidé mohou také psát do kondolenční knihy, která je ode dneška u vstupu do kina. Kolem Formana se vždycky něco neobvyklého dělo.

Například to, že Čáslav má po něm už 10 let pojmenovanou jednu ze svých ulic. Jenže česká legislativa neumožňuje, aby název ulice nesl jméno živého člověka, ulice Formanova dostala oficiálně svůj název po jeho otci. „Miloš Forman ale věděl, že nese jméno po něm,“ řekl ČTK starosta Čáslavi Jaromír Strnad.

Miloš Forman, nejznámější Čech v Hollywoodu, měl za sebou krušný osud. Žil se svými rodiči v Čáslavi až do začátku druhé světové války. V roce 1938 Formanovi odmítli nabídku jejich známého utéct před Hitlerem do Švédska. Rodiče mu pak zemřeli v koncentračním táboře. Malý Miloš vyrůstal v domově mládeže a internátní škole pro oběti 2. světové války v Poděbradech.

V době, kdy se hlásil na DAMU, už v něm začal bublat jeho typický svéráz. Na divadelní fakultu ho nevzali, tak to zkusil na FAMU, kde uspěl a vystudoval scenáristiku a dramaturgii. Hned se svými prvními filmovými díly se Miloš projevil jako nadaný umělec. Skvělý je jeho debut Černý Petr (1963), kterého si všímali také v cizině, další film, z něhož se stala legenda, byl snímek Lásky jedné plavovlásky (1965) a o dva roky později přišla jízda, která kritizovala nešvary české společnosti – Hoří, má panenko. Forman po roce 1968 odchází do Ameriky a tam se stal jedním z nejvýraznějších filmařů té doby.

Režisér Miloš Forman zemřel v pátek po krátké nemoci ve věku 86 let. „Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ řekla serveru iDNES.cz jeho manželka Martina Formanová. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu. K jeho odchodu se vyjádřilo několik jeho kolegů a přátel.

Například slavný kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. „Byl zvláštní a výjimečný, a výjimečný byl také vztah herců k němu, hleděli na něj jako na pánbíčka,“ vzpomínal s tím, že z obyčejných herců dělal hvězdy.

Úspěch v Americe

Jeho filmy získaly 15 různých ocenění. Nejúspěšnější jsou: Taking Off, Přelet nad kukaččím hnízdem, Lid versus Larry Flynt a Muž na Měsíci.

  • Jeho nejslavnější film Přelet nad kukaččím hnízdem přišel v roce 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Vynesl mu Oscara za nejlepší režii, nejlepší film, hlavního herce, hlavní herečku a scénář a pět nominací.
  • Amadeus získal v roce 1985 cenu Zlatý Glóbus za nejlepší režii. Ve stejné kategorii a stejnou cenu dostal v roce 1997 za kontroverzní snímek Lid versus Larry Flynt. Úspěšný byl také Muž na Měsíci, který před 18 lety dostal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale. Všechny jeho filmy včetně těch méně úspěšných (Valmont, Ragtime či Vlasy) jsou považovány za poklady světové kinematografie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám